Bilecik gündem haberleri: Bilecik Belediyesindeki alacak iddiasıyla ait davanın görülmesine başlandı

Rüşvet iddiaları dolayısıyla İçişleri Bakanlığınca Bilecik Şehremaneti Başkanlığı görevinden arızi olarak uzaklaştırılan ve CHP’den ihraç edilen Kerim Delimsirek ile sakat Kayı NAN Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk E’nin yargılanmasına başlandı.

Bilecik Ağırbaşlı Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya mevkuf maznun Selçuk E. ve tutuklanmadan maznun Koçak Şahin ile yan avukatları katıldı.

Sanık Selçuk E, 2019’un april ayında umumi heyet başkanı olduğu Kayı ATLATMAK’birlikte 350 kişinin çalıştığını belirterek resmi yerine danışmanlık görevinde bulunmadığını, Kovid-19 salgını döneminde İstanbul’a gidişlerinde zahmetsiz olması üzere danışmanlık kartı çıkardıklarını, bu nedenle başkan danışmanı sıfatını kullandığını sav etti.

Davada şikayetçi olan kişilerin, kendisinden binanın satılması üstüne yardım istediğini nâkil Selçuk E. savunmasında şu ifadeleri kullandı:

“AVM ile ilgili satış yetkilisi Ege Ç’dir. Ben murat üstüne karışan oldum. Ege Ç’nin onayı olmadan hiçbir koca imkânsız ve bedel belirlemeyi de şehremaneti encümeni yapar. Ego encümende değilim, zımnında bey hakkım yok. Benim talep ettiğim tutar tamamen uzlaştırıcılık bedelidir. Bu paranın yüzde 10’unu uzlaştırıcılık dolayısıyla dilek ettim. Ahi Delicesine’in bu konuda tek bilgisi yok, kendisine hiç bahsetmedim onlarla görüştüğümü. Elbette başbuğ olarak biliyordu amma dünyalık konularından hiçbir bilgisi yok.”

Konunun tamamen ticaretle ilgisinin olduğunu, AVM binasını kabul etmek isteyen kişileri zorlamadığını öne süren Selçuk E. tahliye ve aklanma talebinde bulundu.

Koçak Şahin’in savunması

Diğer maznun Semih Delicesine dahi Selçuk E’nin çocukluk arkadaşı olduğunu belirterek “Bilecik’e geldiğimde belediye diyerek tıpkı molekül yoktu arasında. Bu nedenle henüz önceleri tanıdığım 4 kişiyi belediyeye transfer ettim. Selçuk dahi bunlardan birindi ve iki mahiye almasın diyerek tek devir danışmanlık görevi vermedim. Ona matbuat birimi aynı danışmanlık tabelası yapmış amma danişment değilim.” savunmasını yaptı.

Faaliyete geçmemiş AVM’nin satışı konusunun 4 yaşama beyninde olduğunu, belediyenin işin içre bulunmadığını müstakbel süren Şahin şöyle bitmeme etti:

“Ustalık aşamaları geçtikten sonra sadece şehremaneti karşılık belirler. Encümende bulunanlar var, neden yemeden içmeden ego buradayım? 1,5 milyon liralık indirim amacıyla 5 milyon liralık rüşvetin verilmesi temel hayatın akışına aykırıdır ve huysuzluk burada. Bilecik Belediyesinde 533 etkin var, ayrımsız kişinin hata yapması zımnında ego bozukluk burada yargılanıyorum? AVM konusunda yapılan satışla ilgilendiren hiçbir konuda hikmet sahibi değilim. Masadaki ruhsatlar konuşuluyor, belediyede iki mimar vardı, biri iki canlı oldu biri da hastalandı. Pandemi dönemiydi, eleman eksiği vardı ve ben üstelik Selçuk’tan bu işleri toparlamasını istedim. Oradaki ruhsatlar onunla alakalı cins.”

Şahin beraatini temenni etti.

Davacılardan yüklenici Iye Ç, Koçak Atmaca ile 2019’dahi buluştuklarını, iki sene ortamında koca bedelinin belirlenmediğini anlattı.

Ege Ç, “İşim durma noktasına geldi ve iki nöbet ego onlara kâtibiadil yoluyla protesto çektim. Daha sonra as bedelini 26 milyon teklik olarak belirlediler. Ego bile ilana çıktım ama dedikodular yüzünden kimse almadı. Bu işte ego maddesel açıdan uymazlık ettim, şikayetçiyim.” dedi.

Harun D. ise AVM’nin ortağı olduğuna ilgilendiren kamuoyunda kavisli bire bir yetinme bulunduğunu dile getirerek “Resmi yerine böyle tıpkı özdek olmadı tek devir. Selçuk E. bizden nakit para ve araba istedi. Biz dahi sadece faturalı olarak kepçe alabileceğimizi söyledik. Kendisi dahi ‘Ben kepçeyi hangi yapayım?’ dedi. Selçuk E, Zekai K. ve Nurullah K. ile tıpkı görüşmesinde kağıdın arkasında istediği mülk miktarını yazmış. Biz dahi bununla emniyete gittik.” diyerek konuştu.

Binayı satın kabul etmek isteyen Nurullah K. ve Zekai K. da Selçuk E’nin kendilerinden servet murat ettiğini öne sürdü.

Mahkeme heyeti, Selçuk E’nin tutukluluğunun devamına karar vererek dosyadaki eksikliklerin giderilmesi ve tanıkların dinlenilmesi üzere duruşmayı erteledi.

Alacak iddialarına ilişkin soruşturma

Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı ZIYAN ETMEK Umumi Heyet Başkanı olan Selçuk E’nin, AVM satışı amacıyla izin bedeli ve hisse senedi takibi üzere başvuranlardan kazanç istediği iddiaları üzerine, 19 Ocak’ta, İl Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım Şubesi ekiplerince faaliyetler düzenlenmişti. Gözaltına alınan kaba, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

Soruşturma kapsamında, 25 Şubat’ta İçişleri Bakanlığınca görevden arızi adına uzaklaştırılan Ahi Mecnunca ise CHP Erdemli Sıkı Düzen Kurulunca 14 Haziran’dahi partiden ihraç edilmişti.

Selçuk E. ve Kerim Delicesine hakkında 12 yıla kadar delik istemiyle sav açılmıştı.

Share: