Elazığ’da 13 aylık bebeğin böbreğindeki 5 santimetrelik taş ameliyatla çıkarıldı

Elazığ’de 13 maaş bebeğin böbreğindeki 5 santimetrelik taş, sınırlanmış ameliyatla çıkarıldı.

Batuhan ve Kübra Bozkurt çifti, bebekleri Zeynep Arya’nın sürekli rahatsızlanması üstüne doktora gitti.

Tetkiklerde bebeğin sol böbreğini şamil 5 santimetre büyüklüğünde taş olduğu tayin edildi.

Üroloji Uzmanı Serhat Yentür tarafından gerçekleştirilen sınırlanmış ameliyatla bebeğin böbreğindeki taş kırılarak çıkarıldı.

Yentür, gazetecilere yaptığı açıklamada, 13 aylık bebeğin böbreğinde bu büyüklüğünde nazik taşı ilk kez gördüğünü söyledi.

Kapalı yöntemle böbrekteki taşı kırarak büyük bölümünü çıkardıklarını nâkil Yentür, “Ağız Ağıza yolmak imkansız zira böbreğin içi delik göz yani tıpkısı ara şeklinde değil. Çocuğa engel veren yüzde 99’a yakını temizlendi. Kalan ahcar üstelik ekstra elan basit otama yöntemleriyle temizlenecek.” diyerek konuştu.

Yentür, çıkarılan taşın analizini da yaptıklarını ve bunun enfeksiyon sonucu oluştuğunu belirlediklerini dile getirdi.

Bebeğin sağlık durumunun iyi olduğunu ve taburcu edildiğini nâkil Yentür şunları kaydetti:

“Bebeklerde taş oluyor ama haddinden fazla bulunmaz tanıdık davranışlar. Bu kadar büyüğünü ilk defa gördüm. 13 maaş bebek, doğumdan geçmiş tetkiklerinde böyle tıpkı format yok. Bu doğumdan sonraları gerçekleşmiş ve bir yıl içerisinde böbreğin içini dolduracak büyüklüğünde taş oluşmuş. Şu anda tedavimiz devam ediyor. Tedaviyle taşların bire bir kısmı eriyecek artan kısmı üstelik bambaşka bir tedavi yöntemiyle temizlenecek. Bebeğimizin esenlik durumu ongun, ameliyattan bilahare üçüncü günde taburcu ettik.”

Share: