Şehir aidatları kirayla yarışıyor

İstanbul’birlikte şehir aidatları yönetimlerle bölük sahiplerini yüz yüze getirdi. Aidatlar sitenin sağladığı olanaklar, dikey ya dahi yatay mimaride nesir edilmiş olması, bulunduğu ilçe, daire büyüklüğü, yapının yıpranmamış evet bile bozuk benzeri projede olması üzere etkenlere bakarak değişiyor.

Aylık ödenti bedeli averaj 1500 ila 8 bin teklik ortada değişiyor. Çekmeköy’da sayı farkı 8 bin TL olan aidatlar, Beşiktaş’ta, Kadıköy’üstelik 3 bin TL, Mecidiyeköy’birlikte 2 bin TL, Sultangazi ve Ümraniye’bile ise 1500 liraya kadar düşüyor. Havuzlu sitelerde ise aidata sunu az 500 lira daha ekleniyor. Uzmanlar, aidatlar amacıyla ilkin belirlenen hile planının sunu başından okunması gerektiğini belirtiyor.

KAPICI ÜCRETİ 429 TL

İstanbul’de 20 dairelik amiyane bir apartmanda aylık aidat 800 lirayı buluyor. Bir Tane apartmana nazır kapıcıların maliyeti, 20 ofis için maaş 429 TL’yi buldu. 399 TL aylık ve SGK primine, 30 TL tazminata ödeniyor. 20 dairelik eş tıpkı apartmanda benzeri ofis üzere Temmuz ayı aidatının dökümü şöyle:

Görevli maaş ve SGK primi: 399 TL
Asansör bakımı: 11 TL
Asansör hareketlilik: 11 TL
Ortak hayatiyet: 73 TL
Ortak su: 9 TL
Memur Tazminatı: 30 TL
Muhtelif Masarif: 277 TL
TOPLAM: 810 TL

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, aidat bedellerinin hizmetle mütenasip şekilde yükseldiğini belirterek, “Bir binanın, sitenin aidatı verilen hizmetle orantılı. Bazen evlerde sadece kapıcı gelip haftada aynı kat merdivenleri temizleyip gidiyor, bazılarında çöpler toplanıyor, markete gidiliyor, ara sıra binalarda asayiş oluyor, bazılarında ise yüzme havuzu oluyor. Sağlanan bakım kadar tıpkı kesenek belirleniyor. Aidatların yükselmesi dahi bakım bedelinin yükselmesinden kaynaklanıyor. Merkezi hep istinas varsa, soğutma varsa, doğalgaza ve yakıta gelecek zam spontane yerine aidatı birlikte yükseltiyor. Arabalık, düzenlilik, yüzme havuzu varsa buna akla yatkın kesenek belirleniyor. kendi kendine yükselen tıpkısı aidatı yok” dedi.

AİDAT BEDELLERİ İLÇELERE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR

Kentsel Organizasyon Yönetim Derneği Umumi Başkanı Suat Sandalcı, ilçelere göre bile kesenek bedellerinin başkalık gösterdiğini belirterek, “İstanbul’üstelik 1+1 dairelerde 900 liralık aidatları ve zamlar konuşulmaktadır. Havuz giderleri, ısınma giderleri, sililik malzemesi çalım giderleri, asansör hizmet giderleri üzere zorunlu masarif vardır. Zaman Çekmeköy’birlikte, 8 bin TL’ye büyüklüğünde aidatlar ödendiğini biliyoruz. Beşiktaş’ta 2-3 bin TL ortada aidat toplanmakla, alay malay Sultangazi’da, Ümraniye’bile ise 1500 liraya düşmektedir. Mecidiyeköy’da tahminî 2 bin TL aidat toplandığını biliyoruz. Kadıköy’üstelik ise bu rakamlar 3 bin TL’ye büyüklüğünde yükseliyor. Havuzsuz 100 dairelik ayrımsız sitede bin TL aidat toplanırken, havuzlu tıpkısı sitede havuzun istinas giderleri, kimyasal madde giderleri de göz önünde bulundurularak, aidat 1500 TL’ye büyüklüğünde çıkabilir” diye konuştu.

IFA YAZMAK ZORUNLU

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, aidatlar üzerine dümen planının titiz okunması uyarısında bulunarak, “Aynı taşınmazı satın alırken evet da kiralarken hile planını okumuyoruz. Bu nedenle 4+1 ile 1+1 dairelerin aidatlarının ayrımsız olduğuna dayalı düzenlemeye, idare planına yazılmışsa, mecburen bu kapalı kalıyorsunuz. Normalde 4+1 ile 1+1 ofis karşılık kesenek vermek zorunda değil. Adil olan bile bu değil ama, dümen planında bu yazıyorsa kapalı kalınıyor. Yöntemsiz bazı artışlar yapılmışsa üstelik, bilgili müdahalesiyle giderilmesi temas ant türlü” diyerek konuştu.

Kiraz, Kadıköy, Beşiktaş gibi yerlerde haddinden fazla dava yaşanmadığını zira,  4-5 apartmanla tıpkı görevlinin ilgilendiğini anlatım ederek, “Site hayatının çok yavaş olduğu örneğin Çekmeköy ve Ataşehir’üstelik, ödenti ödemeleri üzerine kavganın çokça güç olduğunu görüyoruz” dedi.

Yegâne ayrımsız eşya var: Faziletli ödenti amacıyla kimler ülkü açabilir?

 

Kesenek savaşları: Faziletkâr artma mübrem!

 

Aidat zamları yüzde 70’i aştı! Vatandaşlar ne yapabilir?

 

Sitede oturanlar ilgi! Aidatlara fahiş zam yapıldı

 

Share: