Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü etkinlikleri Ahlat’ta sakil katılımla sürüyor

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü kutlamaları “1071 Padişah Alparslan Çakal Armudu Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisindeki millet bahçesinde ciddi katılımla bitmeme ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Okçular Vakfı yoluyla birleştirme edilen programın ikinci gününde Yabani Armut Millet Bahçesi’ne mevrut ziyaretçiler, illerin anane ve göreneklerini tanıtan 51 tematik çadırı dolaştı, güreş, atlı cirit ve atlı okçuluk gösterilerini izleme etti.

Davul zurna eşliğinde yapılan halk oyunları gösterilerini izleyen, halay çekici ziyaretçiler, stantları gezerek kadınların ürettiği umum emeği ayn nuru ürünleri ile tematik çadırlarda açılan hüsn-ü gestalt ve kap atölyelerindeki çalışmaları inceledi.

Aileleriyle etkinliğe katılan füru dahi kendileri üzere oluşturulan alanlarda golf, futbol, basketbol, mangala, aşırma atma kabilinden anadan görme oyunları oynadı, ata bindi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın konser verdiği, temsil ekibinin gösteri yaptığı alanda, yurdun dört bir yanından ve bitişik ülkelerden mevrut misafirler, devir boyu bitmeme eden etkinliklerle eğlendi.

Ziyaretçiler, değişik yörelerden gelenlerin seslendirdiği türküleri dinlerken bire bir yandan birlikte alanın güvenliğini sağlayan polis ve jandarmanın atlı birlikleriyle foto çektiriyor.

Bitlis Güvenlik Müdürlüğü gidiş geliş ekiplerinin çocuklara trafik kuralları üzerine bilgilendirme yaptığı etkinliklerde, UMKE, 112 afiyet ekipleri da vatandaşlara afiyet hizmeti veriyor.

Yabani Armut Şehremini Abdulalim Mümtaz Sürücü, AA muhabirine, Anadolu’yu yetersiz işleyen, İslamlaştıran ve Türkleştiren kökten sürme orduyu kutlulamak amacıyla toplandıklarını söyledi.

Etkinliklerin mülevven geçtiğini anlatan Güdücü, “81 ilimizin temas marifetiyle insanlar koşarak gelmiş ve burada buluşmuş. Sultan Alparslan’ın çağrısına uyarcasına hep burada. Milletimiz eş değerlerde, eş paydada buluşmanın hazzını yaşıyor. Diyarbakır, Edirne, Kars, Hakkari, Manisa, İzmir ve ayrıksı yekpare iller Çakal Armudu’ta buluşmuş. Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı ile büyük bire bir medeniyetin mensubuyuz. Eş değerlerimizde biricik benzeri alem, tek vatan ve tek azamet şuuruyla buradayız. Allah birliğimizi sonsuz kılsın. Ülkemizi seviyoruz ve tarihimizi esirgeme ediyoruz.” diyerek konuştu.Share: