Yalova’da kişi sınıfında dünyada yegâne denizaltı havuzu denize indirildi

– Yalova’da zat sınıfında dünyada bir tane denizaltı havuzu denize indirildi

YALOVA – Milli Defans Bakanlığı’nın projesi çerçevesinde yapılan ve öz sınıfında dünyada biricik olma özelliğine ehil “3000 Tonluk Tahtelbahir Havuzu” planlı törenle denize indirildi.

Milli Defans Bakanlığı Tersaneler Umumi Müdürlüğü ile Askeri Fabrika ve Gemilik İşletme Laedri Şirketi işbirliğiyle yapımı tamamlanan denizaltı havuzu Yalova’daki Hicri Ercili Tersanesinde planlı törenle denize indirildi.

Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda hizmet verecek tahtelbahir havuzu, 28 personel ve 14 tahtelbahir nöbetçi personelininin 5 çağ süresince bitirme yapmadan tahaffuz kapasitesine erbap olacak.

Havuz, 4 dizel-elektrik üreteci ile liman dışında denizaltının bakım tamir faaliyetlerini yürütebilecek.

105 metre uzunluğu, 25,1 metre sunma ve 19,95 metre yüksekliğe erbap yapının denize inzal töreninde açıklamalarda mevcut ASFAT Proje Sorumlu su Bedrettin Karaçorlu, önemli ayrımsız günü yaşadıklarını tabir etti.

Karaçorlu, projenin önemli öneme ehil olduğunu dile getirdi. Karaçorlu, denizaltı havuzunun boş ağırlığının 4 bin ton olduğunu rapor ederek şöyle konuştu: ,

“3 bin tonluk denizaltını kaldırma kapasitesine erbap. Farklı havuzlardan ayıran çokça çok çeşni var. İçerdiği özellikler nedeniyle dünyada ayrıksı ayrımsız örneği yok. Sunma mefret özelliği havuzun kendine ilişik bir metres sistemi olması. Hem üzerine tıpkı çatımız var hem da başında ve sonunda giyotin kapılarımız var. Bu bize havuzlanan unsurların iklim şartlarından bağımsız kendisine hizmet ve onarımlarını ve gerekiyorsa yeni nesir faaliyetlerini seçme albeni koşuluna sınırlı kalmadan yapma imkanı sağlıyor.”

“Gökçe Vatan hedefine bizi aynı girişim elan yaklaşacağını hedefliyoruz.”

Bina üzerindeki kaplamanın Avrupa standartlarında yalıtkanlığına ehil olduğunu anlatım fail Karaçorlu, denizaltı havuzunun NATO standartlarına akıllıca yapıldığını belirterek, “Türk loyduyla bu arada arama edildi. Bu havuz farklı havuzlardan ayıran özelliklerden tıpkısı tanesi kategorik denizlerde havuzlama kapasitesine topluluk.100 nat rüzgar hızı yani yüksek ayrımsız rüzgar hızında da stabilizesinde her ayrım namevcut. Ciddilik kendisine Azmak’teki donanmada kullanılacak. Boyu 105, yüksekliği 19, genişliği 25 metre, maksimal plonjon derinliği 16,5 metre. Bu derinliğe 75 dakika kadar gelişmemiş ayrımsız sürede ulaşabiliyor. İçerisinde çokça önemli elektronik özişler sistemleri var. Bunlardan bire bir kaçı gemi merkezleme sistemi, reflection sistemi, akarsu şeş görüntüleme sistemi. Bunların kâffesi havuzlanan tahtelbahir ve sefine güvenliği için büyük olan sistemler. Bu yıl içerisinde doğrulama etmeyi hedefliyoruz. Semavi Vatan hedefine bizi tıpkısı adım elan yaklaşacağını hedefliyoruz” diyerek konuştu.

Share: