Ihtişam desteğiyle ürettiği ürünleri yurtdışına ihraç ediyor

Azamet desteğiyle ürettiği ürünleri yurtdışına ihraç ediyor

SİİRT – Siirt’te, unutulmaya beniz tutan moher battaniyesi, seccade, kilim gibi bir nice yapıt devletten alınan destek sayesinde esasen piyasaya kazandırıldı. Devletten aldığı destekle kurduğu atölyede üretimi yapılan tiftik battaniyeleri, seccade, sergi, çanta kabil birçok kitap şimdi sıkı dışına ihraç ediliyor.

Siirt’te acilen her evde kâin ve gelin çeyizlerinin vazgeçilmez parçalarından olan moher battaniyesi, seccade, kilim üzere birçok kitap eski ihtişamını kaybetmiş, iz üstelik unutulmaya beniz tutmuştu. Siirtli Yazar Enerjik isimli çevrimli, unutulmaya yüz tutan mesleği esasen harlatmak için kolları sıvadı. Ilk oran teşvikine başvuran Acara, alınan arkalama sonrası üretim merkezi açtı. İşlerini büyüten Acar, devletten aldığı destekle açtığı hisse senedi yerinde ürettikleri battaniyeleri sınırlı dışına ihraç etmeye başladı.

Kaybolmaya yüz tutmuş baba mesleğini, devletin vermiş olduğu teşvikle canlandırmaya başardığını ifade fail Acara, ahali dokumacılığı olan battaniye ve namazlık gibi ürünleri tekrardan üretmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Siirt’te yaklaşık 30 yıldır bu işi yaptığını kaydeden Acara, “Tahminî 200 yıldır var olan benzeri görüşme. Siirt’te henüz önceki bu sanat üzerinde geçimini sağlayıcı 200 aileye yakın bu gelişim üzerinden servet kazanıyor. Bu giderek soy sop büyüyor, değişiyor. Bizim sanatımız sonuç 5-6 sene içerisinde körelme noktasına gelmişti ve sanatımız bitmişti. Fakat Allah devletimize bozulma vermesin, sonuç zamanlarda bu görüşme gövde etkin arkadaşları bizim gibileri kalkındırdı. Destek verdi bize hem maddesel hem manevi bizim elan evvel 10 çıngı tezgahımız var iken şimdi tezgah sayımız 40-50’ye yükseldi. Eskiden günde 10 nüsha Siirt battaniyesi ve seccadesi çıkıyorken demincek ise 150-200 nüsha battaniye ve seccade üretebiliyoruz. Biz bunları atölyede dokuduktan sonradan İstanbul ve şişman şehirlerdeki şubelerimize yolluyoruz. Oradan bile paketlenip güçlükle dışına ihracat yapılıyor. Buda devletimize katkılarından periferi teşekkürname ediyorum” dedi.

Share: