Kene popülasyonundaki artım “KKKA vakaları”nı da artırdı

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anne Bilgi Dalı Akademisyen Prof. Dr. Mehmet Bakır, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vakalarında serencam yıllarda baştan artış yaşandığını bildirdi.

Bakır, AA muhabirine, seçme sene KKKA hastalığı sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Kene popülasyonunda serencam yıllarda artım yaşandığına, bunun birlikte KKKA riskini artırdığına değinen Bakır, “Önceki yıllarda vakalarla yeryüzü sık karşılaştığımız Amasya, Tokat, Erzincan, Sivas ve Giresun’u içerisine alan Kelkit Vadisi dediğimiz alandı. Vaka sayılarında biraz henüz güneye akıllıca çoğalma var.” dedi.

Bakır, KKKA hastalığında 2002-2003’ten sonraları baş aşağı çıkışlar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“KKKA hastalığı yeryüzü çokça 2007-2008 ve 2009 yıllarında görüldü. Bu yıllarda suret 1300’lere yakındı, bilahare giderek azaldı ve 1000’li rakamların altına düştü. Son 2-3 yıldır tekrar sayıda artış görüyoruz. 1300-1400’lere mail ayrımsız miktar görüyoruz. Bu birçok sebeple izah edilebilir, pandemi süreci nedeniyle insanların balaban kentlerden bu alanlara barhana etmesi, kene popülasyonunun artması ve mikrobu taşıyan kene sayısının dahi artması… Virüs haiz kene sayısı arttığı antlaşma elbette ki hastalık riski bile artıyor.”

Sivas’ta elan geçmiş Zara, Yıldızeli, Hafik ilçelerinde ve merkeze merbut köylerde elan bir iki olay görüldüğünü hatırlatan Bakır, serencam yıllarda ise vakalarda çoğalma olduğunu dile getirdi.

Kelkit Vadisi’nin bitişiğindeki bu ilçelerde enfekte kene popülasyonunda üstelik artma yaşandığını anlatan Bakır, yabanıl ve evcil hayvanların keneleri taşıdığını aktardı.

Bakır, KKKA hastalığına alelumum ilkbahar ve yaz aylarında rastlanıldığını, eylül ve ekimden sonradan vakalarda düşüş yaşandığını tabir etti.

KKKA hastalığında çocuklarda ölüm oranının daha birkaç olduğuna dikkati çekici Bakır, genellikle kâhil ve istikbal yaş ile ek hastalığı olanlarda hastalığın sakil seyrettiğini vurguladı.

“Telkih çalışmaları var”

Bakır, KKKA aşısı çalışmalarının bitmeme ettiğini bile aktararak, şöyle bitmeme etti:

“Safha 1 dediğimiz aşamada olan aşılar var. Temennimiz pandemi süreciyle telkih deneyiminin KKKA aşısına üstelik kaydırılarak bu aşının biran evvel safha çalışmaları tamamlanarak uygulamaya girmesi. Bu sürecin hızlanacağını düşünüyorum. Lüzumlu ülkemizde gerekse daraç dışı bazlı faz düzeyinde olan icraat var.”

Gelişigüzel kenenin KKKA hastalığı virüsü taşımadığına da bel eden Bakır, vücuda tutunan kenenin patlatılmadan usulüne akıllıca şekilde biran önceki çıkartılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: