SAÜ’lü etibba ürtikere dikkati çekti

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Cilt ve Zührevi Emraz Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Baharat Güç Dikicier ile Dr. Akademisyen Rabia Öztaş Yağız, el beyninde “ürtiker” olarak bile aşina ürtikerle ilişkin vukuf verdi.

Doç. Dr. Dikicier, gazetecilere, toplum marifetiyle bereketli anlaşılamayan ürtikerin, etkilenen bireylerde fiziki ve zihinsel yerine yaşam kalitesi konusunda karşıt yönde mehabetli kalın yaptığını belirtti.

Ürtikerin, ciltte bedaheten gelişen kaşıntılı pembemsi kırmızı kabarıklarla karakterize ayrımsız çor olduğunu nâkil Dikicier, “Bu şişlikler veya kabarcıklar, çeşitli form ve boyutlarda benzer. Alelumum tıpkı alerjik aksülamel yahut enfeksiyonun sonucudur. 4 kişiden 1’i, hayatlarının tıpkısı noktasında ürtikerden etkilenir. Çoğu durumda birkaç hafta içre iyileşir (akut ürtiker) ancak dünya nüfusunun tahminî yüzdelik 1’inde semptomlar henüz ince sürer ve hastalık kronikleşir.” bilgisini paylaştı.

Hastalığın yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin çoğunun can kuşu sağlığıyla ilişik olduğunu, etkilenenler üzere makro sıkıntıya yahut utanca neden olabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

“GA2LEN Kurdeşen Müracaat ve Iyi Merkezleri Zıkkım (GA2LEN UCARE Ağı), kurdeşen tedavisini ıslah eş amacı olan ürtikerologlar ve kurdeşen merkezlerinden oluşan arz şişman ve en faal toptan konsorsiyumdur. Alerjik hastalıklarda uzmanlaşmış önde gelen Avrupa araştırma merkezlerinden oluşan tıpkı şirketler birliği olan Global Allergy and Asthma European Network (GA2LEN), alerjinin hususi alanlarda müracaat ve namuslu merkezlerinin gelişimini, etkileşimini ve akreditasyonunu destekleyen aynı programın parçası yerine kurulmuştur.

GA2LEN UCARE Zıkkım, Dünya Kurdeşen Haset (UDAY) amacıyla 2022 farkındalık kampanyası başlattı. UDAY 2022’nin teması, ürtikerden etkilenen insanların yaşamları üzerindeki etkisini vurgulamak için ‘Daha İyi Yaşam Kalitesi’ namına seçildi. Kurdeşen, hayatın mecmu yönlerini etkiler ve iştial zamanlarında ilişkilerde gerginliğe sebep cins, kişinin hareket hayatı dahil atılmak üzere hayatını dayanıklı çokça yönden karşıt etkileyebilir. Bu yılki kampanya, ürtikerin ferah aynı boyut olduğu konusunda farkındalığı artırmayı ve etkilenenlerin karşılaştığı zorlukların daha gani anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Kampanya, ürtikerli bireylerin yaşam kalitesini iyileştirmeye ve çevrelerindekilerin algılarını elan iyiye akilane değiştirmeye yardımcı olmayı hedeflemektedir.”

Dr. Akademisyen Karaca bile Acun Ürtiker Haset’nün, dünya çapında ürtiker farkındalığını tezyit etmek ve bu durumun anlaşılmasını ilerletmek üzere tıpkısı punt olduğunu anlatım ederek, ” Herhangi Bir yıl 1 Ekim’de ürtiker için toptan farkındalığı tasarruf etmek ve bundan etkilenenlerin hastalıklarını daha gani anlamalarını sağlamak amacıyla Dünya Kurdeşen Haset kutlanmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Share: