Kiptaş’tan İstanbul’un çatı sorunu üzere 30 milyarlık öneri

Türkiye’dahi tahaffuz ve riskli çatı sorunu çözüm beklerken KİPTAŞ Umumi Müdürü Yüce Kurt’tan yıpranmamış benzeri öneri geldi. Leyla İlhan’ın Dünya’daki haberine göre hükümetin eskimemiş konut üretimi amacıyla ayırdığı 30 bilyon teklik ile günümüz koşullarında ancak 10 bin ev yapılacağını bildiren Kurt, şunları söyledi:

“Bunun namına İstanbul’üstelik duran yersiz konutları alıp satması henüz yarayışlı. Çünkü tamam konutta finansman maliyeti koymasına lazım namevcut. Kentte 1 milyona andıran abes basamak olduğu söyleniyor. Eğer bu doğruysa bunun 500 bininin kuvvetli olduğu düşünülürse ve İstanbul’da 300 bin riskli yapı varsa bu riskli bina stokunu 1 günde taşıma imkanımız olacak.”

Düzenlenen basın toplantısıyla 3.5 yıllık süreçleri için hikmet veren Kurt, bu uygulamayla kente mamure baskısı yapılmayacağını vurguladı, “İstanbul için esas katmerli proje bu yapıların kamulaştırılması” ifadelerini kullandı.

“Ilımlı dershane üzere üreteceğiz”

Metrekare maliyetinin 8 bin 500 TL olduğunu belirten Mürtefi Aldanmaz, “100 metrekarelik bir konutun arsa ve finansman aut inşaat maliyeti 850 bin TL ile 1 milyon TL, buna arsa ve mal maliyeti eklendiğinde aynı konutun maliyeti yer bir iki 2.5 milyon TL’ye çıkıyor. Arsa maliyeti liyakatsiz olursa dahi 1.5 milyona satmam lazım. Ancak 1.5 milyon liraya alacak kütle zir dirimsel grubu mu? Böyle bir alt dirimsel grubu namevcut. 4 bin 200 TL asgari ücretin olduğu tıpkısı yerde sosyal ev üzere anlamsız erke harcamam dedim. O nedenle yakında orta dirimsel grubu için konutlar üreteceğiz. Burada evi olmayanlara öncelik vereceğiz. Öyle aynı sosyal kâr sağlayacağız” dedi. Enerjilerini kentsel dönüşüme vereceklerini kaydeden Aldanmaz, “Vaktiyle yanında olan İBB meclisi varken, şimdi karşımızda olan İBB meclisi var. Şayet sedir bizde olsaydı kaynakları mübarek kullanarak 6 ayda ülkeyi haddinden fazla farklı aynı yere getirebiliriz” diye niteleyerek konuştu.

“Tekliflerin boy bos süresi 15 güne indi” – İstanbul Yenileniyor projesine 1 Temmuz 2021 yılında başladıklarını belirten Ulu Kurt, “Bir Vakitler inkılap için verdiğimiz öneri 90 gün geçerliydi. Demincek 15 güne indi. Akşamdan sabaha inşaat maliyeti değişiyor. 1 sene averaj inşaat maliyeti 2 bin 500 TL idi. Şu anda 8 bin 500 TL’ye tahakküm yaparız” dedi.

Hükümetin bugüne büyüklüğünde bilcümle satışı müzahir analizör sunduğunu, bunun dahi şişkinlik namına döndüğünü kaydeden Kurt, “Burada sıralamada butlan var. Halbuki öncelik sıralaması üretimde olmalıydı. Bunun için da sosyal konut ve kentsel transformasyon projelerinde inşaata yüzdelik 8 ile 18 ortada değişen KDV’yi sıfırlayarak istihsal maliyetini yüzde 15 düşürüp yeni konutu teşvik edilebilirdi” uyarısını yaptı.

KİPTAŞ kentsel dönüşümle mahalle arasına indi

İstanbul Restorasyon Platformu’nu kurduklarını aktaran Aldanmaz, “Online olarak riskli çatı sahiplerinin müracaat yaparak binasını tahvil imkanı sağlamaya başladık. Burada şartımız iyelik problemi, çekim problemi olamaz. İstanbul’dahi 300 bin riskli yapının yüzde 70 ile 80’ini bu kapsamda çözebileceğimizi düşünüyoruz” dedi. İstanbul’üstelik artık mahalle beyninde bir tane blok riskli çatı sahibi vatandaşların dahi kendilerine başvurabileceğini kaydeden Kurt, bunun örneğinin Beşiktaş ve Kadıköy’üstelik olduğunu söyledi. Burada o günün yapım maliyeti neyse onu temel aldıklarını tamlayan Kurt, “Bugün İstanbul’birlikte m2 maliyeti 10 bin lira. Bey maliyetinin birlikte 16 bin lira olması lazım” diyerek konuştu.

“İBB’nin sunu aktif şirketi olduk”

Eski yönetimden 7-8 proje aldıklarını, bu projelerden 7’sini kül sorunlarını çözerek tamamladıklarını anlatan Şanlı Kurt, şunları söyledi: “Göreve geldiğimin ikinci haset 7 milyon lira çek geldi. Ancak kasada 2 milyon vardı. Çek yazılmasının tecim hayattaki sıkıntılarını biliyorduk. Alacaklarımız vardı. Neticede çok cimri tasarrufl ar yaparak ve fiilen İBB’nin soylu erki adına bildirme dallı güllü, Türkiye’nin de yeryüzü iri 14’üncü yapım şirketi olduk. Envanter çalışması yapıyoruz, atıl arsaları artırma yöntemiyle satarak cins üretiyoruz. Bu şekilde şeff af satış yöntemi KİPTAŞ tarihinde ilk kez yapıldı. Değme müzayedede muhammen bedellerinin yüzdelik 30-35 konusunda çıktık. Sonunda mecmu etkisiz stoklarımızı erittik” dedi.

Konutta icar artışı yüzde 25’i geçemeyecek

 

Göz fiyatlarında rekor çoğalma: Antalya ilk sırada

 

Hane satın alma gücü yüzde 27,4 düştü

 

Yükselen konut fiyatları arsaya olan talebi artırdı

 

Share: