Cumhur Reisi Erdoğan, Nazik İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Hamle Tasdik Töreni’nde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ağustos 1999 depremini hatırlatarak, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda bittabi merhum reşit Ecevit vardı değil mi? Tamam o sarsıntı afetinde acep kudret ne yaptı? Tamamen bittiler, tükendiler. Fakat tığ iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Balaban İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Adım Teyit Töreni’nde yaptığı konuşmada, İstanbul’u rastgele köşesiyle ayrı sevdiğini söyledi.

Geçen hafta Üsküdar’daki Ayazma Camisi’ni ibadete, Medeniyet Üniversitesi Kütüphanesi’ni ise hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, temmuzda İbn Haldun Üniversitesi’nin kat törenine katıldıklarını dile getirdi.

Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine şehadet ettiklerine aksan yapan Erdoğan, “Gene geçtiğimiz ay Eyüpsultan Belediyemizin toplu açım törenini yaptık. İstanbul’de yenilenen Arkeoloji Müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin yakın tarihindeki sunma büyük çıyanlık olan 15 Temmuz darbe girişiminin sene dönümü vesilesiyle şehit ve gazilerimizi Saraçhane’de andık. İstanbul’un fethinin 569. yıl dönümünün coşkusunu da budun bahçesi adına düzenlemeye başladığımız Atatürk Hava Meydanı alanında bilcümle bu arada yaşamıştık.” ifadelerini kullandı.

“Tığ kortej verdik mi yaparız”

Eğitimden firez-sanata, uluslararası etkinliklerden milli bayramlara kadar ülkeye ve şehre değer katan temas anda İstanbul’la alay malay olduklarını vurgulayan Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

İki dönem ilk, 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümü olduğuna dikkati çekici Erdoğan, depremin üzerinden 23 sene geçtiğini ancak acısının yüreklerde halen geçmiş günkü kabilinden genç olduğunu ifade etti.

“Rabb’imden bizleri seçkin türlü afetten ve felaketten koruma eylemesini diliyorum.” diyen Erdoğan, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda tabii rahmetlik ergin Ecevit vardı değil mi? Evet o yer sarsıntısı afetinde acep kudret hangi yaptı? Ağız Ağıza bittiler, tükendiler. Ancak biz iktidara geldik, bütün bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini hatırlayın, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Hep bu depremlerde, Taşmak depremini hatırlayın, Sakarya’yı hatırlayın, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde simultane, Malatya’de, Elazığ’birlikte hep bu şehirlerimizi baştan ayağa kaldırdık. Çünkü biz kortej verdik mi yaparız ve yaptık.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: