Siyanür Sızıntısıyla Gündeme Mevrut Madendeki İşçiler İş Bıraktı, Teşvik Haklarını İstiyorlar

Siyanür sızıntısıyla gündeme mevrut Erzincan’ın İliç ilçesindeki Anagold firmasının taşeronu Çiftay Madencilik’te müteharrik işçiler, vezneci teşvik ödemesi hakları üzere cemaziyelevvel şeb yarısı gelişim bıraktı. İşçiler, eylemlerini zaman dahi sürdürdü.

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Anagold Altın Madeni şirketinin taşeronu Çiftay Madencilik’te etkin 900 işçi, maaşlarının yatırıldığı bankadan alacakları promosyon ücretlerinin düşük olduğu gerekçesiyle ayrımsız müddet evvel duruma itiraz etti. İtirazlar üzerine gâh işçiler işten atıldı. İşçiler, mazi gece yarısı gelişim bıraktı ve zaman de eylemlerine bitmeme etti. İşçiler eş yaptıkları kayıtlı açıklamada, şunları belirtti:

“Aylardan bu yana sabırla vezneci özendirme hakkımızın ödenmesi amacıyla çalıştıran yetkililerimizle görüşmeler yaptık. Ancak bugüne kadar net bire bir evolüsyon kaydedilmedi. Ne büyüklüğünde, ne cirim teşvik alacağız ve ne zaman ödenecek bibi muhtemelen değil. Eksantrik hava ve işletmelerle kıyaslandığında bize öneri edilen bedellerin çok bağan olduğuna ilgili itirazlarımız sonucunda biraz haftadan bu yana en üst üç yıllığına bütün 6 bin 250.lira rakamları artikülasyon edildi.

Bu rakamın haddinden fazla daraç olduğu ve akseptans etmemekte kararlı oluşumuz üzerine bugünden başlayarak kâh arkadaşlarımız işten atılmaya kalkışıldı. Öncelikle hakkımızı seçme aradığımızda işten atılma tehdidini kabul etmeyeceğimizi, bu nahak yere ve orantısız dayatmalar karşısında işyerindeki bütün arkadaşlarımızla gelişigüzel bütün kanuni cebin koyma hakkımızı kullanacağımız üzerine kararlı olduğumuzun bilinmesini isteriz. Ayrıca hak ve nefaset ölçülerinde ilkin teşvik hakkımız gelmek amacıyla parçalanmamış alacaklarımızın peşini bırakmamakta cemi işçiler, Iliç halkı ve cemi emek dostlarıyla savaş etmekte kararlıyız.”

Share: