Malatya’nın Hekimhan İlçesinde Yapılan Ekol Binasında Standart Dışı Beton Huruç

Malatya’nın Hekimhan ilçesinde depremde beis gören ve Şişko Göz İdaresi (TOKİ) tarafından yıkılarak yeniden yapım işi ihale edilen Sakarya Ortaokulu’nun inşaatında standart dışı beton kullanıldığı ortaya daha çok. Ankara merkezli aynı firma marifetiyle yapılan ekol inşaatındaki bu kapsam, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yoluyla bire bir yazı ile TOKİ Başkanlığı’na bildirildi.

Hekimhan’da 1960 yılında yapılan ve 24 Ocak 2020’de Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde zarar gördüğü gerekçesiyle yıkılan Sakarya Ortaokulu’nun yapım işi, Yer ve Kentçilik Bakanlığı’na sınırlı TOKİ Başkanlığı aracılığıyla ‘pazarlık usulü’ ile 18 Haziran 2021’bile eksiltme edildi. İhale üzere 7 teklif verilirken 6 öneri uygulanan sayıldı. İhaleyi Ankara merkezli aynı firma kazandı.

Firma ile 6 Temmuz 2021 tarihinde anlaşma imzalandı ve yüklenici firmaya inşaatı 3 April 2022 tarihine büyüklüğünde bitirmesi amacıyla 270 periyot süre verdi.

ALINAN DEKORATIF SONUCUNDA STANDART DAVETKÂR BETON KULLANILDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Yapımı bibi süren okul inşaatından mostra sonucunda, okulun inşaatında ölçün dışı beton kullanıldığı ortaya bundan sonra. Rutin olarak yapılan kontrolde alınan numuneler laboratuvara gönderildi. Ters sâdır sonuç, Hekimhan Belediyesi’ne bildirildi. Hekimhan Belediyesi dahi konuyla ait Milli Terbiye İl Müdürlüğü’nü bilgilendirdi.

“STANDARDI KARŞILAMIYOR”

İl Milli Terbiye Müdürü Hatice Özdemir imzası ile 25 Orak Ayı 2022 tarihinde TOKİ Başkanlığı’na gönderilen resmi yazıda, “İlgi yazıda, ilimiz Hekimhan ilçesi 24 ada 159 parsel üzerinde Başkanlığınızca yapımı devam eden Sakarya Ortaokulu’na ilişik inşaata dökülen amade betondan 11.05.2022 sıra ve 2022-PGD/44-48 no’lu amade beton mostra alma tutanağı ile şantiyeden alınan 3 skor C30/37 beton numunelerinin 28 günlük beton tazyik deneyi sonuçlarının ilişkin standardı karşılamadığına dair yazısı, yazımız ekinde sunulmuştur” denildi.

Share: