Malatya Tecim Borsası Başkanı: İşsizlik ve Kalifiye Personel Sorununu Çözebilecek Yeryüzü Yüce Etap, Mesleksel Eğitim Bilimi Okullarıdır

Malatya Tecim Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Milli Yetişek Bakanlığı arasında imzalanan tören düzeni uyarınca kurulacak mesleki eğitim merkezlerinin, kalifiye öge yetiştirerek başıboşluk sorununun çözüme yardım sağlayacağını söyledi. Özcan, “Türkiye’de aynı başıboşluk problemi var amma bu avarelik problemine karşı sanayici ve yatırımcının de nitelikli personel çalıştırma problemi var. Bu problemi çözebilecek yer büyük etap, TOBB ile Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’mızın gelişigüzel nesir etmeye çalıştığı mesleki eğitim okullarıdır” dedi.

TOBB) ile Milli Terbiye Bakanlığı ortada güzeşte hafta Mesleksel Eğitim Merkezleri İş Birliği Protokolü imzaladı.? Protokolle özel sektörün mesleksel eğitim merkezlerinden artık faydalanması amaçlanıyor. Bu kapsamda Malatya 1. Organize Endüstri Bölgesi’nde üstelik ayrımsız suret yetişek vereceği bildirildi.

“IZ DALLARINDA YETİŞECEK CİDDİ ANLAMDA BİR ELEMAN SÖZ KONUSU”

MTB Başkanı Ramazan Özcan, “Türkiye’da özellikle tevhit uran bölgeleri ve sanayi işletmelerinde ‘aranan eleman’ diyerek ifade edilen, umum arasında ‘ara eleman’ adına adlandırılan, patika dallarında yetişecek dokunaklı anlamda ayrımsız eleman söz konusu” dedi.

“154 MESLEKİ EĞİTİM OKULU, ARANAN ELEMANLARI YETİŞTİRİP ONLARI SANAYİ DÜNYASINA KAVUŞTURACAK”

Özcan, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun imzaladığı protokole ilgilendiren, “Buradaki uğur, Milli Terbiye Bakanlığı ile mesleksel eğitimle ilgilendiren hareket birliğini pekitmek. TOBB, 365 bakış ve borsanın üzerinden, Türkiye’da alelhusus ilçelerde 154 mesleki yetişek okulu kurarak, aranan elemanları yetiştirip onları endüstri dünyasına kavuşturacak. İmzalanan protokol çerçevesinde Türkiye’dahi bu okulların temellerinin atılıp ayrımsız an geçmiş faaliyete geçmesi amacıyla de himmet olacak. Bu okulların ihaleleri Milli Yetişek Bakanlığı üzerinden gerçekleştirilerek. Yapılacak okullarda, mesleki eğitime kazandırılacak ve arkadaşlarımız eğitime tabi tutulacak” diye konuştu.

“ÖNEMLİ BİR DÜZLÜK AÇIYORUZ”

Özcan, Türkiye’nin serencam zamanlarda 250 milyar dolar ihracat gelirine ulaştığına ilgi çekerek, kalifiye personel açığının mesleki eğitim bilimi merkezleriyle kapatılacağını söyledi. Özcan, “Bu alanda eğitim yutmak isteyen, belli başlı aynı eğitim aldıktan sonra istediği iz dalında, sanayilerde hizmet çevirmek talip arkadaşlarımızı bu okullarımıza çağırma edeceğiz. İş dünyasında mefret hizmetler veren yatırımcılarımızı üstelik bu okullarda yetişecek olan arkadaşlarımızı buralardan alıp zat işletmelerinde daha dimdik ve altyapısı hararetli aynı şekilde istihdam etmeleri noktasında bile büyük tıpkısı alan açıyoruz” dedi.

“İŞSİZLİK PROBLEMİNE KARŞI SANAYİCİ VE YATIRIMCININ ÜSTELIK KALİFİYE PERSONEL ÇALIŞTIRMA PROBLEMİ VAR”

Özcan, mesleki yetişek merkezlerinin ati yıllarda Türkiye’nin ihracat gelirlerinin artması ve ülkenin sanayileşmede mehabetli ayrımsız noktaya gelmesinde güç ayrımsız caka oynayacağını ifade ederek şunları söyledi:

“Alelhusus ülkedeki avarelik konusunda haddinden fazla balaban tıpkısı fariza üstlenerek aylaklık rakamlarını de aşağıya çekeceğini düşünüyoruz. Şu anda elimizdeki verilere baktığımız ahit tıpkısı taraftan iştirakçi bulma kurumlarında haddinden fazla korkulu anlamda gelişim müracaatı varken bire bir taraftan da kombinasyon endüstri bölgelerinde sanayicinin çalıştıracak personel bulamamasının bundan kaynaklandığını görüyoruz. Tamam, Türkiye’üstelik bir aylakçılık problemi var amma bu aylaklık problemine karşı sanayici ve yatırımcının bile nitelikli personel çalıştırma problemi var. Bu problemi çözebilecek genişlik majör etap, TOBB ile Milli Eğitim Bakanlığı’mızın birlikte mensur etmeye çalıştığı mesleksel eğitim bilimi okullarıdır. Bu okulların bire bir zaman evvel faaliyete geçip, buralarda yetişecek nitelikli personelin da Türkiye sanayisine yön vermesi üzere çokça makro tıpkısı protokol imzalandı.”Share: