“Kocaman ordunun milli gururu”: Akın helikopteri

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) evcil ve milli imkanlarla geliştirdiği T129 Akın Tecavüz ve Taktik His helikopterleri, Türk ordusunun caydırıcı gücü kendisine öne çıkıyor.

Hassas görüş ve vuruş teknolojisine eş iki mürettebat kapasiteli Akın, seçkin mevsimde seçkin türlü arazi şartlarında fariza yapmasının beraberinde manevra kabiliyeti ve atış gücüyle üstelik dikkatleri üzerine çekiyor.

Değişen savaşma ihtiyaçları göz uğrunda bulundurulduğunda başarım ve manevra kabiliyeti anlamında 5 ton sınıfındaki arz üstün helikopter adına gösterilen Akın helikopteri, haddinden fazla daha belli belirsiz, çokça elan teferruatlı süre havada kalma, yüksek şule ve faziletli irtifada manevra gösterme kabil özellikleriyle diğerlerinden ayrılıyor.

Milli yazılımlarla donatılan Akış, sağlam gövdesi ve faik cebe sistemleriyle de eke ordunun gökyüzündeki caydırıcı gücü oluyor.

Çok yönlü üstün harekat kabiliyeti

Yüksek başarım ve tatbikat kabiliyeti, simetrisiz cebe yükü, bağan görünürlük, curcunalı ve radar silueti, erdemli seviyede darbeye mukavemet ve balistik müsamaha kabil özelliklere sahip olan Atak, bu özellikleri yardımıyla değişik muharebelerde çokça taraflı üstün harekat kabiliyeti kazanıyor.

Yakın çekicilik desteği görevleri amacıyla 76 adete kadar güdümsüz roket ve 500 sayı mühimmat kapasiteli 20 milim heyetiyle ile donatılan Akın, çokça gayeli görevlere makul yerine da 8 nüsha UMTAS antitank füzesi, 16 nüsha Cirit Oyunu lazer güdülebilen füze, 8 sayı Stinger füzesi ile sunma modern elektronik savaş ve elektrokardiyografi-optik sistemlerini birlikte bünyesinde barındırıyor.

Havada tahminî 3 saat kalma yeteneğine topluluk Atak, 300 saatlik uçuştan sonraları mevkut kendisine kilolu bakıma alınıyor.

Görev hazırlığı AA ekibince görüntülendi

Karaca Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer düz helikopterlerin Isparta 1. Karaca Havacılık Küçümseme Komutanlığı hangarında göreve hazırlanması, AA ekibince görüntülendi.

Göreve çıkmadan kırılan bir hizmet ve kontrol sürecinden geçirilen Akın, pilotların nezdinde, teknisyenler marifetiyle pervane, motor ve entegre edilmiş silah sistemlerinin bakımı inceden inceye yapıldıktan bilahare hangardan kalkış alanına çekildi.

Uçuş ekibinin arama amaçlı kalkış yaptığı Akış helikopteri, ayrımsız süre havada kaldıktan bilahare güvenle piste döndü. Terörle mücadelede faal mergup ve teröristlerin vahim rüyası haline mevrut Atak helikopteri, göreve hazır halde gene hangara alındı.

Share: