Erzincan kırsalında kadınların tandırda kışlık savuşturmak mesaisi

Erzincan’ın Kemah ilçesi kırsalında kadınlar, köylerinde bakkal ve market olmadığı üzere imece usulü fiilen, kışlık ihtiyaçları olan ekmeği tandırda pişirerek karşılıyor.

İlçeye merbut Esimli köyünde işlek kadınlar, mufassal ve kırıcı sabık şita öncesi ekmeği biten ailenin evinde buluşuyor.

Sabahın evvel ışıklarıyla evlerinin yakınındaki tandırları yakan kadınlar, ekmek telaşına başlıyor. Bölüm boyu süren çalışmanın arkası sıra kışlık ekmeklerini hazırlayan kadınlardan kimi bunları gurbetteki çocuklarına bile gönderiyor.

Köy sakinlerinden Yadigar Sevindik, AA muhabirine, kadınlarla imece usulü aldatmak pişirdiklerini, bu yöntemin asırlardır devam ettiğini anlattı.

Tandır ekmeği pişirmeye aynı dönem başlangıçta gerçeklik mayalayarak başladıklarını belirten Sevindik, komşularıyla bire bir araya gelip hisse senedi bölümü yaparak çalıştıklarını kaydetti.

Zorlu çalışmanın seçme sene yapıldığını dile getiren Sevindik, “Pişirdiğimiz tandır ekmeğini kışlık namına kullanıyoruz. Yapılan tandır ekmeği bize bildirme bir iki 4-5 ay gidiyor. Bazılarımız bu ekmeği kurutarak, bazısı da yoğun dondurucuda sahabet ediyor. Kurutularak esirgeme edilen tandır ekmeği henüz sonradan ihtiyaç duyuldukça ıslatılarak esasen yumuşatılır ve tüketilir.” dedi.

Sevindik, tandır ekmeğinin, Kemah tuzu kullanarak saf yöntemlerle üretildiğini ve bu nedenle ekmeğin ayrıntılı süre bozulmadığını vurguladı.

Köyde, market ve fırın olmadığı üzere tandır ekmeğinin elan bile kocaman olduğunu anlatan Sevindik, hazırladıkları hamurdan börek dahi yaptıklarını sözlerine ekledi.

Sultan Düzduman ise pişirdikleri ekmeklerden kışlık ihtiyaçlarının yanı sıra, Antalya’birlikte hayat dolu oğluna, Bursa’da ikamet eden kızına otobüsle gönderdiğini söyledi.

Share: