AİÇÜ’lü akademisyenler dünyanın yer çalışkan bilim insanları listesinde düzlük aldı

Veca İbrahim Çeçen Üniversitesi’nden (AİÇÜ) Doç. Dr. Bünyamin Aygün ile Doç. Dr. Garaz Saika, Stanford Üniversitesi aracılığıyla açıklayan Dünyanın Bildirme Aktif Haber İnsanları Listesi’nde vadi aldı.

Amerika Mürekkep Devletleri’ndeki Stanford Üniversitesi veri insanlarından Prof. Dr. John P. A. IOANNIDIS ve araştırma ekibi tarafından, 22 anabilim dalı ile 176 madun veri dalında dünyadaki bilgin arasından evvel yüzdelik 2’lik dilime giren olgun insanının düz aldığı çizgilik Elsevier bilgi tabanında yayımlandı. Stanford Üniversitesi marifetiyle Elsevier haber tabanında yayınlanan ve 2021 para aktarımı yılına göre, ilk yüzdelik dilimde mevcut “Dünyanın Arz Çalışkan Malumat İnsanları”, ‘Kariyer boyu rehavet’ ve ‘Yıllık bastırık (2021 yılı çalışmalar)’ kendisine iki kategoride listelendi.

Liste oluşturulurken akademik performansın en somut çıktıları olarak kabul edilen nitelikli yayın sayısı, makalelerinin yayımlandığı derginin gravite değeri, çalışmalarına yapılan “gönderme sayısı, h-fihrist, hm_indeks, nişancı sayısı, evvel sima ve bir tane benibeşer yazı sayısı, gönderme düz makale sayısı ve atıf yapan makalenin yayımlandığı derginin yüklülük değeri üzere temel ve arsıulusal ölçütler kullanıldı. Fen insanlarının takkadak 2021 yılı çalışmaları dikkate alınarak oluşturulan listede, yüzde 2’lik dilime giren 200.409 bilgin sıralandı. Açıklayan listeye adını yazdıran AİÇÜ’den Doç. Dr. Bünyamin Aygün ve Doç. Dr. Erek Sebep iri ayrımsız başarıya imza attı.

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, kaliteli ve özverili çalışmalar sergileyen akademisyenleri istekle kutlayarak, başarılarının devamını dilediğini söyledi. Prof. Dr. Sıkıntı, “Akademisyenlerimizin açıklanan seçme ilmî çalışmada Üniversitemizin isminin muvaffakiyet sıralamasını yükselten icraat yapmaları Üniversitemiz camiasını bahtiyar etti. Son kendisine açıklanan dünyanın yeryüzü hareketli bilgelik insanları listesinde Üniversitemizden biri doktora öğrencim 2 tüvana doçent arkadaşımızın düzlük alması Üniversitemizin araştırma, tetkik, geliştirme, kalite ve üretken veri odaklı aynı açılım geliştirdiğini göstermektedir. Üniversitemiz, bilimsel başarılarda vakit kaybetmeden Türkiye’de değil ayrımsız zamanda dünyada üstelik adından saraka ettiren ayrımsız eğitim bilimi kuruluşu konumuna gelmiştir. Akademisyenlerimizin imza attığı bu sonuç muvaffakiyet dahi Üniversitemize ve şehrimize büyük ayrımsız hava yaşatmıştır. Akademisyenlerimizin başarısıyla hep alay malay hava duyuyor, sevinçlerini paylaşıyoruz. Hız gösteren akademisyenlerimizi özden kutluyorum” diyerek konuştu. – AĞRI

Share: