Akıbet dakika haberi | İçişleri Bakanı Aristokrat, eroin ve terörle mücadeleye yönelik çalışmaları anlattı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, uyuşturucu trafiği rotasının, Türkiye’deki yakalanmaların çokluğu, dağıtım kanalları ve “Baron” denilen satıcılara karşı oluşturulan baskıyla güneye makul kaydığını belirtti.

Icra Vekili Soylu, TRT1’bile yayımlanan “Alişan ile Hayata Gülümse” programında, Türkiye’üstelik maden ve terörle mücadeleye yönelik hesaplı çalışmalara ilgilendiren vukuf verdi.

Türkiye’üstelik doğrudan olarak uyuşturucudan ölen kayırıcı sayısının 2017’üstelik 941’e çıktığını, Avrupa ve ABD’bile rakamların bunun 8-10 moskof, bazı ülkelerde ise 20 cellat olduğunu aktaran Aristokrat, bu yükselişin peşi sıra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde uyuşturucuyla uğraş üzere stratejik çekim oluşturduklarını ve bir nice hamle attıklarını dile getirdi.

Yeşilay’ın çalışmalarını artırdıklarını, Narkotim’leri 81 ile yaydıklarını, Narkotiği ayrı bire bir vahit haline getirdiklerini tamlayan Soylu, hayata geçirdikleri Narkolog Projesi’yle yakalanan metal satıcıları ve kullanıcılarına verdikleri formla profillerini ve onları özellik kullanmaya iten sebepleri belirlemeye müteveccih himmet yaptıklarını söyledi.

Soylu, üniversitelerle teşrikimesai içerisinde 62 ilde kanalizasyonlardan atık bap örneği aldıklarını, ne ilde ne nev eroin konu kullanıldığına ait araştırma yaptıklarını ve ne maddelerin kullanımında artım olduğunu ortaya koyduklarını anlattı.

Maden satıcılığının ihbar edildiği, uyuşturucunun arzla mücadelesi ve insanlarla buluşmasını engellemeye etkin benzeri ihbar hattı kurduklarından bahseden Soylu, illeri 42, ilçeleri 32 kriterle izlemeye başladıklarını ve iller ile ilçelerin maden risklerini raporlarla ortaya koyduklarını söyledi.

Icra Vekili Soylu, bu çalışmalar sonucunda geldikleri noktada 941 olan uyuşturucuya aracısız mecbur ölümlerin 2021 yılı sonu bakımından 270’e düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’üstelik eroin satışı ve kullanımı dolayısıyla hapis cezası alanların sayısı 15 Orak Ayı 2016’üstelik 35 bin iken, şu anda sayının 115 binin üstüne çıktığını belirten Soylu, “Şayet Türkiye, devletin bilcümle birimleriyle bu mücadeleyi ortaya koymamış olsaydı bugün Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı durumla karşı karşıya kalırdı. Avrupa ülkelerinde uyuşturucudan ölüm milyonda 28’dir. Bizde ise milyonda 3,7-3,8. Yani bizde az daha onların onda biri. Yine Avrupa ülkelerinde hayatında tıpkı nöbet uyuşturucuyu kullanan bu orandadır, yüzde 28. Bizim sunma büyük avantajımız hayatında ayrımsız öğün maden kullananlar yüzde 3,1, 2019-2020 ölçümlerimiz. Yani tığ gene onların 10’dahi biri kadarız. Avrupa Birliği ortalamasını söylüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Genişlik balaban muvaffakiyet rotasını yürümek”

Türkiye’nin uyuşturucuyla topyekun aynı savaşım içre olduğunu vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize bir vakitler doğudan giren uyuşturucuların yüzde 75’i batıda yakalanırdı. Temsil İstanbul, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Bolu, buralarda yakalanırdı. 15 Orak Ayı’dan bilahare Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu konseptle uyuşturucunun yüzdelik 74-75’ini Türkiye’ye girer girmez artık 3 vilayette yakalıyoruz: Hakkari, Van, Dert. Esasta uyuşturucunun hoppadak Türkiye’bile nerede kullanıldığı, içildiği, yapıldığı değil, tıpkı zamanda Türkiye’ye girişini engellemek. Genişlik şişman başarı elbette rotasını tahavvül etmek. Türkiye’nin, maden sevkiyatında doğudaki bu engeli elbette tıpkısı serencam doğurdu? Rotayı değiştirdi. Uyuşturucunun bizim çevremizde 3 rotası var. Şimal rotası, yani Rusya’nın üzerinden geçen rota. Aynı rota Balkan rotası dediğimiz bizim üzerimizden gelip Balkanlar’dan giden bir rota. Tıpkısı de Akdeniz rotası dediğimiz üçüncü tıpkı rota var. Söz Gelişi, 2019’da 14-15 titrem, 2020 ve 2021’üstelik 20-22 titrem eroin yakaladık. Şu anne büyüklüğünde (2022 yılı) yakaladığımız beyaz miktarı 7-7,5 ton. Zira rotanın yüce aynı bölümü Akdeniz üzerinden İspanya, İtalya, eksantrik ülkelere gidiyor. Çıktı eroin yakalamaları güzeşte yıllardan elan çok bu yıl da Akdeniz rotasında olmaya başladı. Ortaya koyduğumuz rehavet, Türkiye içerisindeki yakalanmaların çokluğu, alelhusus dağıtım kanallarına ve ‘Baron’ dediğimiz satıcılara oluşturulan sorumluluk, rotayı elan feyiz güneye doğru aktardı.”

İçişleri Bakanı Aristokrat, “Bizim ayrımsız tahminimiz daha var Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki karmaşıklık yerini az buçuk henüz stabilizasyona alırsa hayat dolu tıpkı rota de oradan olmaya başlayacak. Çekişme sonrası orada derakap çokça dram tıpkı mızrap rotası hareketlenmesi bahis konusu olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’de 2020’birlikte uyuşturucuya tevessül yaşının averaj 20,2 iken, 2021’birlikte bunun 21,2 olduğunu aktaran Aristokrat, uyuşturucu kullananların genel profillerine ait verileri paylaştı.

Sunma İyi Uyuşturucu Polisi Anne Projesi’yle 1 milyon anneye ulaştıklarını ve yetişek verdiklerini, uyuşturucuyla uğraş üzere oluşturdukları UYUMA aplikasyonuna 46 bin 668 ihbar geldiğini kaydeden Soylu, başlattıkları Kökünü Kurutma Operasyonları ile farklı uyuşturucuyla savaşım operasyonlarına ilişkin bile vukuf vererek, uyuşturucuyla mücadelede 360 derecelik bire bir say uyguladıklarını belirtti.

Soylu, iki oğlunu metal bağımlılığından kurtaran anneyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, iki oğlunu eroin bağımlılığından kurtaran ve sonrasında uyuşturucuyla mücadele için Kırıkkale’bile toplum örgütü kuran Banu Doğan ve oğlu Ahmet Doğan’la etkili yayında benzeri araya geldi.

Doğan ve iki oğlunun metal bağımlılığıyla mücadelesine ilişik hikayelerini anlatan videonun gösterilmesinin ardından Soylu, “Banu Hatun iri ayrımsız savaş ortaya koydu. Maden kullanan çocukların anneleri, aileleri esasta bu meselenin genişlik acımsı çıplaklığıyla kırıcı taraflarıyla cebin karşıyalar. Kimi Zaman toplumdan abstraksiyon ediliyorlar. Banu Hanım, Türkiye’de Banu Hatun kabilinden anneler, büyük bire bir uğraş veriyorlar. Evlatlarını yetişmek için verdikleri uğraş hem yürekli hem satı hem da bütün bu maden satıcıları ve dünyadaki maden kartellerine alın sunulan ayrımsız uğraş. Eroin rehabilitasyonun elbette kim hekim kadar, kullanıp bırakan kişinin annesi tarafından birlikte yapılabileceğinin yeryüzü sunturlu örneklerini ortaya koyuyorlar. Minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Banu Doğan de uyuşturucuyla savaş için verdiği bindi nedeniyle Bakan Aristokrat’ya teşekkürname ederek, ailelerin mızrap üstüne bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Aristokrat, programın sunucusu Alişan Tektaş ile narkotik yetişek tırı Narkotır’ı da konuşma ederek, burada sunulan eğitimlere ait Uyuşturucu büroda görevli polislerden vukuf aldı.

Terörle savaşım başarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Alişan Tektaş’ın martir Muazzez Bülbül ile martir uzatmalı çavuş Ahmet Baş’ın ailelerine yaptığı ziyarete ilişkin videoların gösterilmesi ve terörle mücadelede gelinen akıbet noktanın sorulması üstüne, “Gerçekte biz terörle mücadelede, dünyanın, yani çevremizdeki müttefikliğe mümasil diye gördüklerimizin yıldırı örgütlerini desteklemelerine karşın hakeza ayrımsız noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk. Bu Türkiye’nin istikrarından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Soylu, bu başarıda Cumhur Reisi Erdoğan’ın terörle mücadelede esbak dönemde Türkiye’nin yüz yüze kaldığı saldırıları ve ülkeyi kırılgan hale getiren süreçleri mebzul analiz etmesinin, ince vadeli bire bir politikayla Türkiye’nin doğusu ile batısının gelişmişlikte ve kalkınmada birbirine denk ayla getirilmesinin şişman önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin zarfında 120’nin altında yıldırıcı kaldığını nâkil Aristokrat, şöyle konuştu:

“Bittabi bu sene dışarıdan 52-53 yıldırıcı geldi. Çünkü yıldırı örgütünün hem İran hem Irak yoluyla aktarımları var. Bilfarz bu yıl aktarım olmayan yegane hatlardan benzeri tanesi Hatay hattıdır. Nereden mevrut, havadan mevrut, paramotorla gelmiş ama gayrı taraflardan söz gelimi Nusaybin’den, Kızıltepe’den, İran eliyle Türkiye’ye o edisyon koşullarda bulunan coğrafyalardan geçmeye çalışıyorlar. Yıldırı örgütlerinin sıkıştığı vilayetler Şırnak, Van, Mardin ve Veca. 4 çıngı temel vilayetine sıkışmış. Ciddilik yerine bunların büyük aynı bölümü 90 kadarı bu 4 vilayette. Et Kafalı kalanı Bitlis, Diyarbakır ve çok az aynı kısmı Siirt. Tunceli’da, Diyarbakır’birlikte var. Tunceli’dahi dahi 5 yıldırıcı kaldı.”

Nazır Soylu, bir taraftan büyüklük zarfında terör örgütlerinin istismar ettiği alanları kalkınma ve gelişmeyle daralttıklarını, tıpkı taraftan bile profesyonelleşme ve teknolojik gelişmeyle defans sanayisini yüzde 20’lerden yüzdelik 80’lere çıkardıklarını, terörün finansmanını kestiklerini ve topyekun ayrımsız emek gerçekleştirdiklerini anlattı.

Share: