Ankara Site Hastanesi Fizik Otama ve Iyileştirme Hastanesi, “Mükemmeliyet Merkezi” olma uğrunda

Robotik Iyileştirme Merkezi ve tedavide kullanılan sanal esas sistemleri ile bu alanda dünyada mahdut hastaneler zarfında vadi düz Ankara Site Hastanesi Fizik Tedavi ve Iyileştirme Hastanesi, kalite, eğitim bilimi ve bakım sunumunda mecmu akreditasyon belgelerini tamamlayarak, halen örnekleri KUL ve Japonya gibi sınırlanmış sayıda ülkede bulunan “Mükemmellik Merkezi” olabilmek amacıyla evvel aşamaları başarıyla geçti.

Ankara Site Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Prof. Dr. Dünya Yaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2020’birlikte kurulan hastanenin, kısa zamanda Türkiye’nin ve dünyanın bu alanda son teknolojiyle hizmet veren sınırlanmış hastaneler ortamında saha aldığını söyledi.

Hastanede, hele akıl ve omurilik hasarı mevcut hastalara, tıpta bulunan olan sonuç teknolojinin kullanıldığı tedavi ve rehabilitasyon yöntemleriyle ve işlek keyif ast yapısı, donanımı, bulunan doktor ve terapistlerle hizmet verildiğini anlatan Yaşar, bunun yanı sıra adale ve asap hastalığı olan çocukluk çağından itibaren değişik emraz zımnında engeli kâin bütün gözyaşı guruplarına ayrıcalıklı hizmet sunulduğunu bildirdi.

Yaşar, ayrıca fizik otama ve iyileştirme alanına giren teşrih sistemi ağrıları, romatolojik, ortopedik sorunlar kadar kronik sorunları ortadan kaldırmaya yönelik da hizmet verildiğini aktardı.

Otama ve rehabilitasyonda, hastanede kullandıkları kâh teknolojilerin dünyada az merkezlerde bulunduğunun altını çizen Prof. Dr. Yaşar, şöyle konuştu:

“Antrparantez bizdeki ara sıra teknolojiler, dünyada benzeri merkezde var, o bile Amerika Müttehit Devletleri’nde. Hastanemizdeki Robotik Rehabilitasyon Merkezi, şu zaman dünyadaki genişlik balaban bu alandaki şekil. Sanal mahiyet sistemlerini, bizim büyüklüğünde şümullü kullanan dünyada hiçbir merkez yok. Yutma ve müzakere bozukluklarına, deprem yahut nörolojik hasara sadık umum ve dal problemlerin tedavisinde bu coğrafyadaki yer bereketli hastaneyiz.”

Hastanelerinin, Türkiye Afiyet Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon (TÜSKA) Enstitüsünden denklik belgesi aldığını belirten Yaşar, “Kent Hastaneleri içinde ilk kez bu denklik belgesi için bizim başvurumuz oldu. İlk seferde denklik belgesini alan tekmil Türkiye’da tek hastaneyiz. bununla birlikte, yetişek ile beraber bakım ve kalite standardında akreditasyona cemaat olan yegane site hastanesiyiz. Yaptığımız çalışmalarla, bunaltıcı emekle neticesinde bakım ve nitelik standardımızı geliştirerek, denklik belgesini almaya doğruluk kazandık. Bu, koskocaman benzeri başarıdır.” dedi.

Yaşar, TÜSKA’nın değerlendirmelerinin arsıulusal standartlar gözetilerek yapıldığının altını çizerek, bu belgenin alınmasının daha büyük hedeflerin hesabına getirilebilmesi amacıyla yiyecek olduğunu vurguladı.

Bu süreçte arsıulusal kuruluşlardan eğitimle ilgilendiren çeşitli akreditasyonları dahi aldıklarını anlatan Yaşar, şu bilgileri paylaştı:

“Bu kapsamda, alelhusus hikmet otama ve rehabilitasyon branşıyla dayalı kendisine terbiye akreditasyonun Avrupa Birliği’nce belirlenen standartları gereği, Avrupa Tıp Uzmanları Birliği (UEMS) kuruluşundan eğitim bilimi akreditasyonu aldık. Antrparantez, mafsal hastalıkları özelinde da arsıulusal akreditasyon almış aynı merkeziz. Deminden aldığımız denklik belgesiyle hizmet ve kalitede bundan sonra Türkiye ve Türkiye sınırlarını aşan bu coğrafyada ve uluslararası alanda alemdar kuruluşlardan biri olduk.”

“Türkiye, bulunduğumuz coğrafyada bu alanda ayrımsız geçmiş olacak”

Hedeflerinin herhangi bir ahit daha kaliteli bakım ve terbiye olduğunu vurgulayan Yaşar, “Bundan sonraki süreçte hedefimiz, mükemmeliyet merkezi kalkışmak. Bunun için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Aldığımız bu akreditasyon belgesiyle birlikte, yetkinlik merkezi olabilmek için önce basamağı intişar olduk. Bunun amacıyla gururluyuz.” diye konuştu.

Başdoktor Prof. Dr. Yaşar, hastanenin yetkinlik merkezi adına tanımlandığında, bunun Türkiye üzere sağlıkta şanlı bire bir saygınlık kaynağı olacağına dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Arsıulusal kapsamda, mükemmeliyet merkezinin iyileştirme branşıyla ilgili Amerika Müttehit Devletleri ve Japonya’bile birlikte birkaç forma tanımlanmış durumda. Türkiye’nin bulunduğu bu meydanlık coğrafyada gelişigüzel mükemmellik merkezi olan hastane tanımlanmamış. Mükemmellik Merkezi olmamız halinde, Türkiye, bulunduğumuz coğrafyada bu alanda ayrımsız önce olacak.

Bundan sonra da Amerika’üstelik yahut Japonya’daki emsal merkezlerle yarışır düzeye geleceğiz. Şu anda da hastanemizde doğrusu o standartlarda hizmet ve terbiye veriyoruz. Bunu arsıulusal alanda kanıtlayıp, ülkemizde yapılan bu çalışmaları peyda etmek hesabına bu çok büyük. Bu kadem için cemi çalışmalarımızı hızlandırdık, başvurumuzu mail zamanda yapacağız.”

Hastanenin yetkinlik merkezi olmasıyla Türkiye’nin bu alanda dünyada daha civar plana çıkacağını tamlayan Yaşar, “Bu dahi dar dışındaki hastaların ülkemize başvurusunun elan dahi artmasına illet olacaktır.” dedi.

TÜSKA Enstitüsünce sunulan akreditasyon belgesi nedir?

Ankara Site Hastanesi Eş Güdümcü Sertabip Yardımcısı ve Kalite Direktörü Dr. Cımbar Denizli Ergen birlikte akreditasyonun, benzeri sağlık kuruluşunun verdiği hizmetin tanımlanan standartlara uygunluğunun herkesçe kabul gören bir gurur aracılığıyla bağımsız namına denetlenmesi anlamına geldiğini ifade ederek, Bu belgelendirme ile akredite olan keyif kuruluşunun ilişkin standartlara akıllıca olarak bakım sunduğu ve hizmetin üstelik kalite güvencesi altında olduğu bilinir.” dedi.

Share: