Akciğer kanseri hastalar Düzce’de er tanıyla tedavi ediliyor

Düzce Üniversitesi Tababet Fakültesi Eğitim Araştırı ve Uygulama Hastanesinde geçerli Endobronşiyal Ultrasonografi (EBUS) yöntemi, akciğer kanseri teşhisinde ameliyatsız acul teşhis imkanı sağlıyor.

Üniversiteden yapılan açıklamada görüşlerine düz verilen Ahşa Hastalıkları Anabilim Dalı Akademisyen Doç. Dr. Bulak Şans, 2018’den bu yana makbul EBUS’un bronkoskopi (bükülmez tulum tarafından içki borusunu ve iri bronşları tetebbu etmeye yarayan beceri) amacıyla geçer not cihaza ultrasonografinin (yüksek ses dalgalarının kullanılmasıyla vücudun mütenevvi bölgelerinde yapılan görüntüleme yöntemi) bütünleşmiş edilmesiyle oluşturulan görüntüleme yöntemi olduğunu belirtti.

EBUS’un normal bronkoskopi cihazına bakarak avantajlı olduğunu nâkil Şans, “Çıktı yalnız çekicilik yollarının içini değerlendiren bir açacak olmaktan derkenar ve hava yollarının dışında mütezayit, duygu ve akciğer ortada kalan alanlar de gerçek zamanlı görüntülenebilir ve örneklenebilir arkaç gelmiştir.” ifadesini kullandı.

“Alışılagelen standart yöntemlere bakarak tanılama üstünlüğü sağlıyor”

Yöntem sebebiyle bronkoskopun ucuna eklenmiş ultrason probu ile bronş duvarının arkasındaki lenf bezi, nesiç ve nefes damarlarının görüntülenebildiğini nâkil Şans, EBUS’un özel iğnesi sebebiyle alışılagelen bronkoskopiyle ulaşılamayan bölgelerdeki büyümüş ak kan bezlerinin ya da bronş komşuluğundaki lezyonların (akciğerdeki kitle kadar) içine girilebilmesine ve bu dokulardan örnek alınmasına imkân sağlandığını kaydetti.

Nasip, EBUS’un mütenevvi hastalıklara ilişkin (akciğer kanseri, enfeksiyon hastalıklar, sarkoidoz, lenfoma, tüberküloz üzere) göğüs kafesi içerisindeki büyümüş lenf bezeleri ve kitlelerin teşhisinde normal standart yöntemlere göre tanı üstünlüğü sağladığına meni ederek, “Uluslararası birçok rehber tarafından akciğer kanseri evrelemesi amacıyla artık ilk almaşık adına önerilmektedir. Elan kısa sürede ve elan birkaç invazif olması EBUS’un avantajları arasındadır.” bilgisini verdi.

EBUS işlemi ile bundan sonra ameliyata lüzumlu kalmadan akciğer kanseri teşhisi konabildiğini evet de amansız hastalık evrelemesi yapılabildiğini vurgulayan Şans, “Bu nedenle işler açısından riskli hastalar üzere EBUS, akla yatkın tıpkı mütenavip yöntemidir. EBUS cihazı sebebiyle ameliyathane gereksinimi olmadan 20-30 zaman içerisinde prosedür sonlandırılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Berenarı tehlikesiz uygulama”

Uygulamaların berenarı emniyetli olduğunu belirten Doç. Dr. Nasip, bağan dirimlik riske topluluk olduklarının altını çizdi.

Kader, işlem sırasında yeryüzü kesif yaşanabilecek sorunun el işi merbut ya de altta yatan hastalığa sınırlanmış büyüklenme evet da solunum yollarında gelişebilen kanamalar olduğunu belirterek, şunları paylaştı:

“Bronkoskopi sonrası el işi sınırlanmış dağ tür fakat genellikle çığlık düşürücülerle emeksiz kontrol altına alınabilir. Bunun beraberinde el işi tutkun arızi müddet argıt ağrısı ve ses kısıklığı benzer. Henüz de bulunmaz yerine dernekevi anestezi amacıyla geçer not ilaçlara bağlı adına alerjik reaksiyonlar, mergup sakinleştirici ilaca sınırlanmış solunum baskılanması, oksijende düşüş, bronş spazmı, epileptik atak, his tartım düzensizlikleri gelişebilmektedir. Bu komplikasyonlar prosedür sonrası ilk saatlerde görülebilmekte olup, muamelat sonrası hastalarımız 2 saate büyüklüğünde odada mümasil strateji edilmektedir. Hastalara iş sırasında sunulan sedasyon ilaçlarının üstelik bu müddet içerisinde etkisi geçmektedir.”

EBUS işleminin soluk borusu ve bronşlara dudak yolu ya dahi büyüklenme içinden girilerek uygulandığını nâkil Kader, hastaların bir bölüm taburcu edildiğini sözlerine ekledi.

Share: