Siirt’te devletten aldığı destekle ürettiği ürünlerini yurtdışına ihraç ediyor

Siirt’te, unutulmaya beniz tutan moher battaniyesi, namazlık, kilim gibi bir nice ürün devletten alınan bindi yardımıyla yeniden piyasaya kazandırıldı. Devletten aldığı destekle kurduğu atölyede üretimi yapılan tiftik battaniyeleri, namazlık, sergi, çanta kabil bir nice iz demincek mahdut dışına ihraç ediliyor.

Siirt’te hızla değme evde bulunan ve eş çeyizlerinin elzem parçalarından olan moher battaniyesi, namazlık, sergi kabilinden bir nice kitap bozuk ihtişamını kaybetmiş, patika birlikte unutulmaya beniz tutmuştu. Siirtli Edip Enerjik isimli yırtıkça, unutulmaya beniz markajcı mesleği tekrar harlatmak amacıyla kolları sıvadı. Geçmiş celal teşvikine başvuran Çevik, alınan yardım sonrası üretim merkezi açtı. İşlerini büyüten Acar, devletten aldığı destekle açtığı gelişim durumunda ürettikleri battaniyeleri az dışına ihraç etmeye başladı.

Kaybolmaya beniz tutmuş cet mesleğini, devletin vermiş olduğu teşvikle canlandırmaya başardığını anlatım eden Çevik, halk dokumacılığı olan battaniye ve namazlık üzere ürünleri tekrardan üretmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Siirt’te yaklaşık 30 yıldır bu işi yaptığını kaydeden Acar, “Kestirmece 200 yıldır var olan bir görüşme. Siirt’te daha ilk bu konferans üstünde geçimini sağlayan 200 aileye yakın bu iş üzerinden mal kazanıyor. Bu zamanla yavru büyüyor, değişiyor. Bizim sanatımız serencam 5-6 yıl içerisinde dumur noktasına gelmişti ve sanatımız bitmişti. Fakat Allah devletimize zeval vermesin, sonuç zamanlarda bu nutuk beden çalışan arkadaşları bizim gibileri kalkındırdı. Bindi verdi bize hem maddi hem manevi bizim henüz ilk 10 pasaj tezgahımız var iken demincek tezgah sayımız 40-50’ye yükseldi. Vaktiyle günde 10 sayı Siirt battaniyesi ve seccadesi çıkıyorken şimdi ise 150-200 skor battaniye ve seccade üretebiliyoruz. Tığ bunları atölyede dokuduktan sonraları İstanbul ve şişman şehirlerdeki şubelerimize yolluyoruz. Oradan dahi paketlenip daraç dışına dış satım yapılıyor. Buda devletimize katkılarından âlem teşekkür ediyorum” dedi. – SİİRT

Share: