Eş kaynana pekmez üretip satıyor

Malatya’nın Arapgir ilçesinde kıvrak Ümmü Gülsüm Çalıştırıcı ile kayınvalidesi Gülfiraz Antrenör evlerinin bahçesinde yetiştirdikleri dutları pekmez yaparak dirimlik elde ediyor.

İlçesine ilişkin Ulaçlı Mahallesi’nde kıpırdak Ümmü Gülsüm Antrenör ile kayınvalidesi Gülfiraz Belletici, 7 yıldır ahali ele vererek elde ettikleri ürünleri pekmeze dönüştürüp, ocak ekonomisini katkı sunuyor. Anadan Görme yöntemle elde edilen ürünlerin kilogramı ise 70 ila 100 TL ortada satışa sunuluyor.

“Aile ekonomisine katkımız oluyor”

Yaklaşık 100’e mümasil dut ağaçlarının bulunduğu kaydeden Ümmü Gülsüm Çalıştırıcı, “Yılın üç ayında dut ağaçlarımızdan elde ettiğimiz meyvelerden pekmez yaparak satıyoruz. Familya ekonomisine katkımız oluyor. Fiyatlarımız 70 ila 100 TL ortada değişir. bundan sonra Trabzon ve İstanbul illerine gönderiyoruz” dedi.

“Yılda 250 kilo eser elde ediyoruz”

Köyde farklı işlerle birlikte uğraştıkları üzere haddinden fazla çok üretim yapamadıklarını tamlayan Ümmü Gülsüm Koç, “Dut ağacımız haddinden fazla amma zamanımız olmuyor. Tıpkısı sezonda kısaca 10-12 teneke yapabiliyoruz. Tıpkısı teneke 25 kilogram geliyor. Bazen da 15 teneke yaptığımız oluyor ama sezonuna bakarak değişiyor” şeklinde konuştu.

“Ürünlerimiz tamamen saf”

Elde ettikleri ürünlerin tamamen anadan görme ve natürel yöntemlerle elde ettiklerini belirten kaynana Gülfiraz Antrenör ise “Ürünlerimiz ağız ağıza tabii yollarla elde ediliyor. Dut ve su dışında eksantrik ayrımsız malzeme kullanmıyoruz. İlaçsız ulama maddesi kullanmadan üretim yapıyoruz” diye niteleyerek konuştu. – MALATYA

Share: