Esenlik çalışanlarından Emzirme Haftası mesajı: “Emzirmenin desteklenmesi cesim”

Sağlık çalışanlarından Emzirme Haftası mesajı: “Emzirmenin desteklenmesi önemli”

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde Emzirme Sempozyumu

İSTANBUL – Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde 1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri çerçevesinde sempozyum gerçekleştirildi. Hafta zımnında hazırlanan keyif çalışanlarının vatandaşlara seslendiği videolarda ise “Emzirmenin desteklenmesi koca” mesajı verildi.

Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Avrat Doğum ve Bala Hastanesi 1-7 Ilk Teşrin Emzirme Haftası çerçevesinde sempozyum düzenledi. Programa Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, Karı Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Alican Hatemi, Çocuk Hastalıkları Kliniği İdari Sorumlusu Prof. Dr. Merih Çetinkaya, Avrat Mevlit Hastanesi Yetişek Sorumlusu Doç. Dr. İbrahim Polat, sayrılarevi yönetimi, afiyet çalışanları, gebeler ile anneler katıldı. Etkinlikte kullanılmamış doğan bebekler amacıyla asıl sütünün taşıdığı öneme özen çekilirken, esas sütüyle beslemenin birlik dünyada yaygınlaşması gerekliliği vurgulandı. Hafta nedeniyle hazırlanan keyif çalışanlarının vadi aldığı videoda ise esas sütünün faydalarına ilgilendiren bilgiler paylaşılırken “Emzirmenin desteklenmesi koca” mesajı verildi.

“Emzirmenin korunması ve desteklenmesi önemlidir”

Sempozyumda konuşan Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Koordinatör Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, “Beslenme yetersizliklerinin önlenmesi üzere atılması müstelzim önceki kadem, esas sütüdür. Bakanlığımız aracılığıyla bu amaçla ‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Afiyet Kuruluşları Programı’ yürütülmektedir. Bebeklerin doğumdan bir lahzada sonraları emzirmeye başlatılması, ilk 6 kamer vakit kaybetmeden esas sütü verilmesi ve 6’ncı aydan sonradan uygun besinlerle beraber, emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar devam ettirilmesi ve bu şekilde tam bebeklerin birey zinde başlaması esas amacımızdır. Emzirmenin desteklenmesi önemlidir” dedi.

Share: