Reisicumhur Erdoğan, Iri İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Hamle Konfirmasyon Töreni’nde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 17 Ağustos 1999 depremini hatırlatarak, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda tabiatıyla rahmetli reşit Ecevit vardı değil mi? Peki o zelzele afetinde acep kuvvet ne yaptı? Ağız Ağıza bittiler, tükendiler. Ancak tığ iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 Bin Konutluk Balaban İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Aşama Teyit Töreni’nde yaptığı konuşmada, İstanbul’u rastgele köşesiyle ayrı sevdiğini söyledi.

Geçen hafta Üsküdar’daki Ayazma Camisi’ni ibadete, Uygarlık Üniversitesi Kütüphanesi’ni ise hizmete açtıklarını anımsatan Erdoğan, temmuzda İbn Haldun Üniversitesi’nin mezuniyet törenine katıldıklarını dile getirdi.

Dünyanın dört gözle beklediği Ukrayna tahılının İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine şehadet ettiklerine aksan fail Erdoğan, “Tekrar geçtiğimiz ay Eyüpsultan Belediyemizin şişman açım törenini yaptık. İstanbul’da yenilenen Arkeoloji Müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin mümasil tarihindeki yer iri yezitlik olan 15 Temmuz darbe girişiminin sene dönümü vesilesiyle şehit ve gazilerimizi Saraçhane’de andık. İstanbul’un fethinin 569. sene dönümünün coşkusunu dahi millet bahçesi olarak düzenlemeye başladığımız Atatürk Havalimanı alanında hep bu arada yaşamıştık.” ifadelerini kullandı.

“Tığ kortej verdik mi yaparız”

Eğitimden kültür-sanata, uluslararası etkinliklerden milli bayramlara büyüklüğünde ülkeye ve şehre değer katan seçkin anda İstanbul’la alay malay olduklarını vurgulayan Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığı bilgisini paylaştı.

İki devir geçmiş, 18 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminin sene dönümü olduğuna dikkati calip Erdoğan, depremin üzerinden 23 sene geçtiğini fakat acısının yüreklerde halen önce günkü gibi güre olduğunu ifade etti.

“Rabb’imden bizleri herhangi bir tür afetten ve felaketten sahabet eylemesini diliyorum.” diyen Erdoğan, “Kardeşlerim, o felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda tabii rahmetlik ergin Ecevit vardı değil mi? Tamam o sarsıntı afetinde acaba iktidar hangi yaptı? Ağız Ağıza bittiler, tükendiler. Ancak biz iktidara geldik, bilcümle bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini hatırlayın, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Bilcümle bu depremlerde, Bataklık depremini hatırlayın, Sakarya’yı hatırlayın, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde takkadak, Malatya’üstelik, Elazığ’de bütün bu şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırdık. Zira biz küçümseme verdik mi yaparız ve yaptık.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: