Erdoğan: Siyasette Küslük Olanaksız. Suriye ile Henüz İleri Seviyede Adımları Gerçekleştirme Etmemiz Lazım

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, aut politikadaki normalleşme adımlarına ait, “Siyasette dargınlık gayrimümkün. her an hazar süresince olacaksın. her an görüşebilme imkanı yakalayacaksın. Bilfarz Mısır’la şu anda art düzeyde, matlup yerde değil. Amma biz demincek Mısır’la de arkadaşlarla alt düzeyde, yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve ardından birlikte temenni ederiz kim ense düzeyde bile bu adımı bildirme güzelce şekilde atalım. Zira Akdarı halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Darı halkıyla soğuk olmamız olanaklı değil. Suriye ile henüz encam seviyede adımları temin etmemiz gerekiyor” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Ihtişam Başkanı Zelenksi’nin daveti üzerine gittiği Ukrayna’dan dönerken uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bugüne kadar olduğu kabil Ukrayna’nın yeniden imarı sürecinde de Türkiye’nin yanlarında olacağını ifade ettim. Sayın Zelenski da gerek ülkemizin işlek desteği gerekse diplomatik çabaları karşısında memnuniyetini dile getirdi.

“BU SENEKİ BM GENEL YERLEŞMIŞ BİRAZ FARKLI OLACAK”

Elbette bu seneki BM Umumi Oturmuş az buçuk ayrımlı olacak. Bu konuda ait arkadaşlardan aldığımız bilgiler katılımın daha kayırıcı düzeyde olacağı istikametinde. Tabii bunu BM Umumi Müesses’nda göreceğiz. Orada verilecek mesajlar haddinden fazla çokça anlamlı. Lüzum Türkiye adına bizim vereceğimiz ister gayrı ülkelerin vereceği mesajlar çok haddinden fazla kebir. Onun amacıyla hazırlıklarımızı buna bakarak beğenmek, adımlarımızı üstelik buna göre alaşağı etmek durumundayız. Bittabi sahada yaşanan gelişmelere bakıldığında, bir nice noktada adeta benzeri yetersizlik mekanizması olmuş durumda. Ummadığımız, beklemediğimiz kesintiler oldu. Onun için ego bu BM Umumi Kurulu’nu biraz değişik yaşayacağımızı zannediyorum.

“ZELENSKİ, RUSYA’NIN ZAPORİJYA’DAKİ HEP MAYINLARI SÖKÜP ALMASINI BİZDEN ÖZELLİKLE İSTEDİ”

Zelenski bizden şurası alelhusus istedi, Rusya’nın buradaki bilcümle mayın ve bire bir döşemeleri söküp alması ve bu hususun alelacele ürkütücü olmaktan çıkması zira bire bir tehdit unsuru. ‘Çernobil’i yaşamak istemiyoruz.’ derken biraz birlikte onu kastettim. Bu konuyu Sayın Putin’le bile görüşüp, dünya barışı üzere makro bire bir hamle adına bu konuda Rusya de üzerine düşeni yapmalıdır diye bunu kendisinden hele isteyeceğiz. Bu adımı atmaları gerekiyor.

“ESED’İ YENMEK, YENMEMEMK GİBİ BİR DERDİMİZ YOK”

Bizim Esed’i yenmek, yenmemek kadar ayrımsız derdimiz yok kim. Eğer Türkiye’birlikte mugayeret olayı hakeza tıpkısı noktaya taşıyorsa bu muhalefetin hem kalitesini hem dahi gramını ortaya koyar.

Bunların galiba bölümünü Ruslarla bu arada yaparken belli bölümünü dahi kendi askerimizle, düzenlilik güçlerimizle yürütüyoruz. Hep söylüyorum, demokraside sunma koca hasletlerden bir tanesi hayat dolu muhalefettir. Tabii bizim ruhlu ayrımsız muhalefetimiz bulunmayan. Ağırlık burada. Yani Suriye’dahi ne oluyor hangi bitiyor haberleri bulunmayan. Biz ise ta Obama döneminden alalım, orada verdiğimiz mücadeleyi şu anda dahi ayrımsız kararlılıkla bitmeme ettiriyoruz. Bizim ‘ayrımsız geceleyin akılsız gelebiliriz.’ ifademiz yararsız değil. Vakti saati geldiğinde bu yapılır. Ama şunu bile söyleyeyim, hele Türkiye’ye kimesne ‘Böyle aynı şeye amade mısın?’ sorusunu sormasın. Tığ hep bu işlere hazırlıklıyız. Mücehhez olduğumuz kabil üstelik anbean hangi gerekiyorsa bunu yapacak güçteyiz.

“SURİYE’ÜSTELIK HEM KANUNUESASI BİR ZAMAN ÖNCE YAPILIR HEM BIRLIKTE HALKIN SIKINTILARINI GİDERECEK ADIMLAR ATILIR”

Temennim odur ki inşallah önümüzdeki dönemle ait Suriye’birlikte hem esas tıpkısı an geçmiş yapılır, bu hareket terazi bağlanır hem de halkın hep bu noktadaki sıkıntılarını giderecek adımlar atılır. Şu anda oradan hicret edenler, sığınma edenlerin ağırlığı bize geldi. 4 milyon insanı tığ ülkemizde ağırlıyoruz. Bilcümle bunları ağırlarken rejimle sürekli çekişme halinde olalım diye niteleyerek mi bunu yapıyoruz? Yarayışlı. Suriye halkıyla alelhusus akide değerleri noktasındaki bağlarımız sebebiyle bunu yapıyoruz. Bundan ahir süreç belki çokça elan tatlıca olacaktır.

“RUSYA’YLA BU DAYANIŞMAMIZI AYNI KARARLILIKLA DEVAM ETTİRİYORUZ”

Şu anda gene buradaki terör olaylarıyla ilgili gerek ego Putin’le gerek Dışişleri Bakanı’m ve Defans Bakanı’m muhataplarıyla görüşmeleri devam ettiriyoruz. Bundan sonraki süreçte dahi doğrusu devam ettireceğiz. Söz Misali gönül rağbet ederdi ki İran’la dahi oradaki bu çalışmaları elan canlı yürütelim amma bu olmadı. Biz bile şu anda Rusya’yla olan bu dayanışmamızı, birlikteliğimizi bire bir kararlılıkla bitmeme ettiriyoruz. Bundan ahir süreçte bile yine benzeri şekilde bitmeme ettireceğiz.

SURİYE İLE HENÜZ İLERİ SEVİYEDE ADIMLARI TEMİN ETMEMİZ GEREKİYOR

Onun amacıyla da siyasette dargınlık olanaksız. giderek hazar içinde olacaksın. anbean görüşebilme imkanı yakalayacaksın. Bilfarz Akdarı’la şu anda üst düzeyde, mergup yerde değil. Amma tığ demincek Darı’la dahi arkadaşlarla alt düzeyde yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve ardından de murat ederiz kim dal düzeyde dahi bu adımı sunma adamakıllı şekilde atalım. Çünkü Darı halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Mısır halkıyla küskün olmamız mümkün değil. Onun üzere bile tıpkı dakika önce orayla birlikte bu barışı bizim gerçekleştirme etmemiz gerekiyor. Suriye ile elan müstakbel seviyede adımları temin etmemiz gerekiyor.

“ŞU ANDA 4 ARAŞTIRI, 2 SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİMİZ VAR”

Sayın Malezya Kralı’nın ülkemizi ziyaretinde bazı konuları görüştük. Bunlardan tıpkı tanesi bile Petronas ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının ortaklaşa bir adım atması hususuydu. Bu konuyla ilgili belirlenen bir iki bölgede baş başa himmet planlıyoruz. İnşallah bu çalışmada benzeri tarafta Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı vesair tarafta Petronas ve bire bir diğer tarafta Çinliler, belki 3 ayaklı olarak inşallah bir adımı bile baş başa atacağız. Elbette sevincimiz şu anda 4 araştirma gemimiz var, 2 sismik araştırı gemimiz var.

“TÜRKİYE’NİN EKONOMİK ADINA DÜNYA ÜLKELERİNDEN FARKLI BİR KONUMDA OLDUĞUNU İMF BIRLIKTE İFADE EDİYOR”

Türkiye Ekonomi Modeli ile makroekonomik istikrarı sürdürülebilir kılmayı hedefledik. Faziletkâr ilişik kızıl üretimi artırmayı hele hedefledik. Cari dengede kalımlı iyileşmeyi hedefleyen tıpkısı politikalar bütünü kendisine bunu ifade ettik.

Modelin anne politika araçlarını, Türk lirası tasarrufların özendirilmesine yönelik adımlar, selektif emniyet politikaları, yatırım ortamının iyileştirilmesine çevrilmiş tedbirler oluşturuyor. Akıbet dönemde model kapsamında uyguladığımız politikaların müspet sonuçlarını de almaya başladık. amma velakin hele IMF’nin yaptığı sonuç açıklamalara baktığımız ant, Türkiye’nin ekonomik olarak dünya ülkelerinden farklı bire bir konumda olduğunu, çok henüz yerinde aynı büyüme parametresini yakaladığını IMF kendisi anlatım ediyor.

“MUHALEFET HEMENCEK ÇILGINA DÖNDÜ”

Şu anda Tarım Cesaret Kooperatiflerinin 1300-1400 marketi var. Tığ demin Ekincilik Krediye diyoruz kim ‘Tarım Emniyet, üstelik ki market fora etmek için bana işte 250, 300, 400 metrekarelik yapı ile elkızı. Ürünü biz verelim. Sen kitap için işletme sermayesi koyma. Onu Ekincilik Emniyet sana versin’. Bunu niçin diyoruz? Şu andaki market sayısını 1400 değil, 2 bine, 2 bin 500’e çıkaralım ve piyasayı Ekincilik Güven namına tığ balanse edelim. Çünkü bizim derdimiz burada para girmek değil. Bizim biricik derdimiz var: Vatandaşımıza benzeri, nitelikli ürün; iki, sakametli kitap sunalım. Mesela cilt ürünleriyle ilişkin bunu hoppadak kucak kuzuda değil, büyükbaşta bile yapalım. Demincek bakın çabukça tehalüf çılgına döndü, ‘Aldatıyorlar, kandırıyorlar, yok şöyle bulunmayan hakeza.’ falan festekiz. Şu anda Ekincilik Itimat raflarında işaret kalmadı. Çetin aynı şekilde yapıt yetiştirmeye çalışıyorlar. Ego iki gün ilk Genel Müdürle dahi konuştum, dedim çabucak depoların sayısını dahi artıralım, bu depolarla da Türkiye genelinde marketlerimize iz yetiştirmede bastırık yaşamayalım.

“AVRUPA’NIN BİRÇOK ÜLKESİNDE, ÇEŞİTLİ AFETLERDE GÖZ YETİŞTİREMİYORLAR”

Içtimai ev kampanyamızla da hedefimiz 2+1, 3+1 konutlarla halkımızın taleplerine karşılık isnat etmek. Bu konutlardan engelli kardeşlerimiz, şehit ailelerimiz ve gazilerimiz, mütekait vatandaşlarımız da yararlanabilecek. İlk defa çoluk çocuk ve bakir evli kardeşlerimize bile ayrı tıpkı kontenjan ayırıyoruz. Vatandaşımıza en akıllıca fiyatları ve ödeme seçeneklerini sunacağız. Tabiatıyla burada şunun üstünde ısrarla durmakta büyük fayda var. Bakın Avrupa’nın birçok ülkesinde şu anda depremde, selde, mütenevvi afetlerde basamak yetiştiremiyorlar, ev vermiyorlar, oralardaki kentsel dönüşümü değişimi yapamıyorlar.

“SAYIN ECEVİT’İN BAŞBAKANLIĞI DÖNEMİNDE GÖLCÜK DEPREMİNİ YAŞADIĞIMIZDA BIRAKIN EVLERİ, ÇADIR BİLE YOKTU”

Kendisi elbette rahmetlik oldu amma sayın Ecevit’in başbakanlığı döneminde biz ayrımsız Azmak depremini yaşadığımız antlaşma bırakın siz evleri, çerge bile yoktu. Ego o ant şehremini değildim, cezaevinden çıktım, doğru bölgelere gittim ve o bölgelerde vatandaşla hemhal olduk. O Gölcük ne haldeydi, Sakarya hangi haldeydi, Yalova hangi haldeydi? Yapabildiler mi? Yapamadılar ama tığ hamdolsun hepsinde de geldik ve oraların bilcümle basamak ihtiyaçlarını, taleplerini karşıladık. İşte Malatya’ya bakın, bire bir şekilde konutlardan ahırlarına varıncaya kadar yaptık, teslim ettik.

“YSK KONUYU YARGIYA TAŞIMALI”

Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarına inanıyor musunuz? Adamın hayatı biber dolması. Tıpkısı husus bildiğinden değil. Bittabi bana göre, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya taşımak aracılığıyla imdi bu adama bedel ödetmeli. Yeri geliyor savcılara saldırıyor, yeri geliyor hakimlere saldırıyor. Amma nedense onlar çekiniyorlar, korkuyorlar. Anayasa’yla inanca altındasınız. Anayasa’de bununla ilişik ‘Kesinlikle yargıya müteveccih bu zümre beyanlarda bulunulamaz’ diyor. İnşallah 2023’te milletim sandıkta buna ayrımsız kere henüz dersini verecek.”

Share: