Pentagon, Ukrayna’ya Starlink hizmetinin masrafı için SpaceX ile görüşüyor

MEMLUK Defans Bakanlığı (Pentagon), Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in Ukrayna’ya sağladığı Strarlink uydu interneti hizmetini ücretsiz bitmeme ettiremeyeceği üstüne ortaklık ile görüşüldüğünü açıkladı.

Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh günlük matbuat toplantısında, SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Ukrayna’ya ücretsiz sağlanan Strarlink uydu interneti hizmetinin masraflarını bundan sonra karşılayamayacağı ve Pentagon’dan Ukrayna adına ifa yapmasını istediği yönündeki açıklamalarına değindi. Singh, “Bakanlığın Starlink ile ilgilendiren SpaceX ile iletişim halinde olduğunu doğrulayabilirim. Şu an daha fazla detaya girmeyeceğim” ifadelerini kullandı.

Şimdilik Ukrayna adına SpaceX’e ifa fayrap etmek amacıyla duyurulacak benzeri yardım paketi olmadığını belirten Singh, “Fakat ortaklarımız ve müttefiklerimizle alay malay çalışıyoruz” dedi. Singh, ” Herhangi Bir SATCOM (uydu iletişim merkezi) yeteneğinin sağladığı avantajların kesinlikle farkındayız ve Ukraynalıların elden kavga alanında değil, talih süresince dahi kullanmalarına imkan tanıyoruz. Bu iletişimdeki kırılganlığı anlıyoruz. Peyk iletişiminin vakit kaybetmeden cenk alanında değil, tümünde bozulmadan kalması muhteşem. Ancak gine da Ukraynalıların ihtiyaçlarını yeryüzü gani şekilde şüphesiz destekleyebileceğimize dayalı seçeneklerimizi değerlendiriyoruz ve bu SATCOM iletişimlerine yardımcı olmak üzere elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

SpaceX, Pentagon’dan ifa irade etmişti

Elon Musk içtimai medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya ücretsiz sağladıkları Starlink hizmetinin 80 milyon dolara mal olduğunu ve sene sonuna kadar 100 milyon doları aşacağını belirtmişti. Şirketin Pentagon’a gönderdiği mektupta, Ukrayna’ya elan aşkın terminal verilemeyeceği ve mevcut terminallerin masraflarını karşılayamayacağı ifade edilirken, Pentagon’dan Ukrayna hesabına ödeme yapılması istenmişti.

Musk ile Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi arasındaki tartışma gündeme geldi

Space X-Pentagon arasındaki ifa talebine, Musk ile Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Melnyk Andrij beyninde Twitter’da yaşanan tartışmanın sefer açtığı sav edildi. Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andrij geçtiğimiz hafta, Musk’ın Rusya’nın ulama ettiği bölgelerde baştan referandum yapılmasına ve “sulh” planına müteveccih paylaşımına “Defol git” anlamına mevrut küfürlü cevap vermişti. Aynı gazeteci Twitter’da bu paylaşımı hatırlatarak SpaceX’in Starlink hizmetinin masraflarının karşılanmasını istemesinin bu tartışmadan sonra geldiğini belirtirken, Elon Musk ise gazeteciye “Tığ takkadak onun (Andrij) tavsiyesine uyuyoruz” şeklinde karşılık verdi. – WASHINGTON

Share: