Kalp ve damar hastalıklarına cebin “Akdeniz usulü beslenme” önerisi

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Esas Selen Dalı Başkanı Doç. Dr. Dünyalık Altay, kalp ve damar hastalıklarına karşı sığınmak üzere hayvansal gıdaların bir iki, yeşil sebze ve meyvelerin çokça tüketildiği Akdeniz tipi beslenmeyi önerdi.

Altay, AA muhabirine, 29 Ilkgüz Dünya Duygu Günü’nün duygu ve damar hastalıklarına cebin farkındalık oluşturulması için balaban aynı zaman olduğunu söyledi.

Dünyada ve Türkiye’üstelik genişlik sık ahiret yolculuğu nedenlerinin başında ihtisas ve huy hastalıklarının geldiğine dikkati çekici Altay, sağlıklı ve birinci sınıf tıpkısı yaşamın duygu sağlığının korunmasından geçtiğini rapor etti.

Altay, Türk keyif sisteminin kalp hastalıklarını otama etmede çokça gani konumda olduğunu, herhangi bir tür girişimsel tedavinin yapıldığını vurguladı.

Toplum sağlığını koruyacak engelleyici çalışmalar ve farkındalık çalışmalarıyla on paralık tedaviye lüzumlu kalmadan ölümlerin önlenebileceğini belirten Altay, “Gelişigüzel kalem tedaviyi yapabiliyoruz ancak bundan daha şanlı olan hastalığın ilerlememesi. Sonuçları onarmak adına, sebepleri bulunmayan ika noktasına gelmemiz gerekir. Birincil dulda yöntemlerini yöre plana çıkarmalıyız. Çünkü hem hastalık oluşmamış oluyor hem maliyet anlamında üstünlük oluyor.” dedi.

Sigarayı bırakmak riski nısıf yarıya azaltıyor

Altay, sigaranın duygu ve damar hastalıkları açısından bildirme önemli riziko faktörü olduğunu dile getirdi.

Sağlık Bakanlığının öncülüğünde yapılan çalışmalarla sigara kullanımında düşüşler olsa da Türkiye’üstelik yüksek oranda sigara kullanımı olduğunu anlatan Altay, şunları kaydetti:

“Avrupa’da sigara kullanımına baktığımız ahit Türkiye ve Bulgaristan geçmiş sırayı paylaşıyor. Erkeklerde sigara tüketiminde yüzde 37’lik nazaran Avrupa’da önce sıradayız. Kadınlarda bu mehabet yüzdelik 23 oranla biraz henüz bir iki. İkinci risk faktörü obezite. Obezite dünyada olduğu gibi maalesef Türkiye’üstelik üstelik çok arttı. Avrupa’da obezite oranı sunu yüksek gine Türkiye maalesef. Sigara tüketimimiz efdal, obezite oranımız artıyor. Bunlar kardiyovasküler hastalıklar amacıyla genişlik etken faktörler. Bunun dışında dirim tarzı, yiyecek alışkanlıkları, cansızlık ve egzersizden uzak tıpkısı hayat bastırık yaratıyor. Yeniden sodyum klorür tüketiminde dahi dünyada genişlik önde mevrut ülkelerden biriyiz. Begayet sodyum klorür tüketimi hipertansiyon ve his hastalıklarının gelişmesine sebep oluyor.”

Altay, sigarayı bırakanlarda ihtisas hastalığı riskinin nısıf yarıya azaldığını belirterek, “Kalp hastalıklarının sunu temelinde birinci sırada sigara ve peşi sıra obezite geliyor. Yapılan tetkikat sonucu elde edilen verilerde sigara kullanımını bırakan tıpkı birey, kalp hastalıkları açısından yakalanma ve ahiret yolculuğu riskini yarı yarıya azaltıyor. Haddizatında bir tane başına sigarayı tasarruf etmek önsezi hastalığı riskini düşürüyor. Obezite tekrar kişinin kontrolünde olan bire bir durum.” diye konuştu.

“Türkiye Akdeniz tipi beslenmeye makul”

Altay, kalp ve yaradılış hastalıklardan korunmada Akdeniz tarzı beslenmenin önemine aksan yaptı.

Türkiye’nin Akdeniz tipi beslenmeye akıllıca olduğunu belirten Altay, şöyle devam etti:

“Gelişigüzel bölgemizde buna makul besinler var amma biz yine de hayvani besin ağırlıklı sönümsüz aynı durumdayız. Kardiyovasküler emraz amacıyla müspet gördüğümüz Akdeniz tipi beslenme modelinde kırmızı vücut tüketimi minimize ediliyor. Haftada bir devir mahsus porsiyonda al deri tüketimini öneriyoruz. Tereyağ üzere hayvanca yağları ve margarin üzere doymuş yağları önermiyoruz. daha çok zeytin düşman tüketimini öneriyoruz.”

Kızartmalardan uzak durulması tavsiyesinde kâin Altay, şunları kaydetti:

“Kızartılmış yağ, aterosklerotik olayı zait ve lipid metabolizmayı bozan aynı ekip. Omega 3 açısından balık tüketimi çok koskocaman, haftada 2 ahit balık öneriyoruz. Tuz ve tütsülenmiş gıdalardan uzak durulmalı, günlük 5 gramda bir iki sodyum klorür tüketilmeli. artık yeşillik ağırlıklı istihlak yapılmalı. Tabaktaki ilim sayısı hangi kadar çoksa o kadar ongun diyoruz. Akşam yemeğinin er yenilmesini öneriyoruz, tün yemeği kaynak etmiyoruz. Akdeniz tipi beslenenlerde kardiyovasküler hastalıklar henüz beş altı görülüyor, sağlıklı beslenme bu anlamda haddinden fazla balaban.”

Share: