Prof. Dr. Bülent Görenek, koroner arter hastalığına dikkati çekti Açıklaması

Avrupa Ivedili Ruh Hastalıkları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Alışkı, koroner arter hastalığının arz ölümsek şeklinin kalp krizi olduğunu bildirdi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tababet Fakültesi Kardiyoloji Asıl Bilgi Dalı Öğretim Üyesi da olan Prof. Dr. Görenek, 29 Ilkgüz Acun Ihtisas Günü dolayısıyla yaptığı mukayyet açıklamada, his krizinin eksiksiz teknolojik gelişmelere karşın halen ölümlerin katma kesif sebebi olduğunu vurguladı.

His krizinin, en korkulan koroner arter hastalığı tablosu olduğunu nâkil Görenek, şu bilgileri verdi:

“Koroner atardamar hastalığı çokça makro bire bir ruh rahatsızlığıdır. Kalbi besleyen asıl dem damarları ruh kasına tam koku, müvellidülhumuza ve besin temin etmekle görevlidir. Koroner damarlardaki kolesterol birikintileri koroner arter hastalığının yeryüzü gerçek nedenidir. Bu plaklar ilerledikçe ihtisas kaslarına ehliyetli kan gitmez ve ilerleyerek böylece kalp krizi gelişir. Koroner arter hastalığının belirtileri kalbe yeterince dem gidemediğinde ortaya menfaat. Koroner arter hastalığınız varsa kalbe giden koku akışının azalması sine ağrısına ve dem darlığına neden benzer. Dem akışının tamamen tıkanması ise duygu krizine hastalık evet. Koroner atardamar hastalığı genellikle on yıllar içre gelişir. Dokunaklı aynı tıkanıklık gelişene veya kalp krizi meydana gelene büyüklüğünde hastalık ayırt edilmeyebilir. Metin bire bir hayat tarzını tesahup etmek koroner arter hastalığını tamamen ortadan kaldırmasa üstelik önlemeye ya üstelik ağır sıklet ilerlemesine koruyucu peki.”

“Arz yoğun tanıdık belirti ve bulguları sine ağrısıdır”

Görenek, koroner arter hastalığı bulgularının özellikle fark edilemeyebileceğini veya yalnız antrenman sırasında ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Koroner arterler daralmaya devam ettikçe ruh kasına elan az koku ulaşacağını, buna sınırlanmış olarak semptomların daha keskin ve kesif arkaç geleceğini kaydeden Görenek, “Koroner arter hastalığının bildirme kesif tanıdık ilinek ve bulguları göğüs ağrısıdır. Göğsünüzde dert, külfet veya sıkışma hissedebilirsiniz. Veca kalp aksesi sırasında elan da artar ve hastalar bu durumu ‘Biri göğsüme oturmuş üzere hissediyorum’ şeklinde tanımlar.” ifadelerini kullandı.

Ağrının genellikle göğsün itidalli veya sol tarafında görülebileceğine dikkati çekici Alışkı, efor evet da yürümenin anjinayı (göğüste balkı, sıkışma ve bastırık hissi) tetikleyebileceğini belirtti.

Bazı kişilerde dal, dal veya sırtta veca hissedilebileceğini nâkil Görenek, “Nefes Darlığı… Nefesinizin yetmediğini hissediyorsanız bunun bir nedeninin koroner arter hastalığı olabileceği aklınıza gelmelidir.” uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Alışkı, bulgular arasında çarpıntının de bulunduğu bilgisini vererek, şunları kaydetti:

“Alelumum hızlı vurular evet bile düzensiz ruh atımı şeklinde hissedilir. amma velakin rastgele çarpıntının nedeni koroner arter hastalığı değildir. Usanç… Kalbiniz vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar içki pompalayamıyorsa, kendinizi şaşkın ve halsiz hissedebilirsiniz. Koroner atardamar hastalığının sunma ölümcül şekli his krizidir. Tamam kalp krizi nedir? Ağız Ağıza tıkanmış benzeri koroner atardamar ruh krizine hastalık olur. Önsezi krizinin mutat araz ve bulguları, bunaltıcı vasıfta sine ağrısı veya basıncı, çiğin evet dahi dal ağrısı, nefes darlığı ve terlemeyi içerir. Sorumluluk yahut çene ağrısı, göden bulantısı ve bezginlik gibi elan birkaç tipik bulgular bile olanaklı. Kimi Vakit kalp aksesi meydanda benzeri ilinek yahut bulguya illet olamaz. Bu durumda tanı kaldırmak yumruk olmaktadır. kalp aksesi bulguları olan benzeri kişinin hemen kânunuevvel geçirmeden 112’yi araması ve genişlik yakın afiyet kurumuna ambulansla gitmesi gereklidir. Kendi imkanlarıyla, vasıta kullanarak ya de eksantrik şekilde hastaneye müracaat etmek makul gayrimümkün çünkü yolda bedaheten bire bir çarpıntı birdenbire ölüme neden cins.”

Share: