Edirne haberleri | Türk, Palikarya ve Bulgar gençler Edirne’de kasaba temizliği yaptı

EDİRNE’de, Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen gençlerin de aralarında olduğu ekip, ormanda saflık yaptı, atıkları topladı. Etkinliğe katılan çoluk çocuk, ormanlarda tüvana kuş türlerini bile gözlemledi.

Edirne’da Doğaya Dönem Derneği’nin düzenlediği Avrupa Yeşil Kuşağı Haset Cahillik Festivali kapsamında Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen çoluk çocuk, İzzet Arseven Site Ormanı ve Tavuk Ormanı’nda günahsızlık yaptı. Doğaya Ahit Derneği Başkanı Selçuk Aslan’ın koordinasyonunda ormanda katışıksızlık yapan gençler, antrparantez buradaki kuş türlerini de dürbünlerle inceledi. Cemiyet başkanı Arslan, Site Ormanı’nın arkası sıra tarihi Mecidiye ve Ekmekçizade Ahmet Ağırbaşlı köprülerini geçerek Sarayiçi mevkisindeki Tavuk Ormanı’na gideceklerini söyledi. Çizik bölgesinde planlı doğa esirgeme çalışmaları için sunumların dahi gerçekleştirileceğini tamlayan Aslan, katılımcıların festivalle natür dostu yaşam tarzı karşı vukuf alacağını anlatım etti.

‘KUŞLARIN TAHRİP EDİLEN ALANLARINA DİKKAT GÖRMEK İSTİYORUZ’

Selçuk Arslan, Avrupa Yeşil Kuşağı Haset Cahillik Festivali’nin anlatarak, “Amacımız, burada kuş gözlemi ve nehir kenarlarında atılmış temizliği akdetmek. Kuşların yaşam alanlarının iptal edildiği alanlara biraz özen elde etmek istiyoruz. Aslında biz bu türleri tanıdıkça, gözlemledikçe onlarla harmoni içerisinde yaşayabildiğimiz benzeri yaşam biçimi benimseyebiliriz. Bu etkinliği 3 ülkeyle alay malay tevhit ediyoruz; Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan. Nehrin alın kıyısındaki ülkelerden tendürüst arkadaşlarımız dahi bize eşlik ettiler. Onlarda baktığımızda hala kuşları çokça henüz fazla gözlemleme şansımız oluyor. Ancak bizim 3 nehrin birleştiği noktaya geldiğimizde tahribatlar ve adam faaliyetleri nedeniyle onların dirim alanlarına biraz beis vermişiz. O nedenle bu etkinlikte hem onları intizar etmek hem dahi farklı ülkelerdeki huy himaye çalışmalarını Türkiye’deki gençlere ikna etmek için bire bir araya geldik. Aktiflik sonrasında değişik ülkelerin katılımcıları ve sivil sosyete örgütleri, bizlere öz esirgeme çalışmaları üzerine bilgiler verecekler. Böylelikle amacımız, etkinliğe katılan 3 ülkenin gençlerine özge türlerle birlikte lacerem yaşayabiliriz, onları elbet gözlemleyebiliriz deneyimini aktarma etmek ve paylaşmak istiyoruz. Sonrasında da analog faaliyetleri mikro dışında, onların etkinliklerine üstelik katılarak dahil olmak istiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: