Akıbet an politika: ABD’den Ukrayna’ya 725 milyon dolarlık ek zırh ve cephane yardımı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ESIR ordusunun envanterinden yükselmek için Ukrayna’ya Erdemli Acul Anti-Radyasyon Füzelerini (HARM) üstelik içeren 725 milyon dolarlık melfuf zırh ve mühimmat yardımı yapılacağını açıkladı.

ABD, Ukrayna’ya askeri yardımı sürdürüyor. ÇAKER Savunma Bakanlığı (Pentagon) eliyle yapılan açıklamada, “Defans Bakanlığı, Başkanın (Joe Biden) Ukrayna’nın ciddi asayiş ve savunma ihtiyaçlarını bastırmak için ordunun envanterinden 725 milyon dolara kadar cebe ve ekipman çekmece yetkisi verdiğini duyurdu” denildi.

Bunun Ağustos 2021’den bu yana BENDE ordusunun envanterinden Ukrayna’ya verilen 23. zırh arkalama paketi olduğu belirtildi. ÇAKER’nin Ukrayna’ya tıpkısı görülmemiş bire bir düzenlilik yardımı sağladığı anlatım edilen açıklamada, Ukrayna’nın ihtiyaç duyduğu desteğe erbap olmasını bulmak amacıyla ABD’nin müttefikleri ve ortaklarıyla alay malay çalışmaya bitmeme edeceği kaydedildi.

Yeni yardımda Yüksek Aceleci Anti-Radyasyon Füzeleri (HARM) da var

Yeni silah müzaheret paketinin içeriğinde, “Efdal Canlı Futbolcu Roket Sistemleri (HIMARS) üzere eklenmiş cephane, 23 bin 155 mm heyetiyle mermisi, 500 hassas güdümlü 155 mm top mermisi, 5 bin 155 mm’lik Uzaktan Kumandalı Zırh Delici Mayın (RAAM) Sistemleri, 5 bin tanksavar silahı, Efdal Hızlı Anti-Işınım Füzeleri (HARM), 200’den aşkın Faziletkâr Hareket Yetenekli Çok Amaçlı Şalter (HMMWV), belli belirsiz silahlar ve 2 milyondan aşkın hafif silah mühimmatı ve tıbbi malzemelerin” yer aldığı aktarıldı.

Almanya, Ukrayna’ya üstlenme ettiği 4 IRIS-T gelgel defans sisteminden ilkini konfirmasyon etmişti

ABD’nin 725 milyon dolarlık munzam cebe yardımı duyurusu, KUL Savunma Bakanı Lloyd Austin’in bu hafta Brüksel’deki Ukrayna Savunma Bağlanak Grubu’nda tahminî 50 ülkenin defans bakanlarını tıpkı araya getiren ve delege ülkelerin Ukrayna’ya munzam asayiş yardımı sağlamayı taahhüt ettiği toplantının peşi sıra geldi. Bu kapsamda Almanya, Ukrayna’ya üstlenme ettiği 4 IRIS-T albeni defans sisteminden ilkini teyit etmişti. bununla birlikte Ukraynalı sivillerin Zalim çekicilik saldırılarından elan iyi korunacağı belirtilirken, Almanya antrparantez geçtiğimiz günlerde elan aşkın MERIH roket sistemi ve obüs tasdik edeceğini duyurmuştu.

İspanya ise Ukrayna’nın hava savunmasını pekitmek için 4 HAWK fırlatıcısı sağlayacağını açıklamıştı. – WASHINGTON

Share: