“Akupuntur kilo kontrolü üzere de tercih ediliyor”

Kökeni haddinden fazla eskilere raci Akupuntur uygulamasının faydalarına müteveccih açıklamalarda bulunan Medicana Konya Hastanesi Hikmet Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uzm. Dr. Utku Özer, “Özellikle Türkiye’da ve dünyada akıbet yıllarda en yoğun kullanıldığı kayran kilo kontrolüdür. Akupunktur sonrasında tokluk hissi, coşkunluk hissinin artması, metabolizmayı hızlandırıcı etkileri, iştahı azaltması ve yağ yakımını hızlandırması nedeni ile obezite hastaları marifetiyle çok sevilmektedir” dedi.

Dr. Yengi, Özer, “Akupunkturun sözlükte yazan karşılığı “Çin’üstelik çok eskilerden beri geçerli, oradan dünyaya yayılan, vücudun galiba noktalarına kızıl iğneler batırma biçiminde yapılan benzeri sağaltım, enjeksiyon ile tedavi” adına geçmektedir. Tıpta tanımı ise ‘vücuttaki belli başlı yani hususi noktaların uyarılmasını müstelzim, genellikle cilde nüfuz eden ayrımsız iğne ile ağrıyı hafifleten evet dahi çeşitli esenlik durumlarını tedavi etmeye apotr olan tamamlayıcı bire bir tıbbi uygulamadır’. Geçmişten günümüze kadar teknolojinin gelişmesiyle beraber akupuntur uygulamaları üstelik gelişti.  Akupunktur uygulamalarında iğneleme metodu dışında moksa, elektro, lazer, mıknatısi, ovuşturma ve sono akupunktur yöntemleri da kullanılabilmektedir” diye konuştu.

“BİRÇOK HASTALIĞIN TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR”

Akupuntur uygulamasının vücutta makul noktalara altın,  sim ya birlikte çelik iğneler batırılarak uygulandığını söyleyen Uzm. Dr. Özer, “İğneler batırıldığı ahit sinir uçları uyarılır ve ihtar sinir yolları ile omuriliğe, oradan da beyindeki merkezlere ulaşır. Bunun sonucu namına vücudumuzda türlü kimyevi maddeler salgılanır ve dolaşım vasıtasıyla bu maddeler hastalıklı bölgeye ulaşarak gravite porte.

Acun Keyif Örgüt’üne bakarak akupuntur birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Yeryüzü özellikle romatizmal hastalıklar ( dal kireçlenmesi, gonartroz, diz kireçlenmesi, meni ve dal fıtığı, siyatik, tenisçi dirseği başta tevessül etmek için bütün tendinitlerde) doğmak amacıyla mebde ağrısı ve migren, periferal nöropati, trigeminal nevralji, fasial paraliz (yüzfelci) gibi nörolojik hastalıklar bile  sunma sık kullanıldığı alanlardır. Antrparantez tinnitus, menierre kabil kulak rahatsızlıkları, teneffüs hastalıklarında, hipertansiyon hipotansiyon tedavisinde, gastrointestinal hastalıkların tedavisinde  dahi hekimler tarafından oldukça kesif kullanılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“HAMİLE KADINLARA, IHTISAS PİLİ OLANLARA, AMANSIZ HASTALIK TEDAVİSİ DÜZLÜK HASTALARA KULLANILMAZ”

Akupunkturun bu konuda yetişek almış hekim marifetiyle uygulandığı sürece vazıh ağır sıklet tıpkısı canip etkiye yol açmayacağını vurgulayan Uzm. Dr. Yengi Özer, “Özel yararsız yani biricik kullanımlık polat iğneler hekim aracılığıyla hastaya, hastalığına bakarak lokalize noktalara batırılarak uygulanır. Yaklaşık 20-40 an ortada iğneler vücutta bekletilir. Hekim uygun görürse analog uygulamayı kulaktan üstelik yapabilir. Yeniden hekim akıllıca gördüğü hastalarda kulaktaki belli noktalara kalıcı iğne tedavisi birlikte uygulayabilir. Akupunktur er mevlit gibi ara sıra komplikasyonlara kat açabileceğinden gebe kadınlara, his pili olanlara, amansiz hastalik tedavisi alan hastalara kullanılmaz. Nefes sulandırıcı kullanan hastalara ise kontrollü tıpkısı şekilde uygulanabilmektedir” diye konuştu.

Share: