Rüzgarın enerjiye dönüştüğü İpek Geçidi’nde 20 megavatsaat zindelik üretiliyor

Ağrı’nın 2025 rakımlı İpek Geçidi bölgesinde kurulan rüzgar enerji santralindeki 5 türbinde saatte 20 megavat faaliyet üretiliyor.

Güneşli gün sayısı fazla, rüzgar verimliliğinin ise olduğu kentte, son yıllarda büyüklük destekli yatırımlarla bölgede natür dostu yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılıyor.

Bu kapsamda, Diyadin ilçesindeki 2025 rakımlı İpek Geçidi’nde sabık sene bir türbinle kurulan İpektepe Rüzgar Erke Santrali’nde bu yıl de 4 rüzgar türbini kuruldu.

Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığından alınan lisansın arkası sıra 5 türbinde, saatte 20 megavat hareketlilik üretilerek hem ülkenin enerji üretimine hem da ekonomiye yardım sağlanıyor.

Santral yetkililerinden Erdal Andıç, AA muhabirine, proje ellerine ulaştığında on paralık çekinti etmeden bu yatırımı ika kararı aldıklarını ve durumdan çok kıvançlı kaldıklarını söyledi.

Bölgedeki en iri yatırımcılardan biri olduklarını belirten Muhtıra, firma namına buradaki yatırımları elan bile büyüterek sığa artışını gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

“Gelsinler, yatırımlar yapsınlar”

Yatırım kapasitelerini elan üstelik artırarak bölgeye daha şişman hizmetleri getirme uğrunda olduklarını rapor fail Andıç, “Yaptığımız yatırımlarla gayrı yatırımcıları de heveslendirme etmiş oluyoruz. Buraya gelecek yatırımların artacağını düşünüyoruz. Yatırımcılar tek korkmadan gelsinler, yatırımlar yapsınlar. Bizim yatırımdan sonraları diğer girişimcilerin birlikte buraya gelip sunturlu işler yapacağını düşünüyorum.” dedi.

Bölgede rüzgar verimliliğinin dolgunca durumda olduğunu dile getiren Andıç, şöyle devam etti:

“Yenilenebilir erke tek zaman doğaya zarar vermediği amacıyla insanlar ağız ağıza buna yöneldi. Tığ birlikte zaman santrallerinden sonradan rüzgar enerjisine yöneldik. Ülkemize, vatanımıza ve toprağımıza uymazlık vermeden ekonomik yardım sağladığı için bu alanda envestisman yapmaya başladık. Yenilenebilir enerjinin geleceğinin daha parlak olduğunu ve Türkiye’ye bu alanda elan şişman yatırımların geleceğini düşünüyoruz. Yenilenebilir enerjinin Türkiye’nin enerji açığını kapatacağını düşünüyorum.”

Santralin kapasitesi artırılacak

Santralin İşletme Müdürü Ömer Faruk Atmaca ise dünyada yenilenebilir enerji üretiminin anbean ehemmiyet kazandığını belirtti.

“Temmuz ayında 5. türbinimizi dahi dikerek kapasitemize ulaştık. 5 türbinimiz, 24 megavat kurulu bati ve 20 megavat lisanslı gücümüzle kamu yetenek üretimimize bitmeme ediyoruz.” diyen Delice, yetenek artışına gideceklerini ve gerekli izinleri aldıklarını söyledi.

Ağrı’nın enerji potansiyelini vurgulayan Atmaca, “Türkiye’nin yeryüzü yüksek şehirlerinden biridir ve rüzgar potansiyeli var. Berri iklimden yağlık birlikte rüzgarı çok alıyor. Dünyada gaz krizi, rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini daha dahi artırdı. Bundan ekolojik ortam ülkemizin yenilenebilir erke kaynaklarına henüz nazik yatırımların geleceğini düşünüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: