Uzmanından boyun ağrısı uyarısı

Medicana Çamlıca Hastanesi Hikmet Otama ve Iyileştirme Uzmanı Doç. Dr. Erdal Dilekçi çıplak ağrısının, hareketsizlik, duruş bozukluğu, şaşkın kaslar gibi değişik nedenlerden çevre ortaya çıkabileceğini, boyun ağrısının farklı hastalıklarında belirtisi olabileceği amacıyla ihmal edilmemesi ve devam eden ağrılarda banko ehlihibre aynı hekime başvurulması gerektiğini bildirdi.

Medicana Çamlıca Hastanesi’nden yapılan açıklamada görüşlerine düzlük sunulan Dilekçi, Seçme yaşta gelişigüzel insanın yaşayabildiği çıplak ağrısının, etraflı süre devam ettiğinde kişinin günlük yaşantısını etkileyerek günlük rutin aktivitelerini engelleyebileceğini ve hayat kalitesini düşürebileceğini, üste ruh bilimsel adına üstelik kişide sav yaratabileceğini, ağrının oluşmasında deli dolu faktörlere göre boyun ağrısı için uygulanması gereken formül çarçabuk bulunarak kişinin rutinine ferasetsiz dönebileceğini kaydetti.

Sektör ağrısının nedenleri

Branş ağrısının çoğunlukla kaslar, deste dokuları ve eklemlerde yaşandığını nâkil Dilekçi, “Ağırbaşlı eksiltmek, pattadak hareketler, oturuş ve duruşun ateş olması, akışmaz yaşam, ruhsal gerilim nedenli adale gerginlikleri ve müfrit kilogram kol ağrısının sık tanıdık nedenleri arasındadır. Bunların yanı sıra birtakım keyif sorunları birlikte sırt ağrısıyla ilişkili olabilir. Eklemlerde yangı, sinir sıkışması, omurgada yazı darlığı, skolyoz, kifoz, fibromiyalji veya osteoporoz bu keyif durumlarındadır. Son olarak mihman sektör ağrısının sebebi ruhsal de kabil.

Depresyon, ruhsal gerilim, anksiyete kabilinden sorunlar bile sırt ağrısının sebepleri arasında bulunur. Ağrının hissedildiği zamanlar izleme edilerek branş arasının nedenleri bulunabilir. Kıymetli de olsa amansız hastalık, sinir sıkışması, yangı, enfeksiyon ve kırık gibi problemler bile sektör ağrısı yapabilir. Ancak bu davranışlar az çok birkaç kişide görülür. Geçmeyen omuz ağrısında bu nedeni belirleme ederek ağrıyı otama edebilmek için pekâlâ bire bir doktora danışılması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Dilekçi, masa başı yahut durağan benzeri işte çalışmak, spor yapmamak, istinas hareketleri yapmadan spor yapmaya dercetmek, sigara soğurmak, obezite veya katmerli kilogram ve ileri gözyaşı, hezen ağrısında risk faktörleri kendisine sayılabileceğini, bunlara ek adına eklemlerin iltihaplanarak şişmesinin de sırt ağrısına kat açabildiği üzere, stresli tıpkısı işte gitmek kabil kişide gerginlik mucit hâller da boyun ağrısının görüldüğünü vurguladı.

Boyun ağrısı etraflı süre geçmediği takdirde katlanılamaz tıpkısı çözme alabildiğini nâkil Dilekçi, “Bununla Birlikte hezen ağrısına ilişik olarak görülen ayrıksı ahval birlikte türlü. Şayet kişinin sırt ağrısı çok kırıcı ve giderek şiddeti üstelik artıyorsa, emanet bu veca ile başa çıkmakta zor çekiyorsa muhakkak tıpkı doktora gidilmesi gerekir. kimi vakit sevimli ağrının nedeni bularak buna ayrımsız çözüm getirebilir. Ancak ağrıyı tetiklediği düşünülen illet ortadan kaldırıldığı halde ağrı bitmeme ediyorsa doktora müracaat etmek gerekir. Ara Sıra durumlarda ise çıplak ağrısı ile birlikte tanıdık ayrıksı semptomlar, vahim tıpkısı hastalığın habercisi tür. Bu kabil aynı durumda ayrımsız keyif kuruluşundan arkalama almakta fayda vardır. değerlendirmesinde bulundu.

Dilekçi, eğer şube ağrısına eklenmiş olarak; faziletkâr ateş, apansız kilo kaybı, tuvalete çıkmakta zorlanma, döş ağrısı görülüyorsa, veca geceleri artıyorsa, dinlenmekle geçmiyorsa, aksırık, öksürük yahut abdesthane esnasında sırtta ızdırap hissediliyorsa, bacaklarda yahut genital kesim çevresinde ağrı, karıncalanma, vıcık vıcıklık ya dahi hoşaflık, idrar torbası kontrolünü yenilgi kabilinden semptomlar görülüyorsa kesinkes en kısa sürede doktora gidilmesi gerektiğinin üstelik altını çizdi.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Çıplak ağrısında tedavi yöntemine değişmeyen verilebilmesi üzere ağrının mümkün nedenlerinin araştırılması gerektiğini ve kişinin tıbbi geçmişine dayalı zaruri bilgilerin edinilmesi gerektiğini belirten Dilekçi, şunları kaydetti:

“Elan etraflı bilgi edinilmesi amacıyla birtakım testler ve radyolojik görüntüleme yöntemleri dahi gerekebilir. İlaç tedavisinin birlikte idman yahut fizik tedavisi gibi tedaviler de uygulanabilir. Genellikle bizatihi yahut geçerli tedaviler ile güdük sürede iyileşen hezen ağrısı biraz hafta için bile geçmediği takdirde farklı yöntemler de denenebilir. Uygulanan otama yöntemlerinin birlikte kişinin deli dolu tıpkı şekilde akım etmesi birlikte ağrının azaltılmasında koruyucu evet. Enerjik tıpkısı hayat tarzını ısınmak ağrıyı azaltması dışında bir önlem kendisine dahi etkilidir.

Şayet şube ağrısı ile birlikte ciddi aynı işaret elan görülmediyse veya kişide sinir sıkışması yoksa çoğunlukla otama için cerrahi müdahale vacip değildir. Hezen ağrısı dönüş içinde kişinin hareketlerini kısıtlayan, katlanılması tahakküm benzeri çor cins. Alınacak bazen önlemler yardımıyla şube ağrısının önüne emeksiz geçilebilir. Öncelikle üzeri ve ana bölgesinin gerilmesini alıkoymak gerekir. Bunun için üstelik sık sık bunaltıcı eşyalar ve tek omuza takılan çantalar taşınmamalıdır. Bunların adına ağırlığın eşit bir şekilde dağıtılmasına olanak tanıyan sırt çantaları tercih edilebilir veya taşınması müstelzim angarya azaltılabilir.”

Dilekçi sözlerini şöyle tamamladı:

” Ayrıntılı süreli kullanımda tasalı edecek faziletli topuklu ayakkabılar da tercih edilmemelidir. Özellikle masa başında otururken omuzların geriye makul yuvarlanması yahut kişinin kendini dikleştirmesi duruşun düzeltilmesine katkıda bulunur. Benzeri şekilde gerinmek da bu konuda havari kabil. Her periyot tıpkı aktivitelerin yapılması aynı müddet bilahare kasların yorulup bundan sonra gerilmesine sefer açabilir. Dal ağrısı riskini azaltmak ve kasların iyileşmesini keşfetmek üzere gerinmek akıbet etap hareketli aynı yöntemdir. Bunların beraberinde kanı egzersizleri dahi yalman ara vermek ve kuvvetlenmek konusunda etkilidir ve branş ağrılarının önüne geçilmesine yardımcı tamam. Eğlenceli spor yaparak de çıplak ağrısından sakınmak mümkündür.”

Share: