Mardin’deki kazada şehit olan polisi memuru, memleketine uğurlandı

MARDİN’in Derik ilçesinde, 2 TIR’ın sebep olduğu ve 20 kişinin öldüğü, 26 kişinin üstelik yaralandığı kazada şehit olan polis memuru Yahya Ergin’in (33) cenazesi, düzenlenen törenin ardından toprağa duyulmak üzere memleketi Çanakkale’ye gönderildi.

Ilçe, mazi saat 17.00 sıralarında, Derik’in Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan akaryakıt istasyonu yakınında meydana geldi. Sürücüsünün ismi öğrenilemeyen matbu hamile TIR, freni boşalınca 2 araca çarptıktan sonraları devrildi. İhbar konusunda ilçe yerine keyif, itfaiye aracı, jandarma ve polis ekipleri sevk edildi. Çevredekiler üstelik ilçe durumunda toplanarak ekiplerin çalışmasını takip etti. Kazayla ilişkin görevliler çalışmalarını sürdürürken, saat 17.30 sıralarında ise sürücüsünün ismi öğrenilemeyen basma iki canlı bambaşka TIR, tezelden kalabalığın arasına daldı. Kaza durumunda bulunanlar, ürkü ve korku içre kaçışmaya çalışırken TIR, apartmana çarparak durdu. Can pazarının yaşandığı kaymakamlık namına çok sayıda esenlik, polis güçleri ve itfaiye ekipleri ekibi sevk edildi. Kazada 20 birey hayatını kaybetti, 26 dirilik üstelik yaralandı. Yaralıların tedavileri, kentteki türlü hastanelerde sürerken, yol ise saflık çalışmalarının arkası sıra yeniden trafiğe açıldı.

İlk kazaya engelleme edenler arasında kâin ve şehit olan polis güçleri memuru Yahya Reşit amacıyla Mardin’dahi uğurlama töreni düzenlendi. Şehit polis memuru Olmuş’in Türk bayrağına sarılı tabutu, Mardin Havalimanı’na getirildi. Törene Itimat Genel Müdürü Mehmet Patal, Vali Yardımcısı Birkan Tatlısöz, İl Emniyet Müdürü Mahmut Felaket, 70’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Sancak Senet Eskişehir Taşı ve şehidin ailesi ile emek arkadaşları katıldı. Törende şehidin münezzeh geçmişinin okunmasının ardından İl Müftüsü Ulu Hayri Polat, dua etti. Şehidin eşi ve görev arkadaşları, merasim sırasında yaş döktü. Törenin peşi sıra şehit polisin cenazesi, cebe arkadaşlarının omuzlarında askeri uçağa konularak Çanakkale’ye gönderildi.

?

Share: