Mersin haberi | Nazır Acılı, Sazak Gündüzlü Bakım ve Canlı Hayat Merkezinin açılışına katıldı

Karı ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Acılı, Türkiye’nin, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine cephe vermeye, çalışmaya ve üretmeye devam edeceğini belirtti.

Bakan Üzüntülü, Sazak Otizm Gündüzlü Hizmet Rehabilitasyon ve Eş Müşavere Merkezini mülakat etti.

Eğitim gören torunlar ve aileleriyle arkadaşça fail Izdıraplı, gösterilerini izlediği çocuklara bağış dağıttı.

Üzüntülü, sonrasında Mezitli ilçesinde yapımı tamamlanan Gündüzlü Hizmet ve Etkili Dirim Merkezinin açılış törenine katıldı.

Buradaki konuşmasında dünyada doğurganlık hızının düştüğünü ve hayat süresinin uzadığını dile getiren Acılı, koca yaşlanmasının muhteşem tıpkı gündem olduğunu söyledi.

Acılı, Türkiye’da 2021 sonu bakımından 65 gözyaşı ve gövde nüfusun oranının yüzde 9,7’e ulaştığına vurgu yaparak, “Zat projeksiyonuna baktığımızda 2050’e geldiğimizde toplumumuzda temas 5 kişiden biri 65 gözyaşı ve üstüne ulaşacağı civar görülüyor. Yaşanan değişim ve dönüşümler bizleri eskimemiş politikalar üretmeye, bakım politikaları geliştirmeye vabeste kılıyor. Buğulu nüfusun artması, bakım hizmetlerinde yetenek ve feyiz artışını gerektiriyor. Sosyal bakım ağlarımızı etkili ve fonksiyonel aynı şekilde tahvil zorunluluğumuzsa mübrem ayrımsız hal almış durumda.” diye konuştu.

Toplumsal hizmetler alanında başarı oranı efdal tıpkısı süreç yürüttüklerini rapor eden Üzüntülü, kuruluşlarda bakıma ihtiyacı olan yaşlılara ince süreli hizmet hizmeti, kişi evinde yaşamını sürmek isteyenler için de evde hizmet, gündüzlü hizmet hizmeti ve esenlik hizmeti desteği kabil değişik seçenekler sunduklarını belirtti.

Huzurevleri ve bakım merkezlerinde 27 binden fazla vatandaşa hizmet veriliyor

Icra Vekili Üzüntülü, parçalanmamış sosyal politikaların odağında ailenin vadi aldığına dikkati çekerek, ” Çocuk, eş, özürlü, yaşlı veya içtimai yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın şartları şayet ailelerinin yanı sıra kalmaya müsaitse, hizmetimizi aileyi desteklemeye çevrilmiş kendisine üretiyoruz. 500 bini fazla özürlü ve nemli vatandaşımızın ailelerine evde hizmet ödemesi yapıyoruz.” dedi.

Ailesinin yanında bakım vermenin mümkün olmadığı yaşlıların bünye bakımına alındığını yineleyen Kederli, “Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış huzurevlerimiz, buğulanmış bakım ve rehabilitasyon merkezlerimiz ve nemli yaşam evlerimizle büyüklerimize hizmet veriyoruz. Bugün itibarıyla tahminî 37 bin kapasiteli 449 huzurevi ile buğulanmış hizmet ve rehabilitasyon merkezimizde kısaca 27 bini aşkın büyüğümüze bakım veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“6 uçucu Gündüzlü Bakım ve Çalışkan Dirim Merkezi kuracağız”

Ocak ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Yanık, yaşlıların toplumsal ilişkilerini zenginleştirerek yaşam kalitelerini arttırmak için “Nehari Hizmet ve Faal Hayat Merkezleri Modeli”ni yaygınlaştırmayı hedeflediklerini, modelin anadan görme aile yapısının korunmasını dahi destekleyeceğini söyledi.

Avrupa Birliği aksiyon birliğiyle “Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Müzaheret Programı” kapsamında “Yer Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Eğreti Koruma ve Arsıulusal Dulda Altındaki Kişilerin Içtimai Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi”ni (SOHEP) başlattıklarını belirten Yanık, şöyle bitmeme etti:

“Bu projeyle yavru, avrat, mânialı ve buğulu fertler ilkin görünmek üzere hem Türk vatandaşlarına hem dahi arızi ve uluslararası esirgeme altındaki bireylere müteveccih koruyucu ve inhibitör hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Bu proje kapsamında, Adana, Mersin, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye illerimizde vatandaşlarımıza ve arızi dulda altındaki bireylere hizmet veren 6 tayyareci Gündüzlü Hizmet ve Hareketli Yaşam Merkezi kuracağız. Bu merkezler marifetiyle yaşlılarımıza günce bakım, danışma, dayanışma, rehabilitasyon hizmetleri ile evde hizmet desteğini bile ayrıca sunmuş olacağız. Mersin’da özellikle mülteci misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin dahi inşallah burada çok domuzuna hizmetlere açacak olacağını beklenti ediyoruz. Nehari Hizmet ve Etkili Hayat Merkezi ile hedefimiz, yaşlılarımızın ve ailelerinin ihtiyaç ve taleplerine akıllıca, birinci sınıf ve ücretsiz hizmet sunmak. Proje kapsamında hayata geçirilen Nehari Hizmet ve Aktif Yaşam Merkezleri’nin, bakanlığımızın sürdürülebilir ana bakım birimlerinden birisi olmasını planlıyor ve bu amaca müteveccih çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Izdıraplı, Yatısız Hizmet ve Enerjik Dirim Merkezi’nin önceki örneğini Sazak’birlikte açıyor olmaktan bahtiyarlık duyduklarını rapor ederek, “Bizler görmüş geçirmiş yaşlılarımızın duasıyla ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine yön veren, çalışan, üreten tıpkısı Türkiye olmaya bitmeme edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Mersin Ağacı Valisi Büyük Hamza Güreşçi da yatırımların, vatandaşların dirim standartlarını yükseltmek için yapıldığını vurgulayarak, “Şu zaman itibariyle ilimiz genelinde 650 proje bitmeme etmekte. Bunların dahi finansal değeri 63 bilyon lira civarında. Bunlar içerisinde olan ve zaman açılışı yapılan böyle anlamlı hizmetlere, vatandaşlarımız tarafından ayrı aynı değer atfediliyor.” dedi.

Konuşmaların ardından Icra Vekili Üzüntülü, Vali Güreşçi ve değişik ilgililer açılışını yaptıkları merkezde incelemelerde bulundu.

Share: