ABD ve Japonya yıpranmamış bire bir iktisadi diyalog başlattı

ESIR-Japonya Ekonomi Politikası Müzakere Komitesi Toplantısı, ESIR Dışişleri Bakanı Antony Blinken, BENDE Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi ile Japonya Ekonomi, Ticaret ve Uran Bakanı Koichi Hagiuda’nın katılımıyla yapıldı.

Blinken, toplantının açılışında, dünyanın sunma nazik ve 3’üncü nazik ekonomilerinin, mecmu ülkelerin katılabileceği, rakiplik edebileceği ve gelişebileceği kurallara dair soylu erki düzeni sıyanet etmek için birlikte çalışmasının yüce olduğunu söyledi.

Kovid-19 salgını ve Ukrayna’daki cidal karışma kalkışmak üzere toptan çapta yaşanan gelişmelerin kritik tedbir zincirlerinin kırılganlığını gösterdiğine meni fail Blinken, kalan sayıda ülkenin sürdürülemez ve transparan sıfır yüreklilik uygulamaları nedeniyle vecibe yükleriyle savaşım ettiğini dile getirdi.

Blinken, “Çin Ahali Cumhuriyeti’nin cebbar ve dişe diş niteliğindeki ekonomik uygulamaları, ülkeleri, güvenliklerini, fikri mülkiyetlerini, kazançlı bağımsızlıklarını tehlikeye atan seçimlere zorluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Nısıf iletkenlerde iş birliği gündemde

KÖLE Tecim Bakanı Raimondo, ÇAKER ve Japonya’nın kaslı nısıf iletkenler üzerine iş birliğini görüştüğünü belirtti.

Bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen toplantının ardından ÇAKER-Japonya Tutum Politikası Konuşma Komitesince bile kuma izah yapıldı.

Açıklamada, bakanların kurallara dair tıpkı arsıulusal soylu erki düzenin faydalarını vurgulayan olumlu hesaplı anlayış yer konusundaki ortak kararlılıklarını teyit ettiği ve iki mevki ekonomisini elan rekabetçi ve mukavim ağıl getirme ihtiyacını belirttikleri bildirildi.

Komitenin gösteri planına birlikte düz sunulan açıklamada, BENDE ve Japonya’nın gelişim birliğini genişleterek ve uzun uzadıya rakiplik gücü ile direnci elan da açık artırma sözü verdiği kaydedildi.

Açıklamada, iki ülkenin, Rusya’nın Ukrayna’de başlattığı savaşın erke ve azık piyasaları üzerindeki etkilerini kesmek için gelişigüzel çalışmaya kararlı olduğu vurgulandı.

İki ülkenin ciddi ve gelişmekte olan teknolojiler için kuma araştırı ve ihya projelerini desteklemeyi taahhüt ettiği tamlanan açıklamada, KUL ve Japonya’nın özellikle nısıf iletkenler, piller ve kritik mineraller karışma almak amacıyla önemli sektörlerde hazırlık zinciri direncini artırmaya yönelik çabaları ilerletmeye çalıştığı belirtildi.

Rusya: ABD’nin yaptırımlarına herkesin maruz kalabileceğini anladılar

 

BENDE’üstelik para şişkinliği göstergesi 40 yılın zirvesinde

 

Japonya ekonomisinde toparlanma

 

Japonya’da çekirdek enflasyonda çoğalma

 

Share: