Ilbay Bilimci, ululuk desteğiyle küçükbaş hayvan alan besicilerle benzeri araya geldi Açıklaması

Şırnak Valisi Osman Bilgin, Ekincilik ve Orman Bakanlığınca hayata geçirilen “Köyümde Seyretmek İçin Benzeri Güruh Nedenim Var” ve “Saanen Keçi Yetiştiriciliği” projeleri çerçevesinde sağlanan destekle küçükbaş efsanevi alan besicilerle görüştü.

Vali Bilgin, Kumçatı Beldesi Nasırhan Mahallesi’nde devletten aldığı yüzdelik 50 yardım destekle çiftlik kuran ve 480 küçükbaş efsanevi yetiştiren besici Abdulcabbar Geylani’yi ülfet etti.

Geylani ile görüşen Âlim, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada imdi üretimin öneminin herkesçe iyi bilindiğini belirterek, Şırnak’ın tüketiminin yüzde 7’sini ürettiğini söyledi.

Kentin kişi pazarını doldurması, ürün yetiştirmesi üzere yüzde 93’lük bire bir üretime elan gerekseme duyulduğunu tabir eden Bilgin, “Şırnak veriş sıkıntısı olmayan tıpkı memleket. Meyvesinden, sebzesine ve etine büyüklüğünde kısık tıpkı çalışmaya gerekseme var. Şırnaklı vatandaşların çoğaltma kapasitesi ve arazisi var. Vatandaşımızı kutlama ediyorum, burada haddinden fazla güzel bir kom yapmış. Bakanlığımızın rustik kalkınma destekleri bu manada büyük. Her antlaşma çiftçimizin yanındayız ve değme soy desteğe hazırız. Şevket olarak üreten her çiftçinin maddesel ve manevi olarak yanındayız.” diye niteleyerek konuştu.

Âlim, ziyaretle çiftçilerin üretim yerlerini durumunda görme şansı elde ettiklerini dile getirerek, bakir açıklanan desteklerden takip etmek isteyen vatandaşlara proje ile referans yapmaları çağrısında bulundu.

Besici Geylani birlikte devletten aldığı yüzdelik 50 teberru destekle 480 küçükbaş hayvan aldığını, bunun çoğunun üstelik Saanen ırkı direngen olduğunu belirtti.

Bu keçi türünü tercih etmesinin nedeninin ikiz doğurmaları ve günde 4,5 litre benzin vermeleri olduğunu anlatan Geylani, “Bu genellikle Çanakkale bölgesinde işlek tıpkı ırk ama değme iklime uyuyor. Devletimizden Cenabıhak razı olsun.” dedi.

Vali Bilgin daha sonra Çadırlı Mahallesi’nde hareketli, devletin itimat desteği ile 76 küçükbaş hayvan alan Ahmet Saknak’ı musahabe etti.

Saknak, devletin sunduğu destekle hayvan alarak besicilik yaptığını dile getirerek, geçimini hayvancılıktan sağlayacağını ifade etti.

Share: