KÖLE ve Güney Kore’den bakir ortak manevra

MEMLUK ve Güney Kore, çekirdeksel arbede tehdidini arttıran Kuzey Kore’ye karşı önümüzdeki hafta akıbet yılların en balaban askeri tatbikatını gerçekleştirecek.

Güney Kore Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD ve Cenup Kore’nin füze denemelerini ve nükleer patırtı tehdidini arttırarak anbean saldırganlaşan Şimal Kore’ye karşı önümüzdeki hafta sonuç yılların en şişman askeri tatbikatına başlayacağı bildirildi. 22 Ağustos-1 Eylül arasında Cenup Kore’de “Ulchi Hürriyet Kalkanı” adı altında düzenlenecek olan yaz tatbikatında tayyare, savaş gemileri, tanklar ve on binlerce askerin yer alacağı rapor edildi.

BENDE Defans Bakanlığı ise ABD’nin, Cenup Kore ve Japonya donanmalarıyla 8-14 Ağustos arasında Hawaii kıyılarında Yıldız Kore’ye cebin füze ihtar ve balistik füze taharri-izleme tatbikatlarına katıldığını, üç cepheli hisse senedi birliğinin ilerletilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Yıldız Kore’den dişe diş bekleniyor

KÖLE ve Güney Kore tatbikatları “savunma” adına nitelendirirken, Ulchi Hürriyet Kalkanı’nın tamam tatbikatları “nehiy provası” kendisine tanımlayan ve nükleer cebe ile füze denemelerini yasal kılmaya müteharrik Şimal Kore’de nazik tepkiye posta açması bekleniyor. Pyongyang yönetimi, ESIR ile Güney Kore’nin bölgedeki kuma askeri tatbikatlarını “zılgıt” adına görürken, genellikle füze testleri veya tehdit söylemleriyle fiyat veriyor.

Pyongyang ortak tatbikatlara daha evvel aksülamel göstermişti

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’na ilişkin tıpkı düşünce kuruluşu olan Silahsızlanma ve Barış Enstitüsü Umum Müdür Yardımcısı Choe Jin, 22 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “BENDE ve müttefikleri bizimle askeri tıpkısı çatışmaya girmeyi seçerlerse düzenlilik açısından bire bir görülmemiş tıpkısı istikrarsızlıkla karşı karşıya kalacaklar” ifadelerini kullanarak Washington ve Seul’ün bu yılki ortak askeri tatbikatlarının Kore Yarımadası’nı savaşın eşiğine getirdiğini ifade etmişti. Choe, Yıldız Kore’nin füze testlerinin ülkeyi kollamak amacıyla yasal olduğunu rapor ederek MEMLUK ve Cenup Kore’nin füze testlerini “çifte ölçün” yerine nitelendirmişti. – WASHINGTON

Share: