Cizre’de Uluslararası Molla Ahmed ahali-Cezeri Sempozyumu başladı

Cizre’dahi Arsıulusal Molla Ahmed ahali-Cezeri Sempozyumu başladı

ŞIRNAK – Şırnak’ın Cizre ilçesinde düzenlenen Arsıulusal Molla Ahmed el-Cezeri Sempozyumu başladı.

Şırnak Valiliği, Şırnak Üniversitesi ve Cizre Kaymakamlığı hisse senedi birliğinde belediye konuşma salonunda düzenlenen sempozyuma, sıkıntılı içi ile Irak, İran ve Ürdün’den 20’yi çok akademisyen katıldı. Şırnak Valisi Osman Bilimci, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, ilmin, medeniyetin ve güneşin topraklarının Molla Ahmed halk-Cezeri gibi kebir teferruat adamlarını yetiştirdiğini söyledi.

Bu topraklarda hele oyunlarla galiba dönemlerde geçmişten, değerlerden koparılmaya çalışıldığını belirten Ilbay Bilgin, “Bizler bu değerlerimize ehil çıkmak ve değerlerimizi yaşayıp, gelecek kuşaklara aktarmak ve geleceği geçmişle bağları koparmadan, aslımızı inkar etmeden sürmek üzere bu sempozyumu aranjman ve alay malay paylaşma ihtiyacı duyduk” dedi.

Vali Âlim, “Molla Ahmed Halk-Cezer’nin Divan’ın dahi ortaya koyduğu bu ilahi amor ve onun devamı olan bizlere, insanlara inandırmak istediği ve yüklemek istediği mesajları hoppadak sempozyumlarda değil, günümüz seçme alanında, yaşamımızın seçkin döneminde e gür şekilde yaşayıp kendimizin bildirme yakınlarından girmek üzere toplumdaki tam kesimlerle seçkin günümüzü bu his ile yaşamalıyız.250 sene önce aramızdan ayrılan ve bizlere kandil tutan büyüğümüz bizleri aynı araya toplayabiliyor. Bizler alelhusus bu yörenin gençleri, bu yörenin kadınları, bu yörenin geleceği biz geçmişimize eş çıkalım. Geçmişimize şayet cemaat çıkarsak bizim kimliğimiz, kültürümüz, varlığımız sürgit sonsuz peki. Fakat geçmişimizi unutursak biz varlığımızı üstelik, birliğimizi dahi, rastgele şeyimizi de kaybetmiş oluruz” ifadelerinde bulundu.

Sempozyum konuşmaların arkası sıra Prof. Dr. İhsan Ülker Sırma’nın dil cambazı olarak katıldığı evvel oturumda “Anadolu’nun İslam’a açılan Kapılarından Cizre” ve Molla Ahmed Halk-Cezeri Divanı’ndan Kasideler”ile ilişik konular ele makbuz.

Share: