İş yeri kiralarına arka çizgi üzere bire bir irade dahi ATO’dan

Ankara Ticaret Odası (ATO) Umumi Heyet Başkanı Gürsel Yağmur, enflasyondaki artışın önüne geçilebilmesi amacıyla atılan tamlık adımların önem taşıdığını belirterek, ATO üyelerinin aksiyon yerleri için birlikte icar artışı peş sınırı getirilmesini istedi.

Yağmur, yazılmış açıklamasında, uygulanmaya başlanacak bölük icar artış sınırının ATO üyelerinin iş yerlerini kapsayacak şekilde genişletilmesini rica etti.

Türkiye’nin kur-getiri-enflasyon sınamasından geçtiğine işaret eden Yağmur, hükümetin süreci genişlik kısa zamanda ve mihnetsiz biçimde atlatmaya müteveccih tedbirleri hayata geçirdiğini aktardı.

Yağmur, ev kiralarındaki artışın sınırlandırılmasının kamuoyunda müspet karşılandığına dikkati çekerek, “Kiralar, işletmelerin sunu kocaman maliyet unsurlarından birini oluşturuyor. Icar artışlarındaki sınırlama fiyatlara, nedeniyle da enflasyona yansıyacaktır. Bu nedenle üyelerimizin iş yeri kiralarındaki artışlarda arızi süreyle üst çizgi konulması talebi enflasyonla savaşım açısından değerlendirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Dünyalık sahibi üyelerin kira artışlarının sınırlandırılması durumunda sıkıntıları olabileceğini belirten Yağmur, şunları kaydetti:

Buradan çıkacak sonuçların tamlık ülkeyi etkileyeceği dikkate alındığında, bu fedakarlığın yetişkin bire bir gerekçesi olduğu akseptans edilebilir. Dünya ve devlet ekonomisinin değişik zorluklarla test edildiği bu dönemde, Rum merkezli Ahilik kültürünün hayat yansıttığı incelikleri koruyup sürdürmeli, mal sahiplerimizle, kiracılarımızla, çalışanlarımızla alay malay bu süreci dayanışmayla atlatmalıyız

 

İş yeri kira artışları için TESK’ten üst tahril talebi

 

Kira artışına eksen devrede! 1 yıl değişmeyecek

 

İstanbul’da kira toprak kayması!

 

.

Share: