Reisicumhur Erdoğan, Ekrem İmamoğlu’nun tatillerini eleştirip İstanbullulara seslendi: Öğüt vermeye amade mısınız?

Reisicumhur Erdoğan, İstanbul’de 60 Bin Konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü projesi kapsamında Esenler’birlikte daire sahibi olan vatandaşlara yönelik açacak doğrulama töreninde açıklamalarda bulundu.

“3 YILDA DEPREME KARŞI NE YAPTILAR”

Konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na müteveccih eleştirilerde bulunan Erdoğan, “Önümüzdeki sene ayrımsız asrı devirecek cumhuriyet altını tarihimizde ulus için çalışanlarla milleti maliyetsiz görenler arasındaki yer mefret farkı ayırt edebileceğimiz yerlerden biri bile depreme tedarik çalışmalarıdır. Doğusundan batısına kadar ülkemiz hareket kuşağında düz almasına karşın etraflı müddet bu gerçeğe kol dönülmüştür. Kardeşlerim Tanrı aşkına söyleyin bu İstanbul’birlikte büyükşehir belediyesi kimde? CHP’birlikte… Evet CHP şu görevi aldı alalı az daha 3 sene oldu. Onların depreme yönelik, göz inşasına yönelik yaptığı bire bir molekül gördünüz mü?” dedi.

“İSTANBULLU MÜSTELZIM DERSİ VERECEK”

“İstanbullu seçimlerde onlara müstelzim dersi verecek” diyen Erdoğan, “Bu İstanbul’bile ben bile büyükşehir belediye başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını fail bu kardeşiniz oldu. Amor ile koşan yorulmaz. Bu iş aşk işidir. Dertli olacaksın hastalıklı. Bulunmayan Bodrummuş namevcut şurasıymış. Yeğin afeti oluyor nerede bu beyefendi? Hararet var, nerede gine benzeri nerede. İstanbullu müstelzim dersi Cenabıhak’ın izniyle verecek mi? Vermeye amade mıyız? Ben size inanıyorum. Size güveniyoruz amor ile yürüyeceğiz amma durmak bulunmayan” ifadelerini kullandı.

“DEPREMİN ÜZERİNDEN YILLAR GEÇMESİNE RAĞMEN ACISI YÜREĞİMİZDE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları ise şu şekilde: “İstanbul’un Fethi’nin 569. yıldönümünün coşkusunu dahi Ulus Bahçesi namına düzenlemeye başladığımız Atatürk Havalimanı alanında hep bu arada yaşamıştık. Eğitim, kültür, müzakere, uluslararası etkinliklerden milli bayramlarımıza kadar ülkemize ve şehrimize derece katan, seçkin anında İstanbul’birlikte birlikte olduk, gelişigüzel oluyoruz.

Az önceki sordum; şu anda resmi rakam nedir? Dediler kim; 60-70 bin. Esenler’bile şu anda 60 bin 70 bin kişinin katılımıyla bu oylumlu töreni yapıyoruz. Bu yetişkin törenle vesilesiyle İstanbul’umuzun seçme ilçelerinden Esenler’birlikte sizlerle beraberiz. 2 zaman ilk 18 bin insanımızı toprağa verdiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminin 23. yıldönümüydü. Depremin üzerinden 23 yıl geçti amma acısı yüreklerimizde bibi önce günkü kadar tazedir. Rabbimden bizleri temas çeşit kıyamet, felaketten esirgeme eylemesini diliyorum.

“BİZ MEZE VERDİK Mİ YAPARIZ”

O felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda rahmetli reşit Ecevit vardı, değil mi? Evet o deprem afetinde acaba nüfuz hangi yaptı? Tamamen bittiler. Tükendiler. Fakat biz iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Sakarya’yı, Gölcük’ü, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde anında Malatya’de, Elazığ’da bilcümle şehirlerimizi baştan ayağa kaldırdık. Zira biz küçümseme verdik mi yaparız ve yaptık.

“81 İLİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE KENTSEL TAHAVVÜL PROJESİ BAŞLATTIK”

Afetleri engellemek beşeri yerine bizim elimizde değil. Ama afetlerin yıkıcı etkilerine alın tedbir ahzetmek bizim elimizdedir. Bizim sorumluluğumuzdadır. Hükümete sağlık gelmez Türkiye’nin 81 ilini kapsayacak şekilde iri aynı kentsel tahavvül çalışması başlattık. Amacımız ülkemizin hiçbir yerinde afetlere cebin narin, sağlıksız, metruk, çirkin yapı bırakmamaktı. Şehirlerimizi adeta yeni baştan nesir ederken tek vatandaşımızı da kıygın etmedik. Yapı teftiş sistemini geliştirerek, çatı inşasında çarkıt çığlık alışkanlıkların önünü tamamen kestik.

“3 MİLYON KONUTLUK TAHAVVÜL TAMAMLANDI”

3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık hamdolsun bugüne büyüklüğünde. 12 milyon vatandaşımız artık tehlikesiz binaları, içtimai teçhizat, yeşil alanlarıyla yaşayış ortamında hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuştular. Sosyal bölük inşası alanında dünyaya emsal olacak modeli uygulamaya geçirdik. TOKİ marifetiyle nesir ettiğimiz 1 milyon 170 bin bölük sayesinde 5 milyon vatandaşımızın tehlikesiz evlerde huzurla oturmasını sağladık.

Kül bu çalışmalarla ülkemizdeki yapıların yüzde 60’nı yani 50 milyon vatandaşımızı afetlere cebin esirgeme altına aldık. İnşallah hedefimiz eskimemiş başlatacağımız hamlelerle önümüzdeki 5 yıl içre 85 milyonun tamamını bu tehlikesiz güncek altına almaktır.

“DEPREM KONUTLARINI AYAĞA KALDIRAN YİNE BİZ OLDUK”

Hareket, başat baskını, heyelanların bu ülkenin gerçeği olduğunu unutmadan kayırıcı aklı ve teknolojinin imkanlarını ele alarak Rabbimize tasdik olacağız. Ana ihtilaf Antalya’da cuşuhuruş oldu. Muğla’de ateş oldu. Büyükşehir belediyesi onlarda. Hangi yaptınız? Oralarda gelişigüzel özdek yaptılar mı? Yeniden biz yaptık biz. İzmir depremini hatırlayın. İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP’üstelik. Ne yaptılar? Tek madde. Hep o yer sarsıntısı konutlarını ayağa kaldıran esasen tığ olduk.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CHP’ÜSTELIK DİYE SEYREDEMEZDİK”

Büyükşehir belediyesi CHP’üstelik diyerek seyredemezdik. Öyleyse elleri kolları sıvadık ve celal olarak buralara yardım elimizi uzattık. Bu işler lafla gayrimümkün. Yalanla gayrimümkün. Çarpıtmayla olmaz. Şayet hakeza yaparsanız tıpkısı nâr gelir hepsini da siler süpürür. Bunun üzere milletimize ne saraka vermişsek harfiyen hesabına getiriyoruz. Yapılamayacak tek sözün yükünün altına girmiyoruz.

Ne aldanan olacağız, ne aldatan, ilkemiz bu. Tabii rastgele konuda bu ilkeyi hayata geçerli kılacağız. Amma depreme ve sair afetlere tedarik üzerine bu ilkeye tavizsiz bir şekilde bağlıyız. Sizlerden bu cins alıngan meselelerde aklın ve bilimin ışığında yapılan amal dışında esip gürleyenlere değer etmemenizi istiyorum.

“İSTANBUL’U ARZ FLAŞ ŞEHİR YAPANA BÜYÜKLÜĞÜNDE DURMAYACAĞIZ”

Mösyö Eksiksizlik’in akşam ezanı söylediği apayrı, sabah söylediği başka. Bir Zamanlar yaşadığımız acıları ve önümüzdeki gizil tehditlerin büyüklüğünü ayn önüne alarak İstanbul’u kentsel dönüşüm projelerimizin merkezi adına ilan ettik. 300 bin konutu dönüştürerek pespaye edisyon benzeri işi gerçekleştirdik. Tarihi başarıya imza attık. Sahada 140 bin basamak ve işyerinin dönüşümü devam ediyor. Fikirtepe kabil vaktiyle beri süregelen mesail sebebiyle adeta kangrene dönüşmüş bire bir yerde da 15 bin konutun dönüşümünü sağlıyoruz.

Güngören, Zeytinburnu, Tozkoparan’üstelik çalışmalar sürüyor. Kirazlıtepe’bile 5 bin konutluk dönüşüm gerçekleşiyor. Kartal, Şerifali, Kağıthane, Beykoz, Silivri, Çatalca, Fatih, Pendik’te, 9 ilçenin tamamında on binlerce iştirakçi ve mühendisimiz katışıksız kabilinden çalışıyor. Fatih’in emaneti İstanbul’u tekrar dünyanın genişlik gözde şehri kuzuluk getirene büyüklüğünde durmayacağız.

“60 BİN KONUTLUK PROJEYİ BURADA YÜKSELTİYORUZ”

14 Haziran’ı şimdiden unutmayalım, 2023’ü tek unutmayalım. Esas derece başlık kapı dolaşmaya var mıyız, karı kolları, çoluk çocuk konu konu dolaşmaya var mıyız? Bu iri inkilap projelerinden bildirme çok nasiplenen ilçelerimizin başında Esenler geliyor. Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Esenler Belediyesi 60 bin konutluk projesini burada yükseltiyoruz.

Esenler demincek daha bir başka güzelce oluyor. Unutmayın değişik eksantrik adamakıllı. Proje alanının yüzdelik 68’i yeşil ve içtimai teçhizat alanı namına ayrılmıştır. Esenler’da adam başı düşen yeşil düz miktarı 15 bin metrekare artıyor.

“İSTANBUL’UN ARZ ŞIŞMAN MİLLET BAHÇELERİNDEN BİRİ BILE İÇİNDE OLACAK”

Bu projenin ortamında yok bulunmayan desek yeridir. Projede çocuklarımızın bildirme erdemli standartlarda eğitim almalarını sağlayacak 1924 derslikli 63 ekol var. 35 bin cemaat kapasiteli 22 cami var. Yatak kapasitesi 500’ü bulan esenlik tesisleri var. 166 bin metrekarelik içtimai ve kültürel tesisler var. Projede insan merkezli anlayışın ürünü olan 40 kilometre uzunluğundaki derrace ve palyatif yolları var. Fikirli kent altyapısı sayesinde insanlara denge getiren değil yük düz toplumsal ihtiyaçlara ulaşım sağlayan rahat ve sakıncasız şehir özellikleri var.

35 bin kişinin istihdam edileceği 128 bin metrekareyi çok kadar uygulayım bilimi ihya bölgesi var. Projede ikinci etabı tamamlandığında İstanbul sunma şişman kavim bahçelerinden biri var. Esenler kentsel dönüşüm projesi doğrusu İstanbul’a ve sizlere uygun bire bir eserdir. Esenler’deki 60 bin konutluk projeyle, mensur edilecek yerleşimin ülkemizin mütehammil haddinden fazla ilinin merkezinden çok daha şişman şehircilik atılımını anlatım ettiğini inandırmak isterim.

“CHP GÖREVİ ALDIĞINDAN BERİ KAYDADEĞER ADIM BULUNMAYAN”

Burada mensur edilecek konutların kısaca yarısı Esenler’deki riskli yapıların dönüşümünde sair yarısı birlikte yer ilçelerdeki dönüşümde kullanılacak. Içtimai altyapıyı kullanarak artan kısımları şehre soluk aldıracak alanlar haline getireceğiz. Zaman kestirmece 2 bin 100 konutumuzun anahtarlarını doğruluk sahiplerine veriyoruz. Yıl sonuna büyüklüğünde bu sayıyı 4 bin 840’a çıkartıyoruz.

Önümüzdeki sene bir asrı devirecek Cumhuriyet Altını tarihimizde budun amacıyla çalışanlarla milleti üç buçuk görenler arasındaki farkı yer dolgunca mukayese edeceğimiz hususlardan biri de depreme hazırlık çalışmalarıdır. Uzun Uzun bir müddet bu gerçeğe omuz dönülmüş, kayda derece girişim atılmamıştır. Şu İstanbul’dahi büyükşehir belediyesi kimde? CHP’üstelik. Evet CHP acep şu görevi aldığı alalı neredeyse 3 yıl oldu. Acaba depreme, göz inşasına yönelik temas molekül gördünüz mü, duydunuz mu? Bu İstanbul’üstelik ego dahi büyükşehir şehremaneti başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını özne bu kardeşiniz oldu. Aşkınan koşan yorulmaz. Bu iş amor işi atlatmak. Dertli olacaksın hastalıklı. Namevcut Bodrum’muş, şurasıymış, burasıymış. Dominant afeti oluyor nerede beyefendi? Coşkunluk var yine ayrımsız yerde. Mütebeddil bire bir husus namevcut. İstanbullu gereken dersi Allah’ın izniyle 2023’dahi Haziran’da verecek mi? Vermeye hazır mıyız? Ego size inanıyorum. Size güveniyorum. Gereğini yapacağız.

“MARMARA DEPREMİNDEN BILAHARE YAŞANANLAR BIBI GÖZLER ÖNÜNDE”

Yer Sarsintisi öncesi vatandaşın canı, malı hiçe sayıldığı gibi depremin arkası sıra kurtarma ve çökme tahammül çalışmaları bile gereken hemencek gerçekleştirilememiştir. Marmara depreminin arkası sıra yaşananlar hala mecmu çıplaklığıyla gözlerimizin önümüzdedir. Özge alanlarda bittabi ülkemize 20 yılda asırlık yayın ve hizmetler kazandırdıysak, depreme tedarik hususunda benzer bire bir anlayış bu uygulamayı gerçekleştirdi. Projeden gereç kalitesine, altyapıdan ivedili durum müdahale planlarına kadar rastgele şeyi yeni baştan kurduk.

Van’dan İzmir’e büyüklüğünde serencam dönemde yaşanan zelzele, dominant baskını, cuşiş, afetlerde kurumsal kapasiteyi kullanarak kısa sürede istediğimiz neticeye ulaştık. 76 üniversitemiz vardı. Deminden 208 üniversitemiz var. Üniversitemizin olmadığı toprak namevcut. Tığ ilkokula gittiğimizde sınıflarımız 75-100 kişilikti. Amma deminden 36. 81 vilayetimizin tamamında bu üniversiteler var. Deminden profesörler, doçentler öğrencilerimizin olduğu yere gidiyor. Mösyö Kemal bunlar yersiz lafla olmuyor.

Sağlıkta şehir hastanelerimizi kurduk mu, kuruyor muyuz? İşte İstanbul’dahi dev Çam Sakura Site Hastanemiz var. Gayrı tarafta Atatürk Havalimanı’nda biliyorsunuz Uğur Dilmener var. Diğer tarafta, alın tarafta özellikle da gine oradaki kardeşlerimizin 1006 odalı Dr. Pakize Karı adıyla tıpkı hastanemiz var. Kül bunlarla bu arada Ankara’birlikte aynı şekilde şehir hastanelerimizle bu yola bitmeme ediyoruz. Eğitimdeki duruşumuz kararlı benzeri şekilde bitmeme ediyor.

“ULAŞIMDA 28 BİN KİLOMETREYİ AŞKIN YOLLARIMIZ VAR”

Ulaşımda 28 bin kilometreyi fazla yollarımız var. Otobanlar, otoyollar, tüneller ve bunların yanı sıra Çetince Melik Çın Köprüsü’nü, Osmangazi Köprüsü’nü düşünün. Marmaray’ımızı biliyorsunuz. Avrasya Tüneli’ni biliyorsunuz. Acaba erkek Kemal oralardan geçti mi? Geçemez değil mi? Ben istiyorum ki o da geçsin, o de nasiplensin, gâh şeyleri bile öğrensin. Ancak peki kim oraları dahi tahrip kararı alabilirler. Onlar yapmaya değil yıkmaya geleceklerini söylüyorlar. Osmangazi Köprüsü tıpkı şekilde.

Bilcümle bunlarla bu arada durmadık devam ediyoruz. Henüz bitmeme edeceğiz. Bu ülkeye yapacak çok şeyimiz var. Hele alelhusus Çanakkale Boğazı’nın üzerinde kestirmece 2,5 bilyon Avro’ya dünyalık reşit 18 Mart Çanakkale Köprüsü tıpkısı ayrıksı anıt. Bilcümle bunları onların hayalleri dahi ulaşamaz bizim icraatlarımızı.

Bu proses hakeza devam edecek. Kentsel inkilap çalışmalarımızın büyüklüğü yapılan işin çapını ortaya koymaya yeterlidir. 3 milyon konutun dönüşümünden, 1 milyon 200 bine yakın hane mensur etmekten bahsediyoruz. Bu Türkiye amacıyla çivi başına bire bir devrimdir. İnşallah önümüzdeki ayın ortasına doğru konut ve icar fiyatlarındaki istikrarsız yükselişin önüne geçecek, depreme hazırlık çalışmalarına yardım sağlayacak yıpranmamış hamleyi milletimizle paylaşacağız. Şimdilik müjdeyi vereceğimiz güne bırakıyorum.

İnşallah tarım yüreklilik kooperatifinde koyun, kuzu fiyatı sakil manada düşürüldü. Şimdi kocabaş hayvanlara üstelik geçiyoruz. Özge ürünlerde yüzde 30-35 kabil indirimler beğenmek kanalıyla pimpirik fiyatla ürünlerimizi ulaştıracağız. Derdimiz vatandaşımıza sakim fiyatla nişane atfetmek. Abdülhamid Konak taharri gemimiz şu anda tetkik yapıyor. Unutmayın Abdülhamid Konak bekâr değil. Abdülhamid Konak’a saldıranlar serbest. Onların cesedi var cesedi. Ama Abdülhamid Eğlek bir devir, abide. O anıt oluşuyla yaşıyor. Cenabıhak razı olsun. Rabbim yalpak, yardımcımız olsun.

Rabbim vatandaşlarımıza rahatlık, arzu huzuru, sağlık ve esenlikle bu evlerde oturmayı talih etsin. Sizleri kaçınmak ve dostlukla selamlıyorum, etki sağlıcakla.”Share: