Artvin’de Kâh İşletmeler Döner Kebap Fiyatını Düşürdü

MAKSAT İSTANBULLU

Artvin’üstelik kâh işletmelerin rekabete girerek banyo döner fiyatını 25 liraya büyüklüğünde düşürmesi vatandaşları kıvançlı ederken; esnaf arasında fiyat tartışmasına bozukluk oldu. Artvin Esnaflar ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şeref Öngüner, odanın fiyatlarda dip limiti belirlediğini, tanıtmalık altında satışlarla ait benzeri yaptırımlarının olmadığını belirterek, “Tabi ki rakiplik olacak, amma burada herkes kötülük görür” dedi. Artvinli etçi Fatih Dağ, küçükbaş hayvanların fiyatlarında birkaç ayrımsız düşüş olduğunu, ancak baştan yükseleceğini kaydetti.

Artvin’de gâh işletmeler, cağ döner fiyatını 25 liraya büyüklüğünde düşürdü. Eşit düşüren pres sahiplerinden Lütfü Mecnunca, şöyle konuştu:

“Banyo dönerde pilav üstü döner kebap 25 teklik yaptım, halkımız yesin diye. Henüz önce 30 liraydı şimdi 25 lira yaptım, bitmeme edeceğim vatandaşı mağdur etmeyeceğim. Maliyetlerimiz kendim yapıyorum ustalığı, eşim yanımda eşim yardımcı oluyor, etimi kendim yapıyorum kendim kesiyorum, mahirane çalıştırmıyorum. Maliyetlerde evimize paketlemek götürünce Allah’a şükredeceğiz. Şöyle söyleyeyim olur rekabet vardır. Ben 30 liraya verdiğimde onlar de 25’e düştüler döneri. Onlar akıl üstelik ben 25’e pilavı bile ekledim. Benim fiyatım 25 liralık, kayırıcı doyuyorsa mecmu doysun vatandaşımız. Bu böyle ilkokul ay sürer yani. Bu işin dönüşü olmaz. Çorba söz misali mercimek, ezogelin 15, paça 20 lira. Normal müşterimiz bitmeme etmekte. Tamam şu anda döner sermaye bitti, ikinciyi dahi takmayı düşünmüyorum zira başka arkadaşlarımız üstelik satsın.”

“İNDİRİM ETME GİBİ LÜKSÜMÜZ YOK KESİNLİKLE”

Fiyatlarda iskonto yapamayan döner kebap ustası Kenan Karaman ise “Artvin cağ döneri değer bizim alışılagelen tutkun olduğumuz kurumun vermiş olduğu fiyatlardı. Bu fiyattan satıyoruz. Bu fiyatlara bakıldığında mevki genelinde doğrusu benzeri artım var. Rastgele tür ürünlerde savmak olsun, domates, biber, etimiz, baharatları, icar, elektrik mutluluk genelinde bir artış var. Tabi artışlara göre bu normal hassaten normal değil tıpkısı tık elan üstüne çıkılması gerekiyor. Şu zaman kötülük ediyoruz, kelle kafaya geliyor gelmiyor. Bilinen işçi fiyatları, sigorta fiyatları arttı, elektriğe bindirim, bu ortamda banko düşüş bulunmayan. Düşürenler bilmiyorum, yani bizim anca ayrımsız lüksümüz bulunmayan kesinlikle” dedi.

“KUZU FİYATLARINDA DÜŞÜŞ OLUNCA FİYATLARIMIZA YANSITTIK”

Fiyatları düşüren pres sahibi Ömer Öztürk ise, şunları rapor etti:

“Cağ kebapta öyle ayrımsız düşüncemiz oldu. Şuncacık fiyatların alta makul gelince karın, biz üstelik bunu halka ulaştırmak istedik. Kuzuda yüzdelik 20-25 düşüş oldu. Onu da yani halka aksettirmek istedik. Ne büyüklüğünde süreceğini bilmiyoruz. İnşallah fiyatlar hakeza masraf. Şu an banyo döner kebap 100 gram 25 lira müft. Normalde 50 liraydı 40 TL’den veriyorduk. Yılbaşından sonraları zam yapmamıştık. Yani şu büyüklüğünde ortalık faziletkâr olunca tığ birlikte yansıtmadık, insanlar yesin diyerek ciddi gelmesin, vatandaşın bütçesine yumruk gelmesin diyerek doğrusu iskontolu veriyorduk. Şimdi indirimi ağız ağıza yaptık. Az Buçuk dahi rakiplik başladı kişi aramızda. Şu anda fiyatlar de hatır tığ üstelik yaymak istedik. İnşallah tüm arkadaşlarımız de yansıtır. Maliyetler yukarda, vücut maliyetleri bağan amma elektriğimiz, kiramız, doğalgazımız tabi günce ürünlerimiz onlar çokça faziletli. Keşke onlarda düşse tallahi herhangi bir ant hakeza bitmeme ederiz. Ego Artvin’de Hemşin kuzusu görüyorsunuz ulus yiyor ucuzlukta istek varmış. Tek gelmeyen insanlar az kilo bire bir kilo almaya başladı. Küçük millet ete susamış diyelim, yani özlemiş. Tığ dahi böyle aynı vesile olduk, inşallah devamını sürdürebilir ağıl getiririz. Dizge doya doya deri yer.”

“FİYATLARIN DÜŞMESİ BİZLERİ KIVANÇLI ETTİ”

Kamera Ekrem Durmuş, “Fiyatlarda düşüş oldu. Lokantayı görüyorsunuz içerisi kırcı artık yurttaş yiyor yemeğini. Şizoit olduğu üzere yiyor yemeğini. Irade dahi haddinden fazla, hep böyle gitmesini de istiyoruz yani. Çorba zaten 25 liraydı, döner kebap oldu 25 teklik haliyle ikinci dönerini vuruyorlar. Bütün lokantalar tenzilat yapmış duyduğum kadarıyla değme yerde böyleymiş Artvin’birlikte. Öğrenciler geldi temsil, öğrenciler çevik etti döner yiyelim diye niteleyerek yani dizge yiyebiliyor. Memnunuz yani bu durumdan. Bu uzanım çıktı sürerse daha iyi evet, yani bu üç ilkokul devir hakeza olursa yersiz, biraz kamer devam ederse çokça pres” dedi.

“DERI DÖNERLE TAVUK DÖNERİN BİR OLMASI İMKANSIZ”

Tavuk döner kebap işletmecisi Koçak Dik şunları söyledi:

“Tavuk döner kebap yapıyorum fiyatlarımız şu anda filhakika bizim dahi giden piyasanın verdiğinden süfli düşürdük. 25 liradan veriyoruz şu anda 30-35 liradan gidiyor. Piyasada biz 25’e veriyoruz, hem öğrenci kardeşlerimizin kullanılmamış geldiği üzere ülfet süreci hem birlikte piyasa durumu biliyor hep gelişigüzel şeyi makul tutmaya çalışıyoruz, tabağımızı bile o şekilde devam ediyoruz. Maliyetler bizi çokça zorluyor eski gibi değil biraz daha düştük amma halkımız doysun. Kuzu dönerde o rakiplik, tavukta onlarınki ayrı bizimki ayrı. Cilt dönerle tavuk dönerin tıpkısı olması imkansız kadar aynı madde. 25 liraya cilt döneri vermeleri de hangi bileyim onlara kalık rakiplik, kusurlu bir özdek gerçekte el için gani. Ama etin alış fiyatıyla onu yapması zat bileceği özdek, benim işim bu. Tavuk dönerin birlikte domates, kızartma, makarna veriyorum. Bunların fiyatları başa mir kurtarıyor anca söyleyeyim size.”

“BU DÜŞÜŞ SUNİ BİR DÜŞÜŞ YAKINDA MÜSTEHAP”

Artvinli etçi Fatih Elem ise karşılık indirimini şöyle değerlendirdi:

“Malumunuz ülkemizde çıkan tıpkı şeyin düştüğü görülmemiştir. Fiyatlarda düşüş namevcut, fiyatlar bütün yükselişte gidiyor. Ancak şu anda takma benzeri düşüş var o üstelik şundan kaynaklanıyor; yayladan süfli inince çokça böyle bire bir asgari üzere küçükbaş hayvanların fiyatlarında beş altı bir relaks var. O da geçicidir. Tekrar yükselecektir. Kucak kuzu gurubunda haddinden fazla asgari düşüş var yani düşüş demeyelim de çoğalma olmadığı üzere düşüş hesabına geçmektedir. Henüz aynı artma olmadı yüzde on civarı ufak benzeri düşüş var. Dönercilerin fiyat kırmasının bununla ilişkin olacağını düşünmüyorum. Bu ağız ağıza rekabetle ilişik ‘ego çok sattım sen çokça sattın’, öyle düşünüyorum. Çünkü maliyet hesabı diye bire bir molekül var. Sattığın şey çabucak vücut değil bunun birlikte koyduğun yer mahdut bir paket peşkir dahi 40 lira ergin. Bunların kâffesi aynı maliyet ve paradır. Bunların hepsini işletmeci hesaba vurduğunda 40 liraya da işin içinden çok edisyon çıkarken, 25 liraya elbet para kazanacak? Demincek köle aynı zamanda beyaz zehir vücut grubu bile var. Tavuk üstelik satıyoruz. Tavuğun fiyatı 50 liradan, bonfile sabık hafta 60 teklik oldu. Yani hoppadak ayrımsız haftada yüzdelik yedi kabil zam oldu. Demin tavuk böyle benzeri şekilde olduğu antlaşma kırmızı deri bu kadar düşmesi normal tıpkı görüngü değil, ağız ağıza rakiplik amacıyla yapılan tıpkısı şey fiyatların düşüşüyle müntesip değil. ya bunu yansıtmıyor banko kök tıpkı molekül değil. Bu müstear aynı molekül rekabetten kaynaklı ayrımsız husus.”

“BELİRLENEN FİYATIN ÜZERİNDE SATILIRSA MÜDAHELE EDEBLİRİZ”

Artvin Esnaflar ve Sanatkarlar Odası Başkanı Itibar Öngüner ise şunları söyledi:

“Artvin’de 100 gramlık döner kebap fiyatı, kıymet tarifesinde 40 TL’dir. Amma rakiplik kurumu yahut erkin piyasa diye mevki genelimizde azadelik diyerek tıpkı gündem var. Biz kayırıcı limiti belirleriz, tarifemiz odur amma altında bedel satışında birlikte bizim bire bir yaptırımımız bile bulunmayan. Uygulama noktasında üstelik seçme uygulamamızda söz konusu değildir. Amma bağımlı ki üstelik bu işlemler gani aynı şeyler değil. Bağımlı ki rakiplik olacak, amma burada herkes beis görür. Esnaf arkadaşlarımızı müzakere ettim. Filan saha yapıyorsa ben üstelik bu fiyata çekiyorum diye niteleyerek konu söylediler. Ego ferda yahut bu hafta ortamında bu arkadaşları toplayacağız, bunlar Artvin’imize sıhhat getirmez, esnafımıza kötülük getirir. Artvin Esnaf Odaları ve Birliğimizin her şekilde karşılık indirme üstüne bir yaptırımımız yoktur hakeza aynı yetkimiz yoktur.”

Share: