Yalova’da kullanılmamış av sezonuna girmeye hazırlanan balıkçılar törenle uğurlandı

Av yasağının bu şeb yarısı itibarıyla sona ermesiyle denizlere açılacak balıkçılar için Yalova’dahi merasim düzenlendi.

Armutlu ilçesindeki Kapaklı Balıkçı Barınağı’nda planlı merasim, Kur’an-ı Alicenap tilaveti ve duaların okunmasıyla başladı.

Törende konuşan YANLIŞSIZ Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, balıkçıların sorunlarına müteveccih icraat yürüttüklerini söyledi.

Geçen sene müsilaj zımnında teessürat yaşandığını, ancak bu yıl alınan tedbirler yardımıyla seçme sav oluşmadığını hatırlatan Akyol, “Demin burada sizinle bu arada 2022-2023 av sezonunu başlatıyoruz. Av sezonunun doğru hayırlı olmasını diliyorum. Müstemirren Besmele diyorum ve hepinizi kaçınmak ve muhabbetle selamlıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Yalova’de sabık yıl su ürünlerinden 280 milyon liralık gelir elde edildi

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Suat Parıldar birlikte kentin balıkçılıkta kalbi konumunda bulunan Kapaklı Balıkçı Barınağı’nda yıpranmamış av sezonunun başlangıcını yaptıklarını, balıkçıların bu geceden itibaren 7 buçuk aylık süreçte denizlerde rızıklarını arayacaklarını rapor etti.

Av sezonunda balıkçıların fazlalaşan tıpkısı sezon geçirmelerini dileyen Parıldar, şöyle konuştu:

“Yalova’mız 123 kilometre yan şeridiyle Marmara Bölgesi’nin arz sunturlu konumlarından birisine sahip. Ülkemiz denizlerinde 500 hak mail balık bulunmakta ve bu türlerden kısaca 100’ünün ticari avcılığı yapılmakta. Su ürünleri sektöründe birlikte kısaca 53 bin kişiye aracısız, 500 kişiye dahi istihdam sağlanmakta. İlimizde ise kayıtlı yerine 156 balıkçı gemimiz bulunmakta ve 1168 ticari balıkçı kardeşimiz sektöre hizmet vermekte.”

Parıldar 2021’bile ildeki balıkçılar yoluyla kestirmece 14 bin titrem su ürünleri çıkarıldığını, yaklaşık 280 milyon liraya mail dirimlik elde edildiğini aktardı.

Geçen yıl 120 kıytırık balıkçıya 310 bin 600 lira destek verdiklerini de tamlayan Parıldar, 2022’dahi 115 balıkçıya tahminî 150 bin liralık bindi sağlandığına değindi.

Balıkçıların sorunlarıyla yakından ilgilendiklerine, yerelde çözülemeyen sorunları vekillik yoluyla çözmeye çalıştıklarına bile dikkati calip Parıldar, denizlerin kirletilmemesi ve av yasakları ile kurallarına uyulması üstüne herkesin üstüne sakıt görevi yerine getirmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Gözler palamut ve hamside

Program sonrası hazırlıklarını yapıp denizlere açılacakları saati beklemeye başlayan gemi kaptanları ve tayfalar dahi mübarek ve artağan bire bir mevsim geçirmeyi diledi.

Son hazırlıklarını tamamladıklarını anlatan kaptanlardan Gökhan Pars, denizlerdeki verimin mübarek olmasını beklediklerini ancak mahrukat gibi bazı sıkıntılarının olduğunu rapor etti.

Leopar, “İnşallah bunlar şevket büyüklerimizin dikkatini çeker. Benzeri zaman geçmiş bunların düzene girmesini istiyoruz. Genelde balıkçı tekneleri geçmiş Marmara ile başlıyor. Olmadıysa Karadeniz’e, ayrımsız grup Ege’ye gidiyor. Çarkıfelek neyse onun ardı sıra koşuyor tümce. Herhangi Bir ile devam edecek tümce inşallah.” şeklinde konuştu.

Bu şeb “Besmele” deyip önce ağları atacaklarını tamlayan gemi kaptanı Şükrü Gündoğan ise şöyle dedi:

“Pelit bereketli olacak kadar ama pelit da çabalamak, arkasından koşturmak istiyor. Motorin pahalı olduğundan kontekst mücadelemiz olacak. Hamsi daha mübarek mümkün. Hayırlısıyla bismillah diyeceğiz. İnşallah balık bereketli peki vatandaşlarımız birlikte geniş yiyebilir. Tığ üstelik onu bekliyoruz. Mücadelemizi vereceğiz.”

Konuşmaların ardından okunan dualarla alay malay tıpkı balıkçı gemisine giren Ilbay Yaşamış Erol ve SELIM Öğür Saylav Akyol, kaptandan sefine ve gidecekleri bölgelerle ait hikmet aldı.

Törene, Yalova Şehremaneti Komutan Vekili Mustafa Muhteriz, çekicilik müdürleri, politik partilerin temsilcileri de katıldı.Share: