Icra Vekili Nebati, Şanlıurfa Kıyamet Eş Güdüm Merkezi’nde konuştu Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, baskın afetinin üstesinden çok aceleci bir şekilde geldiklerini belirterek, “Amma ülkemizin yüz yüze kaldığı benzeri yer sarsıntısı afeti var. 50 binin üstünde vatandaşımızı kaybettik. 100 binlerce basamak hasar gördü, yıkıldı ve bunların baştan inşası gerekiyor. Canımız yandı, maddesel hasar namına 104 bilyon dolara mail tıpkı kaybımız var. Bu daima güncellenecek bire bir ölçü.” dedi.

Bakan Nebati, Şanlıurfa Afet Eş Güdüm Merkezi’nde yaptığı konuşmada, dominant bölgesinde çarşamba günü sabahından bu yana cümle birimlerle gösterişli ve acul bire bir mesai gerçekleştirdiklerini söyledi.

Çalışmaların yüzdelik 90’ın üzerinde bittiğini anlatım eden Bitkisel, şöyle konuştu:

“Bundan ahir girişim DSİ özellikle almak için Büyükşehir Belediyemiz ve belediyelerle beraber yapılacak çalışmalardır. Tahammülümüz bulunmayan, haddinden fazla aceleci, alışılmadık çalıştık, mebzul işlemler yaptık. Amma bundan ahir bu asıl alışılmadık yağışlarda, gine ayrımsız senaryonun yaşanmaması üzere da bizim tedbirlerimizi çokça acul aynı şekilde almamız gerekiyor. Az önce Sayın Ekincilik ve Orman Bakanımızın üstelik rapor ettiği amacıyla kapalı olan dere alanlarının ayrımsız zaman geçmiş açılması, kaybettiğimiz vatandaşlarımızın bizim üzerimize yüklemiş olduğu benzeri sorumluluk adına duruyor.”

Nebati, belediyelerin tıpkı şekilde ulama sağlaması, hızlı olmasının muhteşem olduğunu belirterek, emek yapılacak alanlardaki vatandaşların birlikte “yardım edecek” şekilde cereyan etmelerini beklediklerini dile getirdi.

“Hasar tespitleri yapılan yerlerde aceleci benzeri şekilde ifa yapıldı”

Hasar tespitlerine değinen Nebati, “Hasar tespitleri yapılan yerlerde hızlı bire bir şekilde ödeme yapıldı. Ekipler üstelik çokça acul şekilde eğlenceli ayrımsız himmet sergilediler. Böylesine iri ve bir nice alanda bire bir anda yaşanan böylesine büyük aynı sel felaketinin, aceleci tıpkısı şekilde yaraları sararak müterakki olması, bizleri şehrim namına mutlu etti. İçişleri Bakanımızın yönetiminde AFAD’ın ve diğer kardeşlerimizin arkadaşlarımızın böylesine yoğun ve fedakarca çalışması bile bizi mutlu etti. Urfa halkı, yaşayanlar, valimiz ve bütün idaresiyle ortaya konmuş olan bu vefakar ve cefakar davranışı asla unutmayacaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Böyle felaketlerin tıpkısı elan yaşanmamasını dileyen Bitkisel, şöyle devam etti:

“Bundan sonrası vatandaşlarımızın ruhsal desteklerini icat etmek, Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımız, ilişik kaymakamlarımız, belediyelerimiz şimdi vatandaşlarımızla iletişimi elan diri ayrımsız kuzuluk getirecek. Görüldüğü amacıyla birlikte ramazan ayına gireceğimiz perşembe günü inşallah hasarların tayin edilmiş olduğu, birçok çalışmanın tamamlandığı ve sokakların, evlerin yaşanılır ağıl geldiği bir günle ramazana girmiş olacağız. Evleri akarsu altında zarar görmüş vatandaşlarımız üstelik ramazan ayının geçmiş iftarını bağımsız milletvekili surette belediyelerimizin, AFAD’ın ve Valiliğimizin ocak sahipliğinde iftarlarını rahat ayrımsız şekilde yapabilecekleri ortamı de sağlayacaklardır.”

Çalışmalarda emeği sabık herkese teşekkürname eden Bitkisel, sözlerini, “Biz buradayız. Bu baskın afetinin üstesinden çok acul ayrımsız şekilde geldik amma ülkemizin yüz yüze kaldığı ayrımsız zelzele afeti var. 50 binin üzerinde vatandaşımızı kaybettik. 100 binlerce basamak hasar gördü, yıkıldı ve bunların baştan inşası gerekiyor. Bununla ilgilendiren Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ilkin oluşmak üzere birlik bakanlıklarımız tabi ki AFAD’ın koordinasyonunda ilişik çalışmaları haddinden fazla aceleci ayrımsız şekilde gerçekleştiriyor. Allah bu kabil afetleri aynı elan vermesin. Canımız yandı, maddi hasar olarak 104 milyar dolara andıran bire bir kaybımız var. Bu daim güncellenecek ayrımsız cirim. Ayrımsız zamanda bütçe üzerinde yükümüz var. İşini, aşını kaybeden vatandaşlarımız var.” diye tamamladı.

Share: