Bakir soy sop, ev sahibi olmakta zorlanıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Acun ekonomisinde yaşanan pahal gelişmelere basamak fiyatlarında yaşanan artım bile eklenince bakir döl, sülale sahibi olmakta oldukça zorlanıyor. Bunun gösterişsiz tıpkı nedeni var: satın alma gücü.

Milenyum kuşağı yerine üstelik bilinen Y kuşağı (26-41 gözyaşı arası) ve Z kuşağına ilişik kişiler (18-25 gözyaşı arası) herhangi bir hangi büyüklüğünde eş sahibi kalkmak isteseler üstelik bunu başarabilecek satın alma güçleri bulunmuyor. Mart ayında yayınlanan ve New York merkezli finans şirketi Bankrate eliyle İngiltere merkezli muamele araştırı şirketi YouGov’a yaptırılan anket verilerine bakarak, KUL’li yetişkinlerin yüzdelik 74’ü eş sahibi olmayı Amerikalı rüyasını gerçekleştirmenin arz eke şartı kendisine görüyor. Ankete katılanlar ortada Amerikalı rüyasını apayrı şekilde tanımlayanlar dahi bulunuyor. Buna bakarak, katılımcıların yüzde 66’sı zahmetli olma şansını, yüzde 60’ı liyakatli ayrımsız kariyeri ve yüzde 40’ı ise yavru sahibi olmayı bu rüyayı akdetmek amacıyla benzeri eşya olarak görüyor. Darülfünun diplomasına eş olma kriteri ise yüzde 35 ile son sırada yer alıyor.

BENDE’li yetişkinlerin yüzdelik 74’ü ev sahibi olmayı Amerikalı rüyasını gerçekleştirmenin yer kocaman şartı yerine görüyor.

 Sıkıntılı satın alma gücü ve küsurat eş fiyatları

Anketin detaylarına inildiğinde, Y kuşağına ilgili kişilerin yüzde 65 ile sülale sahibi olmayı en balaban kriter saydıkları görülüyor. Bu kerem Z kuşağı için ise yüzdelik 59. 1.397’si familya sahibi kalkmak için 2.529 kişiyle yapılan ankette, elan aile sahibi olmayanların üçte ikisi, familya sahibi olamamalarının altında yatan hastalık adına satın alınabilirliği gösteriyor. Z kuşağı, gelirinin ayrımsız sülale satın ahzetmek için yeterince faziletli olmadığını belirtirken, Y kuşağı ise küsurat ev fiyatlarını temel hastalık namına görüyor. Cnbc.com’dan Tom Huddleston Jr.’ın haberine göre anket sonuçları, çoğu insanın şayet ödeyebilme güçleri olsa, elan çok ev satın almayı yeğleme edeceklerini gösteriyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Bankrate Baş Analisti Greg McBride bile, familya sahibi olmayanların elverişsiz dirimsel ve faziletli familya fiyatlarını sülale sahibi olmanın önündeki genişlik nazik engeller namına gördüklerini belirtiyor.

Ev piyasasında yüzde 34’lük artım

Gelişmelere bakıldığında, MEMLUK’üstelik özellikle akıbet iki yılda göz piyasasında fiyatların az çok yükseldiği gözleniyor. Pandeminin başlangıcından bu yana averaj yüzde 34’lük benzeri artışın gerçekleştiği ev piyasası, sonuç zamanlarda ise yavaşlama belirtileri gösteriyor. Ancak öğrencilerin yüksek namus borcu yükleri ve gelişim gücü piyasasındaki baskılanmış ücretler, yıpranmamış nesil özellikle görünmek için birçok gönül amacıyla eş sahibi olmanın giderek zorlaştığı anlamına geliyor. Ankete göre Z kuşağının yüzde 75’i ve Y kuşağının yüzdelik 69’u bir ocak sahibi olabilmek üzere elan akıllıca fiyatlı evlerin bulunduğu eyaletlere taşınmayı üstelik düşünüyor.

Share: