Iğdır gündem haberi… Iğdır’da teşvik ve desteklerle kuş yemi darı üretimi artıyor

Iğdır’de çap teşvikleriyle kuş yemi mısırda teşrinievvel alanı ve üretim arttı.

Birçok ürün, göveri, hububat ve tahılın üretildiği kentin bereketli topraklarında dane mısır da enli olarak yetiştiriliyor.

Iğdır’üstelik dane akdarı ekim alanı, Ekincilik ve Orman Bakanlığının teşvik ve destek projeleriyle bu yıl 16 bin dekardan 32 bin dekara ulaştı.

Geçen sene 20 bin titrem civarında gerçekleşen darı rekoltesinin bu sene 42 bin tonun konusunda çıkması bekleniyor.

Tarlalarda ekincilik makineleriyle hasat fail çiftçiler, artağan bir mevsim geçirmenin mutluluğunu yaşıyor.

“Fazlalaşan aynı mevsim geçiriyoruz”

Tarım ve Orman İl Müdürü Özkan Geçici, AA muhabirine, kentteki tarım arazilerinde ürünlerin hasadının devam ettiğini söyledi.

Şimdilerde dane mısır hasadına başlandığını rapor fail Eğreti, “Çok artağan bir zaman geçiriyoruz. İnşallah rastgele yıl bu şekilde çoğalan devam ölçü.” dedi.

Kentte 32 bin dekarda darı yetiştirildiğini tamlayan Eğreti, şöyle konuştu:

“42 bin titrem civarında kitap hasılası bekliyoruz. Aynı geçmiş yılla kıyasladığımız ant dane darı üretim alanı arttı. İnşallah önümüzdeki dönemlerde gerçekleştireceğimiz projelerle bu üretim alanının artması için çaba harcama edeceğiz.”

Bey fiyatlarının bile çiftçileri mutlu ettiğini dile getiren Muvakkat, “Bakanlığımızın açıkladığı tıpkısı taban bedel var. Arazi Mahsulleri Ofisi dane darı alımını da başlattı. Vatandaşımız ve üreticimiz, üretim ve fiyatlardan kıvançlı. Iğdır’ın artımlı topraklarında faaliyet veren çiftçilerimizin kazanmaları bizi da mutlu ediyor.” dedi.

Share: