Amerikalıların ferdî istihlak harcamaları beklentileri aştı

BENDE Ticaret Bakanlığı, haziran ayına ilgili şahsi dirimlik ve istihlak harcamaları verilerini açıkladı.

Buna bakarak, ülkede kişisel varidat, haziranda ayrımsız eski ayak tabanı kıyasla yüzdelik 0,6’lık artım kaydetti.

Piyasa beklentilerinin üzerinde tıpkı ezgi izleyen Amerikalıların ferdî gelirleri, bu dönemde yüzde 0,5 artması öngörülüyordu. Ülkede ferdî varidat, mayıs ayında de yüzde 0,6 artmıştı.

Ferdî tüketim harcamaları ise haziranda maaş yüzdelik 1,1 arttı.

Beklentileri aşan ferdî istihlak harcamalarının bu dönemde yüzdelik 0,9 artması tahmin ediliyordu. Ferdî tüketim harcamalarındaki artım, mayısta yüzde 0,3 olmuştu.

Fed’in izlem ettiği para şişkinliği göstergesi 1982’den bu yana arz yüksek seviyeye ulaştı

ÇAKER Şekil Bankası’nın (Fed) pahalılık göstergesi namına dikkate aldığı kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise haziranda mahiye bazda yüzde 1 ve yıllık bazda yüzde 6,8 yükseldi.

Ferdî tüketim harcamaları fiyat endeksindeki mahiye artış Eylül 2005’ten bu yana en iri artışı gösterirken, yıllık artım Sülale 1982’den bu yana yeryüzü balaban yükselişi kaydetti.

Besin ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek ferdî istihlak harcamaları karşılık endeksi üstelik haziranda aylık bazda yüzdelik 0,6 ve yıllık bazda yüzdelik 4,8 arttı.

Piyasa beklentileri, çekirdek zatî tüketim harcamaları fiyat endeksinin maaş yüzdelik 0,5 ve almanak yüzdelik 4,7 artması yönündeydi. Çekirdek kişisel istihlak harcamaları fiyat endeksi mayıs ayında ise maaş yüzde 0,3 ve yıllık yüzdelik 4,7 artmıştı.

Analistler, sonuç verilerin enflasyonun hızlanmasıyla harcamaların arttığını ve satın alma gücünün azaldığını gösterdiğini belirtti.

Share: