Apple, kusurlu klavye tasarımı amacıyla 50 milyon dolar ödeyecek

ARADA BIR geliştirdiği hatalı cihazlar ve tasarımlarla şişman davalara konu olan Apple, bu el bile klavye sorunuyla gündemde. Teknoloji devi, kullanıcılarının ısrarlı şikayetlerinden sonraları hatasını akseptans ediyor ve dizüstü bilgisayar bilgisayarlarında yaşattığı sorunlar için ifa yapmaya hazırlanıyor.

Apple, bire bir süredir kelebek klavye tasarımı zımnında kullanıcıların tepkisini toplamış ve şirkete şişko tıpkısı sorun açılmıştı. Kullanıcılar evvel zamanlar cihazlarının inceliği ve klavyelerinin hassasiyetinden memnun kalsalar de güdük müddet ortamında ara sıra harflerin çalışmaması sorunuyla karşılaştılar. Ve yaşanan klavye sorunu şişko aynı davaya sebep oldu.

MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro modellerini kapsıyor

Reuters’ın haberine göre Apple ile bu sevgili üzere aynı anlaşmaya varıldı. Sözleşme, 2015’ten 2019’a büyüklüğünde sınırlı MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro modellerini satın düzlük müşterileri kapsıyor.

Anlaşmanın şartlarına bakarak, aniden aşkın klavye mübadele etmek zorunda kalan kullanıcılar 395 dolara büyüklüğünde, bir klavye değişmek zorunda küsurat kullanıcılar 125 dolara kadar ve yalnızca biricik bir anahtarı mübadele etmek zorunda küsurat kullanıcılar 50 dolara kadar ödeme alabilir. Ayrıca, sorundan etkilenen kullanıcılar önümüzdeki dört sene boyunca ücretsiz klavye onarımlarından yararlanabilecek.

Cihazı güdük sürede restorasyon ihtiyacı avam iddiası

Kusurlu tasarım zımnında kullanıcılarını öfkelendiren Apple’ın, sıkça melfuf giderler ve cihazı gücük sürede restorasyon ihtiyacı yaratarak kazanç sağlamaya çalıştığı belirtilse üstelik ortaklık bu iddiaları reddetti.

Tasarımın ortaya çıkma nedeni ise dizüstü bilgisayar bilgisayarları oldukça mufassal tutmaya çalışırken kelebek klavye tasarımının bu amaca daha makul olması. Apple, bakir klavye tasarımının geleneksel bire bir klavyeden yüzdelik 40 daha etraflı olmasıyla övünüyordu. Antrparantez tasarımın tuşlara basarken elan kırılan olması da az çok cazipti. Ta kim kullanıcılardan şikâyetler gelene kadar…

Falsolu tasarımın öncülüğünü ise geçtiğimiz sene kendi şirketini kuran fakat beş altı hafta öncesine kadar Apple’a müşavirlik yapmaya bitmeme fail, Steve Jobs’ın eskiden “Apple’ın kalbi” kendisine tanımladığı Jony Ive var.

Şirket esasen kavisli tasarım amacıyla daha önceki bozukluk dilemişti. Ayrımsız Apple sözcüsü 2019’un başlarında yaptığı açıklamada, “beş on kullanıcının üçüncü sulp kelebek klavyeleriyle sorun yaşadığının farkındayız ve bunun üzere üzgünüz” demişti. Ancak iştirak, sorunu halletmek ya da nedenini izhar etmek amacıyla gelişigüzel hamle atmıyordu. Sonuçlanan dava ile Apple, kullanıcılarına yaşattığı bu sorunu nihayet çözmüş olacak.

Apple istihdamda frene basacak

 

Rusya’dan Apple’a nakdî ceza

 

Telefon yavaşlatma iddiasıyla Apple’a sav açıldı

 

Apple çalgı aleti ve oyunları 8 milyar doların üzerinde gelir getirecek

 

Share: