Kut Partisi Edirne İl Teşkilatınca “Edirne Tarım Şurası” düzenlendi

Mut Partisi Edirne İl Teşkilatı vasıtasıyla “Edirne Tarım Şunu” programı düzenlendi.

Edirne Tecim Borsası Toplantı Salonu’nda düzenlenen programda kentteki ekincilik faaliyetleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Mut Partisi Edirne İl Başkanı Sinan Tekin, Kovid-19 salgınının tarımın önemini bilcümle dünyaya hatırlattığını söyledi.

Tarımın önemli ayrımsız çağ olduğunu anlatan Tekin, şunları kaydetti:

“Her ant anlatım ettiğimiz kabilinden ekincilik sektörü tıpkı ülkenin asayiş meselesidir, birey damarıdır. Tarım, orman ve hayvancılık ülkemizin öz gücüyle ayakta durabilmesi için ciddi öneme sahip sektörlerden biridir. amma velakin topraklarımız, iklimimiz, erbap olduğumuz nebati skala, akarsu potansiyelimiz ve yetik herif faktörümüz yer balaban aheste kaynağımızdır. Bu münasebette çiftçilerimizin desteklenmesi ve teşvik edilmesi talih ve insanımız üzere hayati öneme sahiptir.”

Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk ise kentin mefret tıpkı tarım potansiyeline ehil olduğunu rapor etti.

Çeltik üretiminde Türkiye genelinde Edirne’nin lider şehir olduğunu tamlayan Öztürk, şöyle konuştu:

“Geçen yıl kanola üretiminde ikinci sırada, gündöndü üretiminde üçüncü sırada, buğday üretiminde de dördüncü sıradaydık. Bu yıl harman bitmeme ediyor ve verimler henüz netleşmedi. Amma bu verilere bakınca Edirne’nin hangi büyüklüğünde yetişkin bire bir tarım şehri olduğunu görmüş oluyoruz. Bildiğiniz kabil acun bir pandemi döneminden bundan sonra. Gıdanın ve tarımın önemini görmüş olduk. Türkiye’ye bakıldığında büyüyen ve tendürüst aynı nüfusa sahibiz. Hele zirai ve hayvanca istihsal üzerine tedbirler almalıyız.”

???????Kâm Partisi Genel Komutan Yardımcısı Mustafa İriş birlikte tarımın önemine aksan yaptı, tarım arazilerinden yeryüzü gani şekilde faydalanılması gerektiğini dile getirdi.

Programda, Tarım Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, gazeteci Sadettin İnan ve Ziraat Faziletli Mühendisi Halil İbrahim İriş dahi birer tike yaptı.

Programa, oda ve borsa başkanları, siyasi parti ve sivil topluluk kuruluşu temsilcileriyle çiftçiler katıldı.

Share: