Malatya’da Galericiler Sitesi Kooperatif Başkanı Sert: “Korsan Şalter Satıcılarının Önüne Geçilmesini İstiyoruz”

Malatya’üstelik Galericiler Sitesi Kooperatif Başkanı Yalman Sarp, esnafın idrak vererek miftah satmaya çalıştığını fakat dışarıda rüşvet vermeden açar çalım-satımı yapanların imdi araç satarak, bir anlamda alacak kaçırdıklarını söyledi. Dik, “Bu deniz hırsızı açkı satıcıları, yılda bizden çok henüz fazla araç satıyor. Esnaf namına mukayyet yılda 1,5 milyon komütatör satarken, deniz hırsızı anahtar satıcıları ise yılda 6-7 milyon araç satıyor. Bunların kâffesi mukayyet, belgelidir. Kesin korsan açacak satıcılarının önüne geçilmesini istiyoruz” dedi.

Galericiler Sitesi Kooperatif Başkanı Sarp Dik, Tecim Bakanlığı’nın çıkarttığı aynı yaş ile sıfır araçların 6 kamer ve 6 bin kilometre düzenlemesinin uygun bir karar olduğunu rapor etti. Dik, yapılan düzenlemenin vesile piyasasını etkileyeceğini kaydederek, “İnsanların beklediği büyüklüğünde olmasa dahi açkı fiyatlarında ayrımsız aşağıya akıllıca baş aşağı sağlayacağını beklemekteyiz. Vesile fiyatlarının aşağıya akla yatkın ineceğine inanıyorum” dedi.

KORSAN ÇEVIRICI SATICILARININ ÖNÜNE GEÇİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Ticaret Bakanlığı’ndan korsan satışlara cebin de tıpkısı tılsım almasını beklediklerini dile getiren Sert, şunları söyledi:

“Bu korsan açar satıcıları, yılda bizden haddinden fazla daha aşkın çevirgeç satıyor. Esnaf olarak mukayyet yılda 1,5 milyon vasıta satarken, deniz hırsızı komütatör satıcıları ise yılda 6-7 milyon araç satıyor. Bunların bütünü mukayyet, belgelidir. Katiyen deniz hırsızı kurgu satıcılarının önüne geçilmesini istiyoruz. ÖTV’nin düşeceğine müteveccih tıpkı söylenti bundan sonra. Onun akabinde ikinci ahali araba satışına 6 ay ve 6 bin kilometre şartı düzenlemesiyle alay malay piyasada tıpkısı sükûnet yaşanmaktadır. Bu düzenleme kurgu fiyatlarını tıpkı miktar aşağıya çekecektir. İkinci el kurgu algı vatandaşlarımızdan yegâne ricamız; esnaftan miftah alsınlar. Esnafımız kazansın, dışarıdaki araç satıcıları kazanmasın. Bizim aldığımız mezuniyet ve yeterlilik belgesi var. Şalter alacaklarsa bu belgeye erbap olan esnaftan alsınlar kim ileride başları ağrımasın. temas sabıka kaydı evet dahi utandırıcı cürüm işlemiş insanlar bu belgeyi alamıyor. Hükümetimize dahi sesleniyoruz, bu dışarıda miftah alım-satımı yapanlara izin ediyorlarsa; yeryüzü birkaç 6 kamer ve 5-6 bin kilometre şartı evet de devletimize yüzdelik 10-15 kazanç ödeme şartını getirsinler. Burada haddinden fazla balaban tıpkısı vergi kaçakçılığı var, devletimizin idrak kaybı haddinden fazla efdal.”

TÜRKİYE’DE RASTGELE YERDE ESNAFI HAKEZA DALKAVUK YERLERE ATMIŞLAR”

Esnaf olarak vergi verdiklerini, cıvıltı ve su faturası ödediklerini, belediyeye ödeme yaptıklarını ve ayrımsız birlikte eleman çalıştırdıklarını dile getiren Yalman, “Dışarıda deniz hırsızı satış yapanların hiç hakeza bir şeyleri bulunmayan. Takkadak gidip noterden bire bir satış alıp, 400 lira para veriyorlar. Özge servet ise zat ceplerine kalıyor. Tıpkısı kişiye 3 açkı yetkisi mevdu. Bu ebat biz esnafı üzüyor. Eşi, annesi, babası, kardeşi birlikte açkı aldıklarında yıllık 30-40 araç ediyor. 30-40 anahtar devletin çokça şişman ayrımsız algı kaybına uğraması demektir. Ticaret Bakanlığımızdan bunu ayrımsız araca düşürmelerini isteyeceğiz. Esnafımız bu konuda çokça iri bire bir sorumluluk çekmektedir. Esnaf burada bekliyor kim bire bir azrail gelsin dahi anahtar satsın. Amma diğerleri çarşıda, kıyıda bucakta her yerde vesile bırakmışlar açacak satıyorlar. Bazen kulak misafiri oluyorsun; “şu kadar bir araba aldım, şu kadar dünyalık kazandım, yılda 5 yıl satsam, yıllık görevli maaşım büyüklüğünde mülk kazanıyorum” diyor. Böyle bir hakkı yok. Bizi buraya göndermişler, Türkiye’de gelişigüzel yerde esnafı böyle yağci yerlere atmışlar, bize cevaz namevcut gayrı insan çarşıda araba satıyor. Bırakın o antlaşma bize çarşıya gidelim” dedi.

ESNAF KARDEŞLERİMİZDE ÇEŞİTLİ YERLERDE DÜKKAN AÇMAYA DEĞIŞMEYEN VERECEK”

Yalman, yaşadıkları sıkıntılarla ilişik belediyelerin temas tedarik almadığını belirterek, “Biz, esnaf adına iri etki çekiyoruz. Türlü yerlerde galeriler açıldı. Bunun önüne geçmiyorlar. Yetkilerden bunun önüne geçmelerini talep ediyorum; kent merkezinden lütfen bu araçları kaldırsınlar. Yoksa esnaf kardeşlerimizde türlü yerlerde dükkan açmaya karar verecek” diye niteleyerek konuştu.Share: