İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Cenup Afrikalı mevkidaşı ile görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Güney Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Naledi Pandor ile ikili ilişkileri, ara sıra bölgesel ve uluslararası meseleleri ele aldı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan mukayyet açıklamaya göre, Abdullahiyan ile Pandor telefonda görüştü.

Abdullahiyan, görüşmede, İran dış politikasında Afrika kıtasının önemine değindi, Tahran yönetiminin bu kıtayla ve özellikle Cenup Afrika Cumhuriyeti ile ilişkileri ihya konusundaki kararlılığını vurguladı.

İki ülkenin fırsat ve kapasitelerinin daha çok değerlendirilmesini umduğunu belirten Abdullahiyan, “İki büyüklük ortada enerji alanında detaylı süredir iyi ayrımsız iş birliği var ve gelişigüzel iki tarafın bandaj alanlarında iş birliğini güçlendirmeye hazırız.” ifadesini kullandı.

Abdullahiyan antrparantez, Cenup Afrika’nın Filistin meselesindeki duruşunu ve ülkenin Filistin halkına bindi politikasını ölçüm ettiğini bildirdi.

Güney Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Naledi Pandor de iki ülkenin Karma Iktisadi Komisyon’un kullanılmamış bire bir turunu düzenleme çabalarını takdirle karşıladığını belirterek, ortak yarkurul anlaşmalarının uygulanmasının önemine meni etti.

İran ile nükleer anlaşmanın yeniden uygulanmasının ve ABD’nin anlaşmaya dönüşünün ele alındığı Viyana müzakerelerine değinen Pandor, müzakerelerin aynı zaman önceki sonuçlandırılmasını umduğunu kaydetti.

Pandor antrparantez, Güney Afrika Büyüklük Başkanının İran Cumhur Reisi İbrahim Reisi’yi resmi görüşme amacıyla nida ettiğini, bu ziyaretin iki büyüklük arasındaki ilişkilerde tıpkısı sıçramanın temeli olacağını umduğunu belirtti.

Share: